החתול הפנימי

6 באוקטובר, 2009 מאת ליאת

Pictures 005

להיות אוהבת

"בסאמיאמה על ידידות ודומיה – מושג כוחה"
כך כותב פטנג'לי ביוגה סוטרות לפטנג'לי, סוטרה 3.24
אני לא מתכוונת להיכנס לפרשנויות מעמיקות אודות הסוטרה, כי יש עשרות כאלה, ולמרות שהן מרתקות, אני רוצה להגיע להרהורים שהיו לי בעקבותיה.
רק אומר שבסוטרה הזו מדובר על כך שכשאנחנו מגיעים לרמה מאוד גבוהה של התמקדות בידידות ודומיה (להלן: אהבה, חמלה,עזרה,אי אלימות, נתינה וכ') מושגת הבנת המהות שלהן.

כבר דובר אצל פטנג'לי בעבר על מה שקורה כשאנחנו מתבססים באי אלימות, אנחנו עצמנו הופכים לא אלימים וכך מושכים אלינו פחות ופחות אלימות מסביבתנו ומהיקום בכלל.
אותו הדבר גם פה. עברה בי מחשבה עד כמה אהבה טהורה כרגש קיומי הוא כוח מגן.
למעשה פתאום הבנתי שאי אפשר לפגוע בי אם אני אוהבת. אוהבת כעיקרון, אוהבת בהגדרה.

ביטוי של האלוהי

אם אני מלאה באהבה אל עצמי כי אני ביטוי של האלוהות (והרי ככזאת, איך אפשר לא לאהוב אותי?  :smile: ) ומלאה באהבה אל ההוא כי הוא עוד ביטוי שלה ומלאה באהבה אל ההם וההן כי גם הם ביטוי…. וגם אל זה ואל זה כי גם זה ביטוי של… הכל הופך להיות ביטוי של האלוהות הזאת, ואז איך באמת אפשר לשנוא..

ואם כך, אין באמת אני והם, כולם הופכים "אנחנו". ואם אני מצליחה להקיף את עצמי ולמלא את עצמי בתחושה הזו יהיה מאוד קשה לכל האידיוטים המחורבנים וגסי הרוח (שגם הם כמובן ביטוי של האלוהות) לפגוע בי כי אני אוהב בכל מקרה. :w00t:
את המטורף שצופר לי שעה למרות שאין לי לאן לנסוע ובסוף חותך אותי רק כדי להמשיך לזחול לפני, את האישה התמוהה שצעקה עלי בסופר בתור לקופה כי שכחתי את הארנק באוטו..
אם אני אדם אוהב, מה זה משנה שהם צעקו, שהם אמרו, זה לא באמת יכול לגעת בי, אני פשוט אוהבת…..

לבוא עם אהבה גם אל הרע

אני מתארת כאן איזו מן מחשבה  תאורטית, כי ברור לי שקשה לאהוב את הכל, כל הזמן, שיש דברים שצריך לשנות.
שאנחנו חווים בעולם שלנו הרבה צער ואומללות ורוע -  אבל האמת היא שמה שמעיב באמת על חיינו, הוא מה שאנחנו חושבים על כל אלה.
הכותרת שאנחנו נותנים להם: הוא חתך אותי בכביש, זה רע. הוא מטומטם… בעוד שהוא פשוט עושה את מה שעושה עם שמות התואר שלי או בלעדיהם….
ואני תוהה, האם גם מול אלה אפשר לבוא באהבה בסיסית קיומית?
אני חושבת שאל חלק גדול מהדברים שאנחנו חווים כצער, רוע, אלימות – אפשר.
אפשר לבוא באהבה. איך יודעים שמה שלא קרה, לא היה צריך לקרות? – כי הוא פשוט לא קרה… זאת עובדה.
ולי יש את האופציה להתווכח עם המציאות או לקבל אותה, ככה כפי שהיא,
ולהאמין שדווקא בה טמון הכוח שלי והיכולת לגדול. פשוט כי היא קרתה, דווקא לי, עכשיו.

לעורר את החתול הפנימי

בעקבות ההתעסקות שלי עם הסוטרה הזו וההרהורים שכתבתי לעיל,
ניסיתי במדיטציות שלי לעשות סאמיאמה (דהארנה+ דהיאנה+ סמאדהי יחד – או בקיצור נמרץ ריכוז לאורך זמן בדבר אחד בלבד עד שהוא בלבד ממלא את כל ההכרה) על אהבה.
איך מתבוננים ברגש מופשט? מה בוחנים? בכל מקרה התחלתי להעלות סיטואציות שבהן אני חשה אהבה, להעלות אותן, ליצור את תחושת החמימות שמתפשטת ואת ההתרגשות כשאני מלאה באהבה למישהו או משהו, והתחילו לעלות מולי כל האנשים והדברים האהובים עלי.

כל אהוביי עברו לי בראש, ההורים שלי, חבריי הטובים,
לפעמים ילדיהם המתוקים של חברי הטובים, מול כולם העליתי את אותה תחושת אהבה וניסיתי לבסס את תמצית התחושה הטהורה של הרגש.

ככה עברתי מאחד לאחד כשאני מנסה למצוא את אותה סיטואציה
שתאפשר לי להישאר בתוכה ובאמת באמת להתבונן בה לאורך זמן,
עד שבסוף נשארתי עם החתול שלי. כן כן…., היצור הזה, עם השפם,
והמבט הספק מטומטם ספק מטורף, ועם הלשון הורודה הזאת שמשתרבבת החוצה בכל פעם שהוא נרדם ובכלל כל גוש המתיקות הזה.

הוא זה שהוציא ממני תחושת אהבה וחמלה כ"כ גדולים, ללא תנאים. ללא תנאים בכלל.
הוא לא רוצה ממני כלום, רק שאוהב אותו, ואני לא רוצה ממנו כלום, מלבד לראות אותו מבסוט. בלי ציפיות, בלי תנאים מוקדמים.
אני רוצה להאמין שבכל אחד אחר שעומד מולי יש חתול כזה פנימי, תמים, שלא רוצה כלום, רק שיאהבו אותו.
ואני רק צריכה לראות אותו. לראות את החתול שלי, בכל אחד וכל השאר כבר יבוא מעצמו.

נושאים: תרגול | 5 תגובות »

5 תגובות

 1. מאת סגולה :

  אם זה החתול המדובר,אז איך אפשר שלא לאהוב אותו,נראה חתול מדליק,מצחיק,קצת אהבל,אנרגטי ומתוק בטירוף.
  מצד שני כמו שכתבת,יש את זה בכל חתול -וואלה,אז אם אפשר לאהוב ככה כל חתול,אז אפילו בבני אדם אפשר לגלות עוד המון חמלה,שמחה ואהבה.
  תודה שהזכרת לי ! :flrr:

  ואגב….אוהבת אותך :heart:

  ציטוט

 2. מאת נחל לבן :

  תודה שהזכרת לי…
  ואת כותבת נהדר ובהיר..
  :kissing:

  ציטוט

 3. מאת fly :

  יקירה
  טוב לקרוא אותך שוב
  גם אני סבורה שלכלבה שלי יש מפתחות לליבי
  ומה טוב אם נפתח את ליבנו בנדיבות כך כמה שיותר
  :heart:

  ציטוט

 4. מאת טל (קן_ל) :

  כיף לחזור לכתיבה שלך! הוהבת :-)

  ציטוט

 5. מאת מיצי(לא החתולה...) :

  קראתי ומאוד נהניתי…והנה בזמן שאני כותבת מביטים בי בטיפשות גאונית ופרוותית אלה שמעוררים ומאירים :heart: אהבה ללא תנאי וציפייה.נשיקות

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

ביסודו, מכוון הקלע לעצמו — זן באמנות הקשת