על תרגול יוגה בקיץ

14 באוגוסט, 2015 מאת ליאת

בלילות הקיץ החמים שום דבר אינו קורה

ימי הקיץ החמים שלנו מביאים איתם שלל תחושות ותופעות שלא פוסחות בהשפעה שלהן גם על שיעורי היוגה וההתנהלות בהם.

מצד אחד, לעומת התרגול בחורף, יש משהו קל ורך בתנועת הגוף. העובדה שהגוף מתחמם בקלות עוזרת לשרירים ולמפרקים להתרכך ולהיפתח מהר ללא הנוקשות והכנות החימום הארוכות שדרושות כשקר בחוץ.

מצד שני, יש משהו בעומס החום שמכביד על אנשים וגורם להם להגיע לשיעורי היוגה תשושים מראש (במיוחד אם הם באים לשיעור ערב אחרי יום עבודה) ועם סף עצבים וחוסר סבלנות נמוך יותר.

פעמים רבות בחודשי הקיץ החמים נשמעות בקשות בשיעורים לאימון רך, למשהו איטי ומרענן שיתאים להלך הרוח התשוש של התלמידים וצצים מחדש הדיונים לגבי השימוש במזגן בשיעור יוגה ושאר אמצעי קירור.

עובדות אלה מביאות אותי כל קיץ להרהר מחדש על האימון היוגי ולבחון איך נכון לעבוד בתוכו בתנאים המשתנים.

עקרונות לחוד ומעשים לחוד

היוגה עוסקת ביצירה של חום. אין דרך לעקוף את זה. לא סתם חום, בעירה.
יצירה של חום אדיר כדי להבעיר את האש הפנימית, ללמוד לשלוט בה ולהשתמש בה.

ביוגה קוראים לעיקרון הזה טפס ומעבר לחום האדיר שמאפיין אותו הוא מתייחס גם לאיזו התגייסות גדולה, משמעת עצמית ואיסוף כוחות אדירים שמביאה לזיכוך התודעה.

אחת המטרות החשובות ביותר ביצירת טפס היא הניקיון שהוא יוצר: ניקיון של פסולת ורעלים פיזיים שמשתחררים בין היתר דרך נקבוביות העור בזיעה וניקיון נפשי ומנטלי, מתוך התפיסה שהתודעה שלנו מצליחה להיות שקטה כשהגוף שלנו נקי מפסולת ושקט.
(ראו דיון נרחב בעיקרון הטפס ובמקורותיו במאמר חום יולי אוגוסט)

לצד העיקרון המרכזי והחשוב הזה מתקיים עיקרון יוגי חשוב לא פחות והוא עיקרון ההבחנה המבדלת וחידוד ההתבוננות והקשב לגוף, לאיך התודעה והנפש שלנו בתוכו, לראות מתי הגוף נכנס לעודף מאמץ, איך אנחנו מגיבים כשקשה לנו והאם אנחנו מצליחים לקיים בתוך התרגול שלנו את עיקרון ההרפיה שאנחנו רוצים לחוות גם בתוך המאמץ הפיזי.

הלך רוח שאלתי

אחד הדברים שאני אוהבת לעשות עם עצמי בשיעורים הוא לחפש כיוונים חדשים.

לשאול את עצמי שאלות ולאפשר לעצמי, לפני או תוך כדי השיעור להתנסות בתשובות שעולות, לרוקן את כוס הידע שלי, לאפס את עצמי ולראות מה קורה כשאין לי מידע ברור על מה שהולך לקרות. בדרך כלל מה שקורה הוא שמתפנה פתאום מקום למשחק, לניסיונות יצירתיים שבאים מתוך סקרנות ללמידה והופכים את השיעור לגן שעשועים יוגי.

כך קורה, שבימי הקיץ החמים אני באה לשיעורים עם שאלות ולא עם תשובות ובתוך הלך הרוח השאלתי הזה אני שואלת את עצמי מה נכון ללמד בחום המתיש הזה?

האם כדאי לרכוב על החום הכללי וליצור שיעור מחמם ומרכך שיאפשר להגיע לרמות רכות ופתיחה גבוהות או שדווקא נכון לספק הקלה מהחום, לעודד הרפיה ותנועה איטית?

לפעמים אני שואלת מה יכול לעזור לי ומתוך החיפוש אחר הקלה לעצמי נולד שיעור שיש בו דיוק גם עבור אחרים.

לפעמים השאלות שלי לא נשארות בפנים וממש פונות אל התלמידים. אני שואלת אותם אם יש להם בקשות מיוחדות להתמקדות, לפעמים עולות תשובות נפוצות (גב תחתון, שכמות, צוואר), לפעמים עולות פתאום סוגיות מסקרנות שלוקחות את השיעור למחוזות חדשים לכולנו ומסתברות בדיעבד כבחירות מדויקות להפליא.

שיעורי קיץ מוצלחים במיוחד

הנה כמה דוגמאות לשיעורים מוצלחים במיוחד שנבעו מהחום הגדול, מתחושת התשישות הכללית של התלמידים ומההסכמה לבחון כיוונים חדשים בלי לדעת בדיוק לאן יובילו:

:stargrey: באחד הימים הלחים, בשיעור עמוס תלמידים, עלתה בקשה בחדר לאימון איטי ומרענן. כששתי המילים האלה מנחות את מחשבתי גלשנו לאימון עמוק עם שהיות ארוכות בתנוחות שבו כל תנוחה כמו הולידה מתוכה את הוריאציה הבאה.
הדבר המעניין היה שחלק מהאנשים באמת חוו את ההרפיה והשקט שאימון כזה מביא ובאופן לא מפתיע חלק מהתלמידים דווחו שהיה להם קשה במיוחד לשהות בתנוחות.

:stargrey: בשיעור אחר בחום הגדול שבו הורגשו בחדר הדים של עצבנות וחוסר סבלנות שאלתי את עצמי מה יכול לשכך, להרגיע ולאזן את האנרגיות, מה שהוביל לשיעור שכולו עסק בנשימה, בהובלה שלה למקומות שונים בגוף, וביכולת לחדד את התחושה באיברים הפנימיים וברבדים מעודנים.

:stargrey: מישהי שאלה בתחילת השיעור אם יש ביוגה תרגילים לחיזוק העיניים, זה זרק אותנו לשיעור שלם שעסק בואיוס (סוגי האנרגיה השונים בגוף) ובמיוחד באלה המשניים העוסקים בעיניים ובאיברי הפנים.
מתוך השאלה הפשוטה הזאת הגענו לתרגולים איזוטריים למדי שכללו עבודה עם עיניים פקוחות למחצה, מיקוד המבט בקצה האף ובין הגבות ושאר וריאציות שבדרך כלל לא מגיעים לעבוד איתן בשיעור ממוצע.

:stargrey: מישהו ביקש לחזק את הירכיים, ולעבוד על תנוחת הכיסא (utkatasana) וכך נוצר שיעור שכולו השתרשות שחבר לחום וללחות הקיימים ויצר אימון מחמם ומיוזע, שבסופו הגוף הרגיש חמאתי במיוחד.

הזמנה להתבוננות

המציאות מספקת לנו ללא הרף מצבים שלא ביקשנו. מצבים שבהם אנחנו חווים אי נוחות, תסכול או כאב, מצבים שמתערבים לנו בתכניות שעשינו ומאלצים אותנו לשנות אותן.

היוגה לעומת זאת מזמינה את מי שמתרגל אותה לנצל כל מצב שהחיים מביאים לפתחו כדי ללמוד משהו חדש על העולם ועל עצמו.

הגישה הזאת הופכת כל מפגש שלנו עם העולם החיצוני או הפנימי לאובייקט למחקר, וכל מצב נעים או מעיק לחיפוש הדרך שלנו לנוע אל עבר איזון.

בהקשר הזה, מזג האוויר בכלל והקיץ בארץ בפרט, הוא הזמנה מצוינת להתבוננות:

הזמנה לראות איך החום משפיע על הגוף, אילו תחושות ורגשות הוא יוצר (עצבים, נעימות), מה הרצונות שעולים בנו בעקבות התחושות האלה (להפעיל מיד את המזגן על 16 מעלות, לעזוב את החדר בזעם, לשכב להרפיה) ולבחון כל פעם מחדש את הבחירות שלנו נכון לרגע זה.

יכול להיות שנבחר לנצל את החום כדי ליצור אימון חם וליהנות מרכות השרירים והמפרקים והיכולת להיכנס בקלות ולעומק אל תוך תנוחות היוגה ויכול להיות שנבחר דווקא להוריד הילוך ולשלב באימון שלנו נשימות מצננות ותנוחות מרפות ומקררות כדי לאזן את עומס החום.

מה שלא נבחר לעשות, עצם היכולת לתרגל יוגה (כלומר להתבונן, לחפש, לשאול שאלות ולבחון את פעולותינו), היא פעולה טרנספורמטיבית שהופכת את הבחירה שלנו באשר היא למודעת ואי לכך מדויקת יותר עבורנו.

מוזמנים לשאול, להגיב ולשתף במחשבות שלכם בתגובות כאן למטה. אשמח לשמוע. :flrw:
ליאת, יוגה ברעננה

נושאים: תרגול | 2 תגובות »

2 תגובות

 1. מאת נעמה :

  אני מוצאת את עיקר הקושי באימון בבית. (למען האמת גם בחורף זה קשה, כי כשקר גם לא מתחשק לעלות על המזרון…). במשך שנים התעקשתי לא להדליק מזגן באימון, בגלל כל הסיבות הטובות. עם הזמן גם הקיצים נעשים יותר קשים וגם אני יותר סובלת באופן אישי, כך שהתוצאה של אימון בקיץ לא מיטיבה איתי. השנה מצאתי את עצמי פה ושם בנוסף למאוורר מדליקה מזגן חלק מהזמן, אם כי לא על קירור אלא על מוד ייבוש (שלא מקרר באותה מידה אבל עוזר קצת ללחות). מבחינתי זה או זה או לא להתאמן כלל.ונראה לי שעדיף להתאמן…
  ואיכשהו גם הגמישות שאני מרשה לעצמי במקום לדבוק באופן "דתי" ב"מותר" וב"אסור" (להתאמן עם מזגן!) – היא סוג של תרגול. לא פחות חשוב.

  ציטוט

 2. מאת ליאת :

  היי נעמה,
  תודה רבה על הקריאה ועל התגובה.
  אני בהחלט מתחברת אל רוח הגמישות והחיפוש המתמיד ומאמינה שהיוגה באמת מכוונת אליה, לצד המשמעת העצמית שהיא מעודדת.
  אביאסה ואירגיה – הוא הצמד הנצחי שבכל אימון מנחה אותי לבדוק איך איך אני פועלת, מה אני מחזיקה ומה משחררת.
  :flrr:

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

אם אתה צריך לשאול מהו ג’אז, כנראה שלעולם לא תדע — לואי ארמסטרונג