מדיטציה נינוחה – יש חיה כזאת

21 באוקטובר, 2010 מאת ליאת

Picture 049a

אחד המשפטים השכיחים ביותר שאני שומעת מתלמידי יוגה חדשים הוא: "לי, אין בכלל מושג במדיטציה, אני כאן בגלל הגב התחתון".
לצערי תשובתי הקבועה היא: ברוך הבא למועדון :unsure:

אחוזים גדולים מהאנשים המגיעים ליוגה, באים בעקבות בעיות פיסיות, ובראשן, הגב התחתון.
אחריו עומדים במקומות המכובדים, חגורת השכמות והעורף, ברכיים ומפרקי הירך, וכשתלמיד חדש יושב לתרגל מדיטציה, הוא נאלץ לפגוש אחר כבוד את כל אלה.

ואכן, מדיטציה היא האתגר הגדול מכולם, וזאת מכיוון שלהיות במצב מדיטטיבי שבו הגוף, הנפש והתודעה, שקטים, יציבים וצלולים, בעקביות ולאורך זמן (או לכמה דקות) – הוא אולי הדבר הקשה ביותר לנו, בני האנוש, על אחת כמה וכמה, כאשר  האתגר מתחיל בקושי הפיסי פשוט לשבת.

כיוון שבתרבות שלנו, מגיל מאוד צעיר, אנחנו לומדים להישען אחורה על משענות (פחות או יותר מהרגע שכתינוקות אנחנו לומדים לשבת), נוצר מצב שעם גדילתנו, זוקפי הגב העליון שלנו, יוצאים, עם השנים, מכלל שימוש:

בגני הילדים אנחנו יושבים על כיסאות ואחר כך בבית הספר, ואז אחרי יום לימודים ארוך בישיבה, אנחנו מבלים שעות ארוכות מול המחשב או מול הטלביזיה, באוניברסיטה קורה אותו הדבר ואחר כך במשרד…לאט לאט, הגב העליון שלנו, שתפקידו המקורי בחיינו, הוא לשאת חלק נכבד מעומס גופנו – פשוט מתנוון.

אליו מצטרפים שרירי הבטן התומכים בגב שנזנחו, שרירי הגפיים שהתקצרו ונחלשו ומפרקי הירך שבעקבות מחסור בתנועה ויציבה לא נכונה נסגרו ונדחסו.

וכשאדם עושה את הבחירה המבורכת והאמיצה להתחיל לתרגל מדיטציה, הוא נוכח שהוא צריך להשתמש בציוד חלוד שבערך מזמן המנד"ט לא היה בשימוש, והציוד הזה, שעד כה הוא חשב ששיך לו, לא ממש נשמע לו ולא נענה לדרישותיו. :cwy:

להיות עם עמוד שדרה

גולת הכותרת  של תרגול המדיטציה והיוגה היא עמוד השדרה.

ולמה כל כך? מכיוון שזהו המקום בגוף שלנו שבו אמורה להתרחש טרנספורמציה, וכמו כל טרנספורמציה, גם זו, מתרחשת בכל מישורי הקיום שלנו:
מבחינה פיסית
, השינוי שנרצה ליצור כרוך בהתרחקות חוליות עמוד השדרה זו מזו וביכולת ליצור מרחב ואורך הולכים וגדלים בגוף.

מבחינה אנרגטית, הטרנספורמציה מתבטאת, בהתעוררות האנרגיה בגוף שלנו והזרמתה בגוף ובמיוחד במעלה עמוד השדרה.

כשאלה מתחילים לקרות, מתחיל גם שינוי במישור המנטלי, ונוצרת השפעה ישירה על מטרת העל הבסיסית של המדיטציה – התודעה.

כדי שאלה יוכלו לקרות, המנח הבסיסי של עמוד השדרה צריך להיות כזה שבו הגב ארוך וזקוף ומרכז הכובד שלנו נמצא במרכז גופנו.

ואכן, כל תנוחות הישיבה המיועדות למדיטציה ובראשן תנוחת הלוטוס המלא, מביאות את הגוף למצב שבו הרגליים אסופות באיזושהי צורה והגב מזדקף כלפי מעלה.

תנוחת הלוטוס, היא התנוחה שבה מתאפשר האיסוף המקסימלי של הרגליים וכתוצאה מכך השחרור המקסימלי של עמוד השדרה.

הצרה, כאמור, מתחילה כאשר הגוף שלנו מתקשה להיכנס אל תנוחות המדיטציה האלה.

הבעיה המרכזית שמפריעה לרוב האנשים לשבת בגב זקוף קשורה לקושי לשבת על עצמות הישיבה, כאשר אין יכולת לשבת על עצמות הישיבה, מרכז הכובד של הגוף נוטה לאחור, האגן מתגלגל פנימה, הגב מתעגל, מתוך המנח העגול של הגב, נוצר לרוב מתח בצוואר ובעורף.

(לפעמים המתח הזה אף הולך ומחריף, בעקבות הנחיה של המורה לזקוף את הגב, כאשר אנו מנסים לבצע את ההזדקפות הזו מתוך העורף ולא מהבסיס.)

די ברור שבמצב שכזה, קשה עד בלתי אפשרי לפתח שקט בסיסי בגוף, בנפש ובראש וכיוון שכך, פעמים רבות, עצם הקושי הפיסי הזה מונע מאיתנו את נפלאות המדיטציה.

לכן, חשוב מאוד לדעת, מה הם הדברים שיכולים לתמוך בנו ולסייע לגוף שלנו, במיוחד בתחילת דרכו בתרגול – כדי לתת מענה לקשיים ולמיחושים שציינתי למעלה, כדי למנוע נזקים נוספים לגוף והכי חשוב כדי ליהנות מישיבה נינוחה ומתרגול מדיטציה מוצלח.

הדבר  הראשון והמשמעותי ביותר הוא הצורך להגביה את הישבנים.

כאשר הישבנים מוגבהים ומונחים על שמיכה מקופלת או כרית, מרכז הכובד של הגוף, מוטה מעט קדימה, וכתוצאה מכך הגוף יכול לשבת על עצמות הישיבה ועמוד השדרה יכול להזדקף.

כשעמוד השדרה זקוף, המנח של הגב העליון נמצא גם הוא במקום הנכון וכך נמנע עומס מיותר מהגב התחתון ומהעורף.

בנוסף, מסייעת הישיבה על כרית נוחה להתמודד עם מפרקי ירך סגורים, שפעמים רבות מציקים גם הם למתרגלים מתחילים: הגבהת הישבנים מאפשרת פתיחה בזווית קטנה יותר של המפרקים ומונעת את העומס שלפעמים נוצר בהם בעקבות כוח המשיכה שמושך את הברכיים למטה.

חשוב לומר, שאם עדיין נוצרת אי נוחות בזמן הישיבה למדיטציה, למרות הגבהת הישבנים, אפשר ורצוי לשבת כנגד קיר ולאפשר תמיכה לגב.

זה נכון, ששרירי הגב צריכים ללמוד לאט לאט להתחזק, וזה לוקח זמן, אך בכל זאת חשוב לזכור, שמטרת המדיטציה היא להקנות שקט, והאטה של הפעילות המחשבתית, וכאשר אנו עסוקים ללא הפסק בכאב שלנו, ומתרגלים מתוך סבל, אנחנו משיגים את התוצאה ההפוכה ומכניסים מתח לגוף, לנפש ולתודעה.

קיימות היום בשוק, כריות מדיטציה נפלאות שמותאמות לתרגול בגודל ובדחיסות המתאימים.
חלקן אף נישאות ומצוידות ברצועה, כך שתוכלו לשאת אותה לכל מקום בקלות ובנעימות ולשבת בנוחות בבית, בחוץ או בכל מקום אחר.

מבין שלל אביזרי העזר המוצלחים שזמינים כיום לרכישה בחנויות וברשת, אני אישית אוהבת במיוחד את כריות המדיטציה של שבא-נע – הן נוחות לישיבה, קלות לנשיאה ויפות :wub:
אבל גם שמיכה מגולגלת או כרית סלון יכולות בהחלט לשפר את חוויית הישיבה.

אז אל תוותרו על ישיבה נכונה, ואל תהססו להגביה את עצמכם, ושתהיה לנו מדיטציה נינוחה ומתוקה.

לקריאת המאמר באתר של שבע-נע

לשבת בנינוחות

לשבת בנינוחות

כרית מדיטציה נישאת

כרית מדיטציה נישאת

נושאים: מדיטציה | 10 תגובות »

10 תגובות

 1. מאת סגולה :

  ליאת,מאמר מצויין !
  מכירה כל כך את המאבק הזה בגוף בניסיונות להכנס לשקט המדיטיבי.
  את מסבירה במקצועיות את כל הנקודות שחשובות (בלי פילסופים מיותרים :whistle:

  נהנתי לקרוא ולשמוע ממך את מה שאת יודעת הכי טוב :thumbsup:

  ציטוט

 2. מאת ללי :

  תודה תודה תודה! בדיוק היום החלטתי שאשב בערב למדיטציה אחרי המון המון זמן שלא תרגלתי, והנה הפוסט הזה הגיע בדיוק ברגע הנכון. מדהים.
  שבת שלום מתוקה!

  ציטוט

 3. מאת ליאת :

  תודה יקירותיי
  שמחה שהמידע הזה הגיע בזמן הנכון (הוא תמיד מגיע בזמן לא? :wink: )
  בקרוב, הסרטונים הנוספים ואיתם, אנסה לומר משהו על איזורים אחרים בגוף :sideways:

  ציטוט

 4. מאת קן לציפור :

  גם לי הוא הגיע בזמן, מכל מיני סיבות טובות. תודה אהובה!

  ציטוט

 5. מאת אמיר :

  אצל הקטנצ'יק אני שם לב לזקיפות ולחוסק רצון לשבת עם העזרות במשענת…
  רק תיקון קל – אחוזים גדולים בעולם /המערבי/ מגיעים ליוגה עקב פציעות – וגם זה נתון לא מדויק!
  תודה על פוסט חביב…

  ציטוט

 6. מאת ליאת :

  תודה אמיר על התגובה.
  אצל תינוקות ופעוטות, אפשר לראות בצורה מאוד יפה, את הרצון והיכולת של הגוף לעבוד מתוך זוקפי הגב העליון ולהשתמש בהם, להזדקף מתוכם, כיוון שאצלם "הקלקול" עדיין לא השתרש היטב, בהמשך הדרך, ולאט לאט עם השנים, הגמישות והפתיחות האלה בגב העליון, הולכים לאיבוד אצל רובנו.

  ותודה על התוספת, חלק מתלמידי היוגה שאני פוגשת מגיעים בעקבות פציעות ועבודה לא נכונה או מאוזנת עם גופם וזה כמובן בנוסף לנושא הפוסט שהתמקד בישיבת המדיטציה ובאתגרים שהיא מציבה עבור המתרגל המתחיל
  כל אלה הם כמובן דוגמאות, להתנהלות קלוקלת שלנו בחיים, עם גופנו ובעיקר עם התודעה שלנו, עם האופן שבו אנחנו חושבים ונעים בעולם – וזו אחת הסיבות שבגללן אנשים מתחברים ליוגה, כי מאזנת אותנו באופן מעשי בטווח הקצר והארוך ובכל רובד קיומי.
  שוב תודה
  ושבת שלום :smile:

  ציטוט

 7. מאת אמיר תייר :

  מאד נכון וחשוב.
  חדש בבלוג שלך ונהנה…

  ציטוט

 8. מאת ליאת :

  תודה :flrr:

  ציטוט

 9. מאת לאורה :

  יש עוד טיפ כדי להטיב עם הגב, וזה למשוך את הכתפיים לאחור.
  למדתי על זה דווקא מאתר נוצרי שהמוטו שלו הוא
  be still and know I am god
  :smartass:

  ציטוט

 10. מאת לאורה :

  באופן אוטומאטי הגב מתיישר.
  נסו ותהנו.

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

הדרך האמיתית עוברת מעל חבל שאינו מתוח גבוה, אלא ממש מעל פני האדמה.
נראה כאילו הניחו אותו שם כדי שאנשים יכשלו בו, לאו דווקא כדי שילכו מעליו.
— פרנץ קפקא