הפוך גוטה הפוך

24 באוגוסט, 2013 מאת ליאת

פוסט קטן על עמידת ראש

Picture 214a

באחד השיעורים האחרונים, יצא ששאלתי את הקבוצה מה מתחשק להם לתרגל באותו ערב, ויצא שמישהו מהם ענה מהר (לפני שיתחרט) עמידת ראש.

בסוף השיעור, אחת מתלמידותיי האהובות ביקשה ממני לצלם אותה כדי שתוכל להאמין לעצמה ולהוכיח לעולם שהיא אכן עומדת על הראש.

ולמה אני כותבת את הפוסט הזה? אולי כדי להבהיר (בניגוד למקובל בחלק מאסכולות היוגה), שעמידת ראש היא אכן הביג דיל שעושים ממנה: גם ביתרונותיה אבל גם בחסרונותיה כשהיא לא מבוצעת נכון.

כך שלהביא את עצמנו למצב שבו רוב משקל הגוף עומד על חוליות העורף הוא דבר שדורש הכנה ואימון לא מעטים של הגוף כדי להימנע מנזקים מיותרים ולהינות מפירותיה הרבים והטובים של התנוחה המופלאה הזו.

מלך התנוחות

עמידת ראש היא אחת התנוחות המרכזיות, המדוברות והנפלאות שיש. עד כדי כך שהיא מכונה "מלך כל התנוחות".

ובאמת, מה לא נאמר עליה: היא ממריצה את אספקת הדם אל הלב ואל המוח ובכך גם מאפשרת מנוחה ללב וגם מעודדת התחדשות של תאי המוח.

היא מחממת, מעוררת, משפרת את יכולת הריכוז ובהירות המחשבה, מחדדת את הזיכרון, מחזקת את עמוד השדרה, מפתחת את עמידות הריאות ומסייעת בחיזוק מערכת החיסון.

בגלל זרימת הדם המומרצת וההשתרשות כנגד הקרקע היא נחשבת מצוינת למצבי דיכאון וחוסר יציבות רגשית ומי שמתרגל אותה נכון ובעקביות מסייעת לתחושת נמרצות, שיפור החיוניות ותחושת אנרגטיות כללית.

ולמעשה בספרו של איינגר אור על היוגה היא מופיעה כמזור ותרופה כמעט לכל תחלואה אפשרית.

אבל…

המון אנשים שמתרגלים אותה, מעידים לא אחת על עומס בעורף, כאבים ומתח בכתפיים ולחץ בראש ובארובות העיניים.

מצבים שממש לא מתיישבים בכפיפה אחת עם כל התחושות הנפלאות שמתוארות בפסקה האחרונה וכשהם חוזרים על עצמם בעקביות עם תרגול נשנה הם יכולים לגרום לנו נזק של ממש שלוקח שנים לשקם.

(אני יודעת, זה נשמע מופרך, אבל יש לא מעט תלמידים שמגיעים לשיקום בעקבות תרגול יוגה שגוי, בין היתר של עמידת ראש).

יתרה מזאת, ישנם אנשים שעמידת ראש קלאסית פשוט לא מתאימה להם כמו: אנשים עם בעיות בחוליות הצוואר, אנשים עם מצבים קיצוניים של לחץ דם לא מאוזן, אנשים בעלי מחלות לב ועוד וריאציות שונות של מצבים שהמורה ליוגה לא תמיד מודע אליהם ולא בהכרח רוצה לקחת את הסיכון שבגרימת נזק נוסף.

וכאן הסתייגות: כאשר עמידת ראש מתבצעת נכון היא אף יכולה לשפר, לאזן ולהועיל למצבים שמניתי למעלה, אבל ללמוד לבצע אותה נכון לוקח זמן, ובזמן הזה הולכות ומצטברות להן עמידות ראש לא נכונות שנשענות על המשאבים הלא נכונים בגוף ויוצרות נזק, שלעתים מורגש אחרי כמה חודשים או כמה שנים של תרגול לא קשוב.

הפוך על הפוך

לכן עמידת ראש, על אף חשיבותה ומעלותיה הרבות היא לא תנוחה שאני ממהרת לתרגל בשיעורי יוגה שיש בהם טווח משתנה של רמות תרגול.

אז מה כן? הרבה הכנות של הגוף לקראתה: חיזוק של הזרועות וזוקפי הגב העליון, ריכוך הכתפיים ותרגול היכולת לא לדחוס אותן, תרגול השתרשות נכונה ויצירת בסיס יציב.

ולמי שבשל לתרגל עמידה על הראש, שלל וריאציות לתרגול בתמיכה של הקיר או עם בן זוג, חצאי תנוחה שבה הידיים לומדות להשתרש ולהצמיח את הגוף למעלה מבלי שהעורף ידחס בינתיים.

השבח לאל לא חסר מה לתרגל, ובסופו של דבר כאשר כל אלו מגיעים לדרגת בשלות אפשר להתחיל ליישם אותם בעמידת ראש שלמה, שבה הגוף כולו עובד ומחזיק את עצמו ולא נשען על העורף:

הידיים דוחפות ומצמיחות את הגוף כלפי מעלה, הראש משתרש קלות, הכתפיים משוחררות, חוליות העורף לא נדחסות אלא מתרחקות ומתרווחות זו מזו ותחושה נהדרת של חיות וערנות ממלאת את הגוף.

ושוב בפינת ההסתייגות: יש אנשים שעבורם תרגול עמידת ראש מלאה אינו מתאים כלל ועבורם מומלצות שלל הוריאציות האחרות והמצוינות לתנוחות הפוכות.

בסופו של דבר

ההשתאות מהיכולת לעמוד על הראש והבקשה לראות צילום כדי להאמין אינן מופרכות כל כך בהתחשב בעובדה שעמידת ראש היא תוצאה של תהליך ארוך של התחזקות, בניה וארגון הגוף שהגיע לבשלות.

וכשהיא מתרחשת מתוך כל אלו אפשר להתנסות בתחושת העוצמה, השליטה והעילאיות שיש למלך התנוחות להציע.

ליאת, יוגה ברעננה

נושאים: תרגול | אין תגובות »

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

הוא עשה כל דבר כאילו לא עשה דבר אחר מעולם — צ’ארלס דיקנס