המהות שבפנים

24 במאי, 2009 מאת ליאת

צילום: Francis Fuerst

המקום שבו אנחנו רוצים להיות

פעמים רבות בזמן שיעור בקבוצה, אני מנחה תנוחה מסויימת.
לכל תנוחה בד"כ יש כמה רמות תרגול. יש את הוריאציה הקלאסית שלה, וריאצייה מקדימה  המיועדת להכנת הגוף לקראת התנוחה ולמי שמתקשה או עדיין לא בשל לבצע את התנוחה המלאה, ווריאציה מתקדמת למי ששולט בתנוחה ורוצה לנסות גרסה מורכבת יותר.
אבל מאחורי השונות ומעבר לרמת הקושי הפיסית, עומד אותו עיקרון. עומדת אותה מהות שהיוגה מנסה ללמד אותנו לחוות, ברמות שונות, ברבדים שונים של הקיום – תמיד אותה מהות.
לראות את המהות הזו בכל פעם מחדש, בכל סיטואציה או רמת תרגול בה אנחנו נמצאים, זה לתרגל יוגה.

העקרון הזה אולי נשמע פשוט והגיוני להבנה, אבל לא אחת הוא מקור להתקוממות של האגו ומכאן לתיסכול לא קטן.
הסברה הבסיסית של היוגה היא שחלק ניכר מהסבל בחיים שלנו נגרם מהסיבה הפשוטה שאנחנו ממוקדים רוב חיינו במקומות שבהם אנחנו רוצים להיות (או חושבים שאנחנו רוצים) ולא במקום שבו אנחנו נמצאים בהווה.

את מרבית מרצינו אנחנו מקדישים למחשבות על מה שהיינו, מה שקרה לנו בעבר או מה שנרצה להיות בעתיד. מעט מאוד זמן מוקדש למה שקורה כרגע. למקום הספציפי והמאוד מדוייק שבו אנחנו נמצאים.
וגם כשאנחנו נפגשים באיזו פיסת הווה שנזרקת לנו בפרצוף, לרוב אנחנו ממש לא מרוצים ממנה ומנסים בכל דרך ותחבולה אפשרית לשנות אותה, להאבק בה, להעלים אותה.
ואם בטעות אהבנו את נקודת ההווה שראינו, אדרבה, אנחנו נצמדים אליה, נאחזים בה ותובעים עליה בעלות במטרה להקפיא ולשמר אותה כפי שהיא בדיוק.

המקום שבו אנחנו נמצאים

שיעור יוגה הוא הזדמנות מצויינת לראות את זה קורה בפועל, כיוון שביוגה, כשהיא מתורגלת נכון,  אין מנוס מלראות בדיוק את המקום שבו נמצאים.
לא בטוח שנסכים להיות שם, במקום הזה. יכול להיות שננסה לברוח ממנו, לרוץ קדימה, לעשות יותר, לא לעשות בכלל, אבל עד שלא נסכים להתבונן, לחוות ולהיות במקום הזה, לא באמת נוכל ללכת קדימה.

קבוצות יוגה הן בד"כ תרכובת הטרוגנית של אנשים.
יש בהן אנשים מסוגים שונים, בגילאים שונים, במצבי חיים שונים. אנשים עם בעיות שונות, עם חולשות וחוזקות משתנות מאדם לאדם.
ברוב הקבוצות יש אנשים וותיקים יותר שנמצאים בקבוצה זמן ארוך, יש את אלה שהצטרפו מאוחר יותר ויש בד"כ את התלמידים החדשים שמצטרפים ולאט לאט, בהדרגתיות משתלבים בתרגול.

כשאני מנחה תנוחה או תרגול מסויים, אני לוקחת בחשבון את כל קשת הרמות והיכולות הקיימות בקבוצה, ובד"כ נותנת כמה אופציות לביצוע, כך שכל אחד בקבוצה יוכל ע"פ ההנחיה שלי, לחפש בגופו את המקום הנכון והמתאים לו לחוות את התנוחה (וזה אומר, מינימום כאב ומאמץ פיסי ומקסימום יציבות ונינוחות)
אבל תופעה מאוד נפוצה, היא לראות אנשים מסתכלים אחד על השני, משווים בין רמות הביצוע השונות ומונעים לפעול מתוך הרצון להיות במקום אחר.
זה הטבע שלנו. מצד אחד הוא זה שנותן לנו מוטיבציה לשאוף קדימה ולשנות, והוא גם זה שמפריע לנו ומכשיל אותנו מאידך.

כאבי אגו

אנחנו מתכופפים קדימה.
המורה הנחתה לכופף ברכיים כדי לא לעבוד מתוך הגב התחתון. אבל אנחנו מעיפים מבט הצידה ורואים שהבחורה לצידנו עם ברכיים ישרות, ולמתרגלת אחרת הידיים מגיעות אל הרצפה ולמרות שהמורה הנחתה לכופף ברכיים כמה שצריך כדי לא לחוש כאב בגב, מסתבר שהכאב שלנו בגב התחתון לא כואב כמו כאב האגו.

מאחורי כל תנוחה ותנוחה, מעבר לכל תרגול, קיים עקרון מסוים. קיימת מהות.
ואחד הדברים שאני ממש חשה שליחות להעביר הלאה, הוא לימוד הבנת המהות העומדת מאחורי כל דבר ודבר שאנחנו מתרגלים.

למשל תנוחת העץ היא תנוחה שעיקרה הוא שיווי משקל.
בהיותנו ישויות שיוצאות מאיזון כל הזמן, זו סוגיה אקוטית בשעורי יוגה, להיות בשיווי משקל.
לפעמים אני רואה אנשים שעדיין לא מצליחים להיות מאוזנים בתנוחה המלאה, ולמרות שאני חושפת בפניהם המון מצבי ביניים ותנוחות עזר שבהן אפשר לעשות פחות ולעבוד על שיווי המשקל מהמקום הנכון, עדיין יש אנשים שמעדיפים לנסות לקפוץ בעצבנות ולהשען על משענת קנה רצוץ, מאשר לראות את המקום הזה, ולהסכים לקחת צעד אחד אחורה.

ה-מהות שבפנים

אי היכולת לקבל את ההבנה שהם לא יכולים לשהות עדיין בתנוחה המלאה, מפריעה להם לראות את ה-מהות שעומדת מאחורי כל תנוחות שיווי המשקל והיא יצירת איזון, עבודה על התארכות בשני כיווני תנועה, השתרשות למטה וצמיחה למעלה, יצירת יציבות – לא חשוב, אם אנחנו עומדים על רגל אחת ושתי ידיים מעל הראש, או נעזרים בכיסא או בקיר, מניחים את הרגל נמוך יותר, או בכלל יושבים.

אם נוכל לראות בכל רגע ורגע את המהות שעומדת מאחורי כל פעולה שאנחנו עושים בשיעור יוגה (וכמובן בחיים בכלל..), נוכל להפוך את התרגול לזורם, קליל וחף ממאבקי אגו מיותרים.
אם נוכל בתוך התנוחה, ועל אף הקושי הפיסי שאנחנו לפעמים חווים, לחפש את המקום השקט, הרפוי, נטול המאמץ ולהתחבר אל המהות או העיקרון המנחה שקיים מאחור, נוכל לגלות שהגוף הופך פחות פיזי, והראש מתרוקן ממחשבות שיפוטיות, ויש לנו את היכולת לבוא במגע עם אותה מהות של שקט ויציבות שקיימת בנו תמיד.

נושאים: תרגול | 11 תגובות »

11 תגובות

 1. מאת סגולה :

  הנה,באתי גם לכאן :cheerful:
  נהנית לקרוא אותך,שמחה בשבילך על המרחב הזה לכתיבה.
  ולגופו של עיניין(איזה יפי שהביטוי הזה מגיע לפוסט שלך)
  כל כך מדויק שחיים את הכאן והעכשיו,
  כמו שנאמר "העבר אַין,העתיד עדיין וההווה כהרף עין".

  נהדרת את!
  :thumbup:

  ציטוט

 2. מאת ליאת :

  הייי!!
  כמה טוב לראות אותך גם כאן
  הרבה :heart:

  ציטוט

 3. מאת ללי :

  הייקירתי,
  תתחדשי על האתר המקסים, נהדר כתמיד לקרוא אותך בכל מקום.
  מה שאת מתארת קרה לי בדיוק בשיעור היוגה האחרון שתרגלתי – אני הרגשתי כולי חלשה ונטולת כוחות, וראיתי מישהי שמבצעת את כל התנוחות מושלם, מה שרק החליש אותי עוד יותר….

  ציטוט

 4. מאת ליאת :

  היי ללי
  איזה כיף שבאת (באתר הזה אין לי פרחים וחיבוקים..)
  כן, כן, זה קורה לכולם, לכולנו.
  ולמעשה, לפעמים דווקא בשעורים ברמה מתקדמת, רואים את זה דווקא יותר. כי שם מלכודת האגו מסוכנת יותר.
  היוגה מאוד מחזקת ומטיבה עם הגוף, אבל אם לא שמים לב בדיוק למהות שעומדת מאחוריה, אין מה לעשות היא מחזקת גם את האגו שמאוד מתמוגג מהגוף הנאה, מהחוזק והגמישות, מהיכולות הפיסיות והמנטליות שמתפתחות.
  ודווקא שם, יש סיכוי לעשות נזק גדול יותר, כי יש יכולות גבוהות ומאוד מפתה לקחת את זה עוד קצת מעבר, למתוח עוד, להתעלם מהחיבור והקשב הפנימי…
  זה קצת כמו במשחק "סולמות וגנבים" – ככל שעולים גבוהה יותר, יש יותר סכנה ליפול, וליפול נמוך.

  ציטוט

 5. מאת רונית :

  גם אני מזדהה מאוד. אקח לתשומת לבי בשיעור היוגה הבא, כי למרות שמודעת היטב בשכל לרעיון, בפועל זה קורה לי הרבה בשיעורים.
  ובאופן כללי, הנושא של נוכחות בהווה מעסיק אותי מאוד בימים אלו, כך שאני מסיקה שההדהוד ההדדי עובד גם באופן בין-אתרי (מקווה שהמשפט הזה מובן :smile: )
  מברכת אותך גם כאן על המקום הנעים שיצרת לך כאן.
  אמשיך לקרוא ולהתענג (איך אפשר בלי פרחים איך…אשכרה התמכרתי לפרחים).

  ציטוט

 6. מאת ליאת :

  "כי למרות שמודעת היטב בשכל לרעיון, בפועל זה קורה לי הרבה בשיעורים."
  כמו שכתבתי לללי (ל-ללי)זה קורה גם לי לפעמים. לא חושבת שיש מישהו שזה באמת פוסח עליו.
  "כך שאני מסיקה שההדהוד ההדדי עובד גם באופן בין-אתרי (מקווה שהמשפט הזה מובן)" – (אין פרחים, אין ציטוט באיטליק… זה לא תנאים פה תאמיני לי :smile: )- המשפט הזה מובן לגמרי.
  תודה מותק, על הברכות ועל הנוכחות. בהווה :heart:

  ציטוט

 7. מאת רונית :
 8. מאת נ :

  עכשיו יש פרחים, ואפילו :icecream:

  :whistle:

  ציטוט

 9. מאת סגולה :

  אין פרחים, אין ציטוט באיטליק… זה לא תנאים פה תאמיני לי )- המשפט הזה מובן לגמרי.
  :lol: :flrb: :flrr: :flry:

  דווקא אחלה פרחים ופרצופונים (אוהבת את השרקן)
  הי נ' ורונית שמחה לפגוש אתכן בכל אופן…

  ציטוט

 10. מאת ליאת :

  ואוו!
  או! לזה אני קוראת איכות חיים :flrb:
  וגברת נ' – מה את שורקת לך בתמימות שם?
  אני רואה טוב מאוד מה את עושה :ninja:

  ציטוט

 11. מאת טליה :

  איזה פוסט נהדר ומזוקק. מתאים לכל שיעור בכל רמה לנצח נצחים.

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

אין דרך לגלות למה הנוחר לא שומע את נחירותיו — מארק טוויין