למזוג את הגוף לתוך התנוחה

4 באוגוסט, 2010 מאת ליאת

לפני שבוע נסעתי זו השנה השניה ברציפות לסדנא בת שלושה ימים עם prasad rangnekar
כמו תמיד כשמגיעים למקום או סיטואציה שקשורים לזכרון מהעבר שיש אצלנו בראש, אנחנו מגיעים עם שק מלא ציפיות.
גם כשאנחנו מנסים לבוא נקיים ופתוחים, עצם הזיכרון שקיים אצלנו, מהווה גורם להשוואה שנמצא שם כל הזמן בגב הראש שלנו, ופרטנר נאמן למשחק מסירות בין המציאות העכשווית לזו שחווינו בעבר.
אז אחרי חוויה עוצמתית מאוד ששבתי איתה מהסדנא הקודמת, ציפיות מהסדנא הזו היו בלתי נמנעות כמובן.

מכיוון שהציפיות היו בלתי נמנעות, גם אחיותיהן האכזבות לא איחרו לבוא – ודווקא בגלל זה הסדנא היתה בשבילי מצויינת! :w00t: (אל דאגה, אני אסביר את המשפט הסתום הזה, בתקווה שלא נטשתם את הפוסט בעקבותיו)
אני מתכוונת לזה, שכשאנחנו מתרגלים באמת יוגה, כחלק מדרך החיים שלנו, אנחנו עסוקים בה ובעקרונות שלה הרבה מעבר לגבולות המזרון. ובאופן הזה, כל סיטואציה בחיים שלנו יכולה להיות, אובייקט מצויין להתבוננות ושעור מאלף ביוגה, במיוחד כשאנחנו מוצאים את עצמינו לא מרוצים במיוחד.
וכשאנחנו נמצאים בסיטואציה שכזאת, עם אנשים נפלאים (נורית וירון – הכוונה היא אליכם כאן… :smile: ), עם מורה נעים וקשוב עם לב רחב ובמקום שמאפשר לך לעבור תהליך – זאת מתנה גדולה.

עוד לפני הסדנא, בדרך צפונה, הרגשתי לראשונה משהו פנימי מאוד ועם זאת עוצמתי קורה.
אולי בעקבות הפוסט הקודם שכתבתי והמחשבות על המרחק בין הראש ללב – קרה לי משהו בפעם הראשונה.
הבנתי דבר שאני עוסקת בו שנים, חוקרת אותו, לומדת אותו, קוראת עליו, מתרגלת אותו, מלמדת אותו – ובפעם הראשונה הבנתי אותו בלב, בסוג אחר לגמרי של הבנה – הבנה שלא מסתמכת על שום ידע חיצוני לי אלא על ידיעה פנימית.
וידעתי שהרגע הזה הולך לחלוף ומן הסתם אמצא את עצמי שוב נוברת במחשבות ושבה לשוטט בערבות הראש שלי, אבל הרגשתי שאיזשהו שסתום בתוכי נפתח ודרך "חור הארנב" הזה, אני הולכת להיכנס ולצאת לאיזושהי דרך חדשה לי.

בערב הראשון, אחרי תהליך מונחה של חקירת עצמית, ערכנו טקס יאג'נה – זה כמובן היה טקס יאג'נה לייט שלא באמת התיימר להתקרב לפירוט ולכובד הראש של זה שהיה נהוג בתקופת הוודות, ובכל זאת מטרתו היתה להתאסף סביב האש ולקיים ריטואל של פולחן וקורבן.
נתבקשנו לכתוב על דף שני דברים שנשמח לשחרר מחיינו, וכל אחד בתורו צעד מתוך המעגל אל האש, ומתוך התכוונות מלאה שחרר באופן פיסי את הפתק אל האש ובאופן סימבולי שרף ושחרר את אותם דברים שמהם רצה להיפטר.
אחד משני הדברים שבחרתי אני לשחרר ממני היה ביקורתיות יתר (באופן כללי ובפרט ביקורת עצמית), וגם אני בתורי ניגשתי אל האש ושחררתי לתוכה את הפתק שלי, וכמו כל דבר שנעשה מתוך כוונה מלאה ונקיה, גם לדבר הזה היה את הכוח שלו.

איך אני יודעת את זה?
כי מרגע ששחררתי אל תוך האש את הביקורתיות שלי, היא נצמדה אלי כמו עלוקה לוריד לאורך כל הסדנא ולא הרפתה, כשליחה נאמנה של האגו שמתעורר ונעמד על רגליו האחוריות, בכל פעם שמישהו מאיים לחסל חלק ממנו.
כך התקדמה לה הסדנא, ואני שמעתי את האגו שלי מדבר אלי מכל פינה ורוטן: היה לו מה לומר על הכל, על התרגול, על אופי הדיון, על הקור, על החום, על מצב הרוח שלי, על הקושי להיפתח לחוויות חדשות, על הקושי לחוות שלום אהבה ואחווה למרות העובדה שאני מוקפת בחבורה של אנשים מקסימים ומאירי עיניים מכל עבר.

ובכל זאת, מרכיב אחד נוסף וחשוב היה שם – היתה מודעות לכל זה.
ראיתי את עצמי בתוך המקום הלא מחובר, את הביקורתיות שלי עולה בכל פעם שהאגו שלי פוגש דברים שהוא לא מכיר, או סיטואציות שדורשות ממנו עבודה מנטלית או רגשית – והתבוננתי.
בכל פעם שהתבוננתי, שמתי לב לתהליך שאני עוברת בתוכי:

1. תחילתו בסיטואציה החיצונית שמשפיעה עלי ו"מנערת" אותי ומייצרת אצלי תגובה פנימית מסויימת ורצון לשנות אותה (את הסיטואציה שבחוץ)

2. אחריה בא מאבק פנימי (קצר או ארוך…) בעקבות הנסיונות שלי לשנות את המצב החיצוני לי ולפעמים תסכול בעקבות חוסר ההצלחה לעשות כן,

3. אח"כ מגיע הרגע שבו אני מבינה שהפתרון לא נמצא שם בחוץ ומתחילה להעביר בראשי את סך כל אפשרויות התגובה העומדות לפני במצב בקיים,

4. ובסופו של דבר התמקדות באופציה אחת שנראית לי נכונה באותו הרגע וביצוע שלה

5. בדרך כלל בשלב הזה שבו אני קיבלתי החלטה לידי ויצרתי שינוי אצלי, משהו מיידית השתנה בסיטואציה החיצונית.

אחד הדברים היפים אצל פרסד, הוא היכולת שלו לפשט דברים בצורה נפלאה ולדבר על סוגיות מאוד מופשטות ומורכבות במילים ודימויים נהירים ויפים, כך שהסדנאות שלו מתובלות בדימויים מקסימים שמחזיקים בתוכם אמיתות לעתים מורכבות להבנה, שנחקקות באופן ברור בזיכרון שלי.
באחת הפעמים, בעת האימון הפיסי היומי שלנו, הוא ביקש מאיתנו לחשוב שאנחנו מוזגים את הגוף לתוך התנוחה ולתת לגוף שלנו לקבל את הצורה של התנוחה כמו שמיים נשפכים לתוך כוס ומקבלים את צורתה.

זה היה משפט מאוד יפה שמבהיר בצורה מוחשית מאוד עיקרון של רוך וזרימה שלא תמיד קל להבינו בתרגול. לפעמים לוקח שנים באמת ללמוד אותו ולפעמים הראש מבין אותו, אבל לגוף לוקח זמן להפנים אותו ולהפוך אותו לטבע שלו.

אחרי האימון, אמר לי ירון שהמשפט הזה עשה עליו רושם רב, ודיברנו על היופי שבאימוץ מהות המזיגה בתוך תרגול היוגה. כשבעצם לא משנה איפה אדם נמצא בתנוחה שלו ובאיזו רמה הוא מתרגל, כשהוא חושב על למזוג את הגוף שלו אל תוך התנוחה, הגוף והתודעה שלו מתמלאים באיכות של זרימה וגמישות ומאפשרים לתרגול שלו להתקיים מתוך רכות והרפיה גדולים יותר.

ואני, שכבר בסדנא הייתי עסוקה במחשבות על הפוסט הזה ובשמות אפשריים עבורו, הבטחתי לו על המקום, שלכבודו, זה הולך להיות שם הפוסט – למזוג את הגוף לתוך התנוחה – לחייך ירון :cocktail:

ולמה אני מספרת את זה?
כי בעקבות המשפט הזה, וכמו שקורה לי תמיד עם היוגה, התחלתי לראות איך הוא מצמיח כנפיים ומתקיים הרבה מעבר לגבולות המזרן.
הרי בסופו של דבר, כל דבר שאנחנו עושים בחיים צריך להיחוות כאסאנה (תנוחה יוגית) שכן מה מגדיר את תנוחת היוגה והופך אותה לכזו? – לפחות על פי פטנג'לי, היכולת לשהות בה, ביציבות ובנינוחות לאורך זמן, כאשר תנודות המחשבה שוככות.

אם כך, כל דבר שאנחנו עושים, כל תנוחה שבה אנחנו נמצאים יכולה להפוך להיות מלאת מודעות, ואם אני יכולה למזוג את הגוף אל תוך התנוחה על המזרן ולאפשר איכויות של רכות והרפיה בתוך האימון שלי, אני יכולה למזוג את הגוף שלי בכל רגע ואל כל סיטואציה ולתת לו למלא את המצב שבו אני נמצאת
ויותר מזה, אני יכולה למזוג את התודעה שלי אל תוך כל סיטואציה ולאפשר באופן דומה איכויות של רכות, זרימה והרפיה לחיי – גם לאלה שמחוץ למזרן היוגה.

כמעט שבועיים עברו מאז הסדנא, ולמרות שחזרתי ממנה בתחושות עמומות, דווקא ככל שהימים עוברים והסדנא מתרחקת, אני מגלה שאני חיה את התובנות שסימנתי בה, יום יום בחיי.
אני רואה את התהליך הזה בן חמשת השלבים שחוויתי בה, קורה בכל מיני סיטואציות שהחיים מזמנים לי (והרי החיים תמיד מזמנים ותמיד יזמנו מצבים שנרצה לשנות :unsure: ), ואת היכולת למזוג את עצמי אל תוך תנוחות ומצבים שונים בחיי ולתת לי לקבל את הצורה של אותה סיטואציה, לעבוד איתה, בתוכה, יותר מתוך הרמוניה ופחות מתוך התנגדות.

בכל פעם שמגיעה סיטואציה חדשה שמטלטלת את חיי, נדמה כאילו היא טורפת את כל הקלפים ואני צריכה לעמוד מולה ולהתחיל שוב מאפס, אבל אז במבט שני אני רואה את אותו תהליך קורה.
אותה דרך מהחוץ אל הפנים, מהגס אל המעודן – וכשהשינוי קורה בפנים נשלח חזרה תדר אל החוץ, וזה האחרון, משתנה בתורו בעקבות התדר הפנימי.

נושאים: יומן יוגה | 81 תגובות »

81 תגובות

 1. מאת עודד :

  מה שעולה לי לראש זה שכל שינוי, בעיה, כל מצב חדש, צריך לראות אותם כפתח להזדמנות חדשה ולחשוב איך הם יכולים להיות לטובתנו במקום לראות אותם כאיום..
  זה לא אומר שצריך לקבל הכל בהשלמה, אבל גישה כזו יכולה לעזור בהפחתת ההתנגדות הפנימית שלנו כמו שאת מתארת, ושנמצאת, אני מניח אצל כל אחד, כי מי אוהב שינויים ומהפכות?

 2. מאת ליאת :

  נכון עודד.
  אין דבר שאנחנו שונאים יותר משינויים. גם כשרע לנו ואנחנו יודעים את זה, לפעמים אנחנו מעדיפים את הרע והמוכר על פני שינוי לטובה.
  למעשה, גם כשאנחנו כבר עושים צעד אל עבר שינוי אנחנו עושים כל שביכולתינו כדי שהוא לא יקרה :silly:

  היוגה מדברת על כך, שרוב הסבל בחיינו נגרם לא בגלל החיים עצמם או הדברים הרעים שקורים לנו, אלא בגלל הניסיון שלנו להיצמד אליהם או לדחות אותם מעלינו, מה שמייצר בכל מקרה היאחזות (attachment).
  למעשה ביוגה סוטרות של פטנג'לי יש סוטרה מאוד יפה שאומרת שהצער והעונג, הם שניהם גורמי סבל (קלישות) כיוון ששניהם מובילים אותנו להיקשר אליהם.
  היכולת לראות כל סיטואציה בחיינו כפתח לגדילה מאפשרת לנו להפנות את תשומת הלב שלנו מהמצב החיצוני פנימה אל עבר הפעולה שנכון לנו לבצע (אביאסה) ולשחרר את הניסיון שלנו לשלוט בתוצאה שכן היא ממילא לא בשליטתנו (ואירגיה)

  ושוב, תודה על התגובה :flrr:

 3. מאת רועי :

  לפעמים אני מרגיש שאת כותבת את מה שאני חושב.
  פוסט מדהים ומלא השראה! :trbn:

 4. מאת ליאת :

  תודה רבה רועי!
  אני חושבת שבסופו של דבר כולנו מאוד מאוד דומים במבנה הפנימי והתחושות שלנו, וכולנו עוברים דרך אותם חששות ותסכולים בחיים, למרות שנדמה לנו שאנחנו נורא שונים -אני רק מבטאת את זה כאן במילים :unsure:
  ויש רגעים רבים שהקלישאה הניו אייג'ית החבוטה "הכל אחד" – ברורה לי באופן מוחלט וחד משמעי על אף ולמרות הזילות הקשה שהיא סובלת ממנה (ושאלוהים יסלח לי) :angel:

 5. מאת bape clothing :

  I together with my guys happened to be looking through the great thoughts from the website and then quickly developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the blog owner for those secrets. These guys were as a consequence excited to read all of them and now have simply been making the most of them. Thanks for turning out to be considerably kind and for using these kinds of perfect areas most people are really wanting to be aware of. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 6. מאת kyrie 7 :

  I intended to put you one bit of remark to finally thank you once again relating to the breathtaking methods you have discussed at this time. It's shockingly open-handed with people like you to offer unreservedly precisely what many individuals would've sold for an electronic book to generate some bucks for their own end, principally now that you might have tried it if you wanted. The pointers also acted as the great way to be sure that someone else have the identical fervor just like mine to realize a lot more regarding this matter. Certainly there are lots of more pleasurable instances in the future for people who see your site.

 7. מאת curry shoes :

  I actually wanted to make a quick message to be able to thank you for these nice guidelines you are placing on this site. My considerable internet investigation has at the end been compensated with beneficial content to share with my partners. I would admit that many of us visitors actually are really blessed to dwell in a remarkable network with so many special professionals with interesting secrets. I feel rather privileged to have come across the web pages and look forward to some more cool moments reading here. Thank you once more for a lot of things.

 8. מאת kyrie irving shoes :

  I am commenting to let you know what a impressive experience our girl undergone reading your site. She came to find a lot of details, with the inclusion of what it is like to possess an amazing coaching heart to make other individuals really easily learn about a number of very confusing matters. You actually surpassed readers' expected results. Thank you for giving such powerful, dependable, informative and as well as fun thoughts on that topic to Janet.

 9. מאת golden goose sneakers :

  I precisely had to thank you very much all over again. I am not sure the things that I could possibly have taken care of without the type of methods provided by you relating to such area. Completely was a real fearsome dilemma for me personally, nevertheless seeing a new specialized approach you resolved that made me to jump for fulfillment. Extremely thankful for your support as well as sincerely hope you recognize what an amazing job you have been undertaking educating men and women via your blog post. I am certain you've never got to know any of us.

 10. מאת jordan shoes :

  I have to show my thanks to the writer for bailing me out of this particular condition. Right after checking through the online world and meeting things that were not powerful, I believed my life was well over. Being alive without the presence of strategies to the problems you've fixed through this review is a crucial case, as well as those that might have negatively affected my career if I had not come across your web site. That natural talent and kindness in playing with every part was tremendous. I don't know what I would've done if I hadn't discovered such a subject like this. I'm able to at this point relish my future. Thanks so much for your high quality and result oriented help. I will not think twice to refer the website to anybody who should receive support about this situation.

 11. מאת moncler :

  I must show my gratitude for your kindness in support of visitors who require help on that area of interest. Your very own dedication to getting the solution all over had become extraordinarily powerful and has surely enabled many people just like me to get to their objectives. Your new warm and helpful tutorial can mean a great deal a person like me and far more to my fellow workers. With thanks; from all of us.

 12. מאת yeezy 500 blush :

  I and my buddies have been studying the best procedures located on your website and immediately developed a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those techniques. The women are already glad to see all of them and have now truly been making the most of these things. Appreciation for genuinely really accommodating and for deciding upon such outstanding topics most people are really eager to discover. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to you earlier.

 13. מאת kobe shoes :

  Thank you for every one of your hard work on this site. Gloria takes pleasure in conducting internet research and it's easy to see why. Most of us notice all about the powerful form you convey precious techniques by means of this web blog and therefore attract response from other ones about this content then my girl is without question discovering so much. Have fun with the remaining portion of the new year. You have been performing a terrific job.

 14. מאת kyrie 5 :

  I in addition to my pals were found to be digesting the good thoughts found on your web page then before long developed an awful suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those strategies. All of the guys happened to be certainly passionate to learn all of them and have seriously been taking pleasure in them. Appreciation for genuinely well helpful and then for choosing certain exceptional resources most people are really wanting to know about. My honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 15. מאת a bathing ape :

  I'm also commenting to let you be aware of what a awesome encounter my friend's girl enjoyed reading your blog. She came to understand plenty of things, most notably how it is like to possess an excellent teaching mindset to let certain people really easily have an understanding of several tricky things. You really surpassed people's expectations. Thanks for supplying those important, healthy, edifying and in addition easy thoughts on the topic to Emily.

 16. מאת longchamp handbags :

  Thanks a lot for giving everyone remarkably superb possiblity to read articles and blog posts from this website. It is always so nice and also jam-packed with a great time for me and my office colleagues to visit your blog at a minimum three times every week to see the latest guides you will have. And indeed, I am also actually contented concerning the brilliant tips and hints served by you. Some 3 points in this post are clearly the best I've had.

 17. מאת cheap paul george shoes :

  My husband and i felt absolutely thankful Emmanuel managed to conclude his web research out of the ideas he was given through the web site. It's not at all simplistic to simply choose to be making a gift of ideas that many the rest have been selling. And we also discover we have the website owner to give thanks to for that. Most of the illustrations you've made, the straightforward blog menu, the relationships you will help to foster – it is many sensational, and it's really helping our son and the family feel that the matter is pleasurable, and that is exceptionally pressing. Thanks for all the pieces!

 18. מאת kevin durant shoes :

  My husband and i have been joyous that Albert could complete his web research via the ideas he came across through your web page. It is now and again perplexing to simply always be making a gift of tips and hints that some other people could have been selling. We really remember we have the blog owner to be grateful to because of that. Those explanations you made, the straightforward web site menu, the friendships you help to instill – it's got many extraordinary, and it is aiding our son in addition to the family know that that topic is enjoyable, and that's very important. Many thanks for the whole thing!

 19. מאת curry 6 :

  I in addition to my guys were actually checking out the great ideas located on your website then instantly got a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for them. The women happened to be passionate to read through them and have now seriously been loving those things. I appreciate you for getting well accommodating and then for settling on certain great themes most people are really wanting to learn about. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to earlier.

 20. מאת off white outlet :

  My spouse and i felt very thrilled John could finish up his investigations through the entire ideas he got when using the site. It's not at all simplistic just to continually be giving freely techniques that the others could have been selling. And we fully understand we have the website owner to appreciate because of that. The most important explanations you made, the easy web site menu, the relationships your site give support to engender – it is all excellent, and it's making our son and us reason why this issue is amusing, which is extraordinarily pressing. Thanks for everything!

 21. מאת yeezy boost 350 :

  Thank you a lot for giving everyone remarkably spectacular chance to discover important secrets from this web site. It is usually very sweet and as well , stuffed with a great time for me and my office fellow workers to search your website the equivalent of thrice a week to find out the fresh guidance you have. And definitely, I'm usually amazed with the dazzling tricks you serve. Selected 1 ideas in this article are indeed the simplest we have had.

 22. מאת cheap jordans :

  I and also my friends were found to be viewing the nice solutions found on the blog while instantly got a terrible feeling I had not thanked the blog owner for those tips. All the young boys happened to be so excited to read them and have now truly been loving them. Appreciation for really being quite considerate and then for having this form of very good topics millions of individuals are really desirous to know about. Our own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 23. מאת kobe 11 :

  I am only commenting to make you be aware of what a helpful experience my wife's girl found studying yuor web blog. She picked up many issues, including what it's like to have a wonderful teaching character to let folks without difficulty fully understand certain very confusing subject areas. You truly surpassed my expected results. Thank you for producing such important, dependable, explanatory and in addition easy tips about your topic to Janet.

 24. מאת jordan shoes :

  Thank you a lot for providing individuals with a very nice chance to read from here. It is often so beneficial and as well , jam-packed with fun for me and my office peers to search your site at least thrice a week to read the latest stuff you have. Of course, we are always motivated with all the superb ideas you serve. Certain 4 areas in this posting are certainly the finest I've ever had.

 25. מאת off white jordan :

  I am commenting to let you be aware of of the useful discovery my cousin's girl developed viewing your blog. She came to find numerous details, including how it is like to possess a very effective coaching spirit to get many people effortlessly know just exactly several very confusing subject areas. You actually exceeded her expectations. Many thanks for providing those invaluable, healthy, explanatory and easy guidance on that topic to Sandra.

 26. מאת kyrie 7 :

  I am glad for commenting to make you know of the wonderful experience my wife's child gained using your site. She figured out a lot of details, most notably what it's like to possess an ideal coaching mood to make other individuals just grasp chosen multifaceted subject matter. You truly did more than her expectations. Many thanks for giving such powerful, healthy, informative and cool guidance on your topic to Sandra.

 27. מאת supreme clothing :

  I want to get across my passion for your generosity for women who actually need help with this theme. Your special dedication to getting the message all-around came to be really good and have constantly helped others much like me to reach their ambitions. Your own warm and friendly help indicates this much a person like me and somewhat more to my mates. Thanks a ton; from each one of us.

 28. מאת yeezy boost 350 :

  I must show my passion for your kind-heartedness giving support to those who absolutely need help on the niche. Your very own dedication to getting the message across came to be remarkably useful and has frequently encouraged associates just like me to reach their ambitions. Your new interesting publication entails a great deal to me and far more to my office colleagues. Thanks a ton; from all of us.

 29. מאת golden goose shoes :

  My husband and i ended up being really delighted when Ervin managed to round up his studies out of the precious recommendations he gained out of the web page. It is now and again perplexing to simply choose to be giving for free things the rest might have been trying to sell. We take into account we need the writer to be grateful to for that. All of the explanations you've made, the simple blog menu, the relationships you can give support to foster – it is most exceptional, and it is letting our son and the family do think this subject is interesting, which is unbelievably essential. Many thanks for the whole thing!

 30. מאת kyrie 6 :

  I not to mention my friends were found to be following the excellent guides on your web page and then all of a sudden I had an awful feeling I never expressed respect to the blog owner for those strategies. These guys came absolutely warmed to see all of them and have now undoubtedly been having fun with these things. Thank you for turning out to be so kind as well as for making a choice on such notable areas millions of individuals are really needing to understand about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 31. מאת golden goose :

  Thank you so much for giving everyone an extraordinarily remarkable chance to check tips from this blog. It is always so pleasant and also stuffed with amusement for me personally and my office peers to search the blog the equivalent of 3 times in 7 days to read through the fresh guidance you have. Of course, I am just certainly astounded concerning the astonishing tactics served by you. Certain 1 areas on this page are in truth the best I've had.

 32. מאת off white outlet :

  I wanted to type a remark in order to say thanks to you for all the marvelous recommendations you are giving out here. My time consuming internet look up has at the end of the day been rewarded with good concept to talk about with my friends and family. I 'd express that most of us visitors are quite lucky to be in a fabulous site with many perfect individuals with very helpful tips. I feel very much fortunate to have seen your site and look forward to really more exciting moments reading here. Thank you again for all the details.

 33. מאת yeezy supply :

  I wish to point out my passion for your kindness supporting women who require guidance on that subject. Your personal dedication to getting the solution across had become amazingly effective and has without exception empowered women much like me to arrive at their targets. Your personal invaluable guidelines implies so much to me and a whole lot more to my mates. Regards; from all of us.

 34. מאת cheap kyrie 6 :

  Thank you a lot for providing individuals with such a breathtaking opportunity to discover important secrets from this blog. It is often so amazing and stuffed with a great time for me and my office mates to visit the blog minimum three times a week to learn the latest things you have got. And of course, I'm also actually impressed for the dazzling points served by you. Selected 1 tips in this posting are ultimately the most effective I've had.

 35. מאת paul george shoes :

  I must voice my respect for your kindness supporting people who actually need guidance on in this matter. Your very own commitment to passing the message along appears to be rather important and have in every case permitted women like me to realize their goals. Your new helpful suggestions can mean much a person like me and substantially more to my office workers. With thanks; from all of us.

 36. מאת golden goose sneakers :

  I must show my respect for your generosity in support of all those that really want help on this one concern. Your real commitment to passing the message throughout had been quite valuable and has specifically enabled men and women just like me to get to their goals. Your own valuable recommendations indicates so much to me and a whole lot more to my colleagues. Thank you; from each one of us.

 37. מאת kd 12 :

  Thanks so much for giving everyone such a splendid possiblity to discover important secrets from this blog. It is always very ideal and also full of a good time for me personally and my office mates to search your blog at the very least thrice in one week to see the fresh stuff you have. And indeed, I'm also usually amazed concerning the excellent tips and hints you give. Selected 4 areas on this page are definitely the most efficient we've had.

 38. מאת yeezy boost 350 :

  I and my pals were actually checking the nice helpful tips from your site while suddenly got an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for them. These ladies happened to be as a result glad to read all of them and have now certainly been using them. Thank you for genuinely well helpful and then for settling on variety of really good subjects millions of individuals are really eager to be informed on. Our sincere regret for not saying thanks to sooner.

 39. מאת off white hoodie :

  I would like to get across my passion for your kind-heartedness in support of women who require guidance on this concept. Your real dedication to getting the message all-around was exceedingly effective and has without exception encouraged men and women like me to attain their aims. This valuable help and advice indicates a whole lot a person like me and much more to my mates. Thanks a ton; from each one of us.

 40. מאת cheap steph curry shoes :

  I needed to write you one bit of observation to give thanks yet again for your personal beautiful thoughts you've discussed in this article. It was quite remarkably open-handed with people like you to present extensively all some people might have marketed for an e book to make some profit for themselves, primarily considering the fact that you could have done it in the event you considered necessary. Those guidelines likewise acted to become easy way to fully grasp many people have a similar dream similar to my personal own to find out a great deal more on the subject of this problem. I'm sure there are lots of more pleasant times up front for individuals who discover your site.

 41. מאת yeezy wave runner 700 :

  I definitely wanted to make a comment so as to express gratitude to you for those remarkable ideas you are showing on this website. My long internet lookup has finally been compensated with brilliant points to exchange with my two friends. I would point out that many of us readers are rather blessed to dwell in a remarkable place with many outstanding professionals with valuable things. I feel truly lucky to have seen your entire weblog and look forward to really more exciting minutes reading here. Thanks again for everything.

 42. מאת off white jordan 1 :

  Thanks for your entire work on this blog. My aunt really likes setting aside time for internet research and it is easy to see why. We all know all about the lively form you produce worthwhile guides by means of the web site and as well as improve contribution from people on the area while our girl has been discovering a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always carrying out a wonderful job.

 43. מאת cheap giannis shoes :

  I'm just commenting to make you know what a exceptional encounter my wife's girl had going through your web page. She came to find so many pieces, with the inclusion of what it is like to possess an ideal teaching mood to get a number of people quite simply completely grasp several complicated issues. You actually surpassed readers' expectations. Thanks for coming up with these valuable, dependable, explanatory as well as unique tips about this topic to Emily.

 44. מאת jordan shoes :

  Thanks for all of the labor on this web site. Gloria take interest in going through investigation and it's really easy to see why. Many of us hear all relating to the dynamic method you produce efficient secrets via the website and foster participation from the others on the area then our own simple princess is without question being taught a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always doing a first class job.

 45. מאת kd shoes :

  Thank you so much for providing individuals with such a remarkable opportunity to discover important secrets from this web site. It is always so ideal and also stuffed with a great time for me and my office friends to visit your blog on the least 3 times in 7 days to study the latest items you have. And definitely, I am just usually astounded for the effective methods you serve. Certain 3 ideas in this article are truly the most impressive we have all had.

 46. מאת supreme hoodie :

  I as well as my pals happened to be analyzing the excellent advice from your site and so then came up with a horrible feeling I had not thanked the website owner for those secrets. All of the ladies were definitely so joyful to read all of them and have in effect sincerely been taking advantage of these things. Many thanks for turning out to be indeed kind and also for choosing this sort of smart subject areas most people are really needing to learn about. Our own sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 47. מאת off white clothing :

  My husband and i got absolutely joyful when Jordan managed to carry out his investigation by way of the precious recommendations he acquired out of your web page. It is now and again perplexing to simply find yourself giving out concepts which usually most people may have been trying to sell. And we all take into account we've got the writer to appreciate for this. The specific explanations you've made, the easy site menu, the relationships you can assist to instill – it's all excellent, and it's really aiding our son and the family imagine that this situation is amusing, which is certainly exceedingly mandatory. Thank you for the whole thing!

 48. מאת kobe byrant shoes :

  Needed to write you the tiny observation in order to give thanks yet again regarding the stunning things you've contributed at this time. This has been really seriously generous with you to deliver without restraint all a number of us might have made available for an ebook to earn some profit on their own, and in particular given that you might well have done it in case you desired. The points likewise acted as the great way to fully grasp that other individuals have the same desire similar to my personal own to learn a lot more with regard to this condition. I'm sure there are a lot more pleasant sessions in the future for individuals who looked at your blog post.

 49. מאת supreme clothing :

  My spouse and i have been now contented Jordan could deal with his research out of the ideas he received through your web site. It's not at all simplistic just to find yourself giving for free information that some people could have been making money from. We already know we need the website owner to be grateful to because of that. All the explanations you have made, the easy site navigation, the friendships you will make it possible to create – it's many fantastic, and it is letting our son in addition to our family know that this concept is satisfying, which is exceptionally important. Many thanks for everything!

 50. מאת supreme clothing :

  Thank you a lot for giving everyone remarkably special possiblity to read in detail from this blog. It's always very enjoyable and packed with a great time for me and my office co-workers to search your website particularly thrice every week to read the latest guidance you will have. Not to mention, we are at all times fulfilled with all the gorgeous solutions you give. Selected two ideas in this post are in truth the finest we've ever had.

 51. מאת kd shoes :

  My husband and i have been now cheerful when Jordan managed to do his reports through the precious recommendations he discovered in your web site. It is now and again perplexing to simply find yourself handing out information which some others could have been making money from. We realize we have got the website owner to give thanks to because of that. Most of the illustrations you made, the simple site menu, the relationships you give support to instill – it's got mostly overwhelming, and it is facilitating our son and our family understand the situation is fun, and that's pretty mandatory. Thanks for everything!

 52. מאת supreme clothing :

  Needed to compose you this very small word to help thank you so much as before relating to the precious thoughts you have featured in this article. It is simply wonderfully open-handed with people like you to grant unhampered exactly what a few individuals could have advertised for an electronic book to help make some cash for themselves, principally considering the fact that you could have done it if you decided. The creative ideas in addition served as the good way to be certain that some people have similar passion similar to mine to know a great deal more in terms of this matter. I know there are lots of more pleasant moments in the future for those who view your site.

 53. מאת stephen curry shoes :

  I and also my pals have already been reading through the best items from your website and at once I had a horrible suspicion I had not thanked the website owner for those strategies. The young boys ended up absolutely glad to read them and already have quite simply been tapping into those things. Appreciate your simply being indeed thoughtful as well as for choosing this kind of superior resources millions of individuals are really wanting to discover. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 54. מאת spongebob kyrie 5 :

  Thanks a lot for providing individuals with an extremely breathtaking opportunity to check tips from this blog. It is always very pleasant and full of a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your website nearly 3 times weekly to read through the newest secrets you have. And lastly, I am always fascinated with your magnificent principles you serve. Certain 3 areas in this post are surely the simplest I've ever had.

 55. מאת off white nike :

  I would like to express thanks to this writer just for bailing me out of such a dilemma. As a result of looking through the the net and meeting advice that were not beneficial, I assumed my entire life was well over. Being alive devoid of the solutions to the issues you've fixed through this article is a crucial case, and those which might have badly affected my entire career if I had not come across your site. Your personal capability and kindness in dealing with every item was very helpful. I don't know what I would've done if I had not come upon such a stuff like this. I'm able to at this time look ahead to my future. Thank you very much for your reliable and amazing guide. I will not think twice to endorse your web site to any individual who ought to have guidelines on this issue.

 56. מאת chrome hearts online store :

  My wife and i ended up being so joyful when Raymond managed to conclude his basic research through the entire ideas he gained in your web site. It's not at all simplistic to simply be releasing helpful hints other people may have been making money from. We really discover we have got the blog owner to be grateful to for this. Most of the illustrations you made, the simple site menu, the friendships you can assist to promote – it's got most overwhelming, and it's really leading our son in addition to our family reason why that topic is exciting, which is really serious. Many thanks for the whole thing!

 57. מאת jordan 1 low :

  I not to mention my guys came looking at the good guidelines on your site and then all of a sudden came up with a horrible feeling I had not expressed respect to you for those techniques. The men became absolutely thrilled to study all of them and now have without a doubt been making the most of them. Thanks for actually being simply thoughtful and then for picking out this kind of tremendous topics millions of individuals are really desperate to be aware of. My sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 58. מאת yeezy boost 350 :

  I wish to point out my passion for your kindness supporting men who actually need help on this important situation. Your special dedication to passing the message along came to be exceptionally powerful and have regularly helped guys much like me to get to their pursuits. Your entire invaluable help can mean a great deal to me and somewhat more to my office workers. Warm regards; from all of us.

 59. מאת off white :

  I am commenting to make you understand what a wonderful discovery my friend's princess went through reading through your web site. She picked up too many pieces, with the inclusion of what it's like to possess a very effective helping character to make a number of people really easily learn about selected complicated things. You actually did more than my desires. Many thanks for supplying these helpful, trusted, revealing and even fun guidance on this topic to Sandra.

 60. מאת yeezy boost 380 :

  Thank you for your own effort on this web page. My mom takes pleasure in carrying out investigation and it's really easy to understand why. We all notice all relating to the lively mode you give helpful secrets by means of the web blog and foster participation from people on the concept so our daughter is without a doubt learning a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. You're carrying out a very good job.

 61. מאת hermes birkin :

  I wanted to create you that little bit of observation in order to say thanks a lot as before just for the beautiful guidelines you have shown above. This has been really open-handed with people like you to provide without restraint what many individuals would have marketed as an e book to generate some cash for their own end, chiefly considering the fact that you might have tried it in the event you decided. These basics in addition acted to provide a good way to recognize that many people have the identical desire much like my personal own to grasp a whole lot more concerning this issue. I am sure there are lots of more fun sessions in the future for folks who browse through your website.

 62. מאת off white hoodie outlet :

  I have to get across my affection for your kindness in support of those who need help with that situation. Your real dedication to passing the solution up and down appears to be exceptionally informative and has frequently allowed folks like me to reach their desired goals. Your new warm and friendly recommendations can mean this much a person like me and even further to my peers. With thanks; from everyone of us.

 63. מאת jordan 11 :

  I wish to show my appreciation to this writer just for bailing me out of this condition. Right after searching through the search engines and obtaining views that were not productive, I figured my life was gone. Living devoid of the approaches to the issues you have solved through the post is a crucial case, and those that could have adversely damaged my entire career if I hadn't encountered your blog. Your personal skills and kindness in maneuvering all the pieces was tremendous. I'm not sure what I would have done if I hadn't come upon such a thing like this. I can at this moment relish my future. Thanks a lot so much for the professional and amazing guide. I won't hesitate to recommend the website to any individual who will need direction on this issue.

 64. מאת cheap kd 12 :

  I really wanted to write down a simple remark in order to appreciate you for the unique concepts you are writing at this website. My time-consuming internet research has now been compensated with incredibly good insight to talk about with my family members. I 'd repeat that we website visitors actually are undeniably endowed to be in a wonderful website with very many lovely professionals with beneficial tactics. I feel extremely blessed to have used your site and look forward to really more awesome minutes reading here. Thank you again for everything.

 65. מאת goyard :

  I and my buddies were found to be checking the best information from your web page and so immediately developed a terrible suspicion I never expressed respect to you for those tips. Those ladies became for this reason joyful to read through all of them and already have in fact been enjoying them. Appreciate your truly being very helpful and then for opting for this form of exceptional things most people are really desirous to understand about. Our own honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 66. מאת jordan shoes :

  I needed to send you this tiny observation to help thank you again just for the striking strategies you have discussed above. It is so incredibly generous with you to present unhampered all a few individuals would have marketed as an electronic book to generate some bucks on their own, especially considering that you might well have tried it if you ever desired. Those strategies as well acted like a fantastic way to be aware that someone else have the identical interest just as my personal own to understand many more around this condition. I know there are lots of more fun periods up front for those who take a look at your site.

 67. מאת off white outlet :

  Thank you so much for giving everyone remarkably special chance to check tips from here. It is usually very beneficial and also packed with a great time for me personally and my office colleagues to visit your website on the least thrice a week to find out the new secrets you have got. And definitely, I'm just always amazed concerning the surprising hints you serve. Selected 1 facts on this page are indeed the simplest we have had.

 68. מאת supreme :

  Thank you for your whole effort on this website. Kim loves engaging in internet research and it's really easy to see why. Many of us hear all of the lively means you convey powerful ideas by means of the web site and as well as increase participation from other people on this article then our favorite child is actually becoming educated a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You are doing a superb job.

 69. מאת air jordan :

  I simply needed to say thanks again. I am not sure the things I would have carried out without those tips and hints provided by you directly on that problem. It was actually the horrifying issue in my position, however , noticing a new specialised mode you handled the issue took me to weep for fulfillment. I am thankful for the help and as well , sincerely hope you comprehend what an amazing job you were providing training others through the use of your web page. I am certain you've never got to know any of us.

 70. מאת off white nike :

  Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily nice chance to discover important secrets from this website. It's usually so fantastic and jam-packed with a great time for me personally and my office colleagues to visit your blog on the least thrice in a week to learn the newest things you have got. Not to mention, I am just usually contented considering the surprising strategies you give. Selected 4 ideas in this posting are definitely the best we've had.

 71. מאת jordan 4 :

  My husband and i got very joyful that Ervin managed to round up his inquiry with the precious recommendations he discovered when using the web pages. It's not at all simplistic just to choose to be making a gift of steps which usually a number of people have been trying to sell. Therefore we fully grasp we have the blog owner to thank because of that. The main explanations you made, the easy website navigation, the relationships you will help to instill – it's got many wonderful, and it's really facilitating our son in addition to us do think that subject is cool, and that is tremendously vital. Thanks for the whole thing!

 72. מאת retro jordans :

  I precisely desired to thank you very much once more. I'm not certain the things that I could possibly have gone through without the actual opinions contributed by you concerning this subject matter. Certainly was a scary issue for me personally, however , being able to see this expert strategy you dealt with it forced me to jump with happiness. I am grateful for the assistance and in addition trust you know what an amazing job you're undertaking educating many people through the use of a blog. I know that you haven't met any of us.

 73. מאת off-white :

  I not to mention my buddies have been checking the nice pointers located on the blog and so then came up with a horrible suspicion I had not thanked you for those strategies. Those women are actually consequently stimulated to learn them and have in effect honestly been tapping into these things. Thank you for simply being very kind and for utilizing this sort of excellent guides millions of individuals are really needing to discover. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 74. מאת off white nike :

  I and also my buddies appeared to be reviewing the excellent helpful hints found on the website and then all of a sudden got a terrible feeling I had not thanked you for them. Those young boys are actually for that reason very interested to study all of them and now have in fact been enjoying those things. Thank you for simply being indeed thoughtful and also for pick out some great information most people are really desperate to be informed on. Our own sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 75. מאת a bathing ape :

  I just wanted to type a quick comment to say thanks to you for these pleasant advice you are showing at this site. My particularly long internet look up has at the end of the day been rewarded with brilliant insight to talk about with my colleagues. I 'd mention that we site visitors actually are definitely blessed to be in a remarkable website with very many wonderful individuals with very beneficial ideas. I feel quite privileged to have encountered your entire website page and look forward to many more excellent moments reading here. Thanks a lot again for everything.

 76. מאת supreme t shirt :

  Thanks a lot for providing individuals with a very special chance to check tips from this website. It's usually so brilliant and also full of a good time for me and my office fellow workers to search the blog nearly 3 times in one week to study the fresh things you have. Of course, I'm at all times contented with all the outstanding suggestions served by you. Selected 3 ideas in this article are rather the most impressive we have ever had.

 77. מאת cheap kd shoes :

  I'm also writing to make you understand of the incredible experience my cousin's daughter undergone going through your web page. She discovered plenty of details, including what it's like to possess an excellent teaching style to let the others smoothly know precisely a variety of complex issues. You actually exceeded our own expected results. Thank you for showing the beneficial, healthy, informative not to mention fun guidance on your topic to Tanya.

 78. מאת cheap curry 8 :

  I simply needed to thank you very much once again. I do not know the things I would've gone through without the type of hints shown by you over such topic. This was the frightening setting for me personally, nevertheless being able to view this professional style you managed it took me to jump with happiness. I am happier for your work and then hope you find out what an amazing job you have been carrying out educating others through the use of a site. More than likely you have never got to know all of us.

 79. מאת curry shoes :

  Thanks for your whole effort on this blog. My mom loves carrying out internet research and it's really simple to grasp why. A lot of people hear all concerning the dynamic mode you render invaluable ideas via this web site and as well improve contribution from others on that concern so our own simple princess is certainly being taught a lot. Take advantage of the rest of the year. You have been conducting a great job.

 80. מאת supreme clothing :

  I truly wanted to compose a simple comment in order to express gratitude to you for some of the superb concepts you are giving out at this site. My long internet investigation has now been paid with incredibly good facts and strategies to go over with my companions. I 'd declare that many of us website visitors actually are very blessed to dwell in a wonderful place with very many lovely people with useful things. I feel very lucky to have encountered the site and look forward to so many more pleasurable times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 81. מאת cheap russell westbrook shoes :

  I needed to put you this bit of remark to help thank you the moment again regarding the extraordinary methods you've contributed at this time. It is surprisingly generous with people like you to give easily all that most people would've sold as an e book to help with making some money for themselves, principally since you could have tried it if you considered necessary. Those good tips likewise acted to become easy way to be certain that other people online have similar dream just like my very own to know the truth more and more in respect of this problem. I'm sure there are some more enjoyable occasions up front for people who take a look at your site.

תגובה:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

נושאים