לרוקן את הכוס

27 באפריל, 2013 מאת ליאת

בחברה שלנו ידע הוא כוח, כל תינוק לומד את זה. ומכיוון שאנחנו אוהבים להיות חזקים כשידנו על העליונה, רובנו אוהבים להיות יודעים, אבל עד כמה באמת אנחנו מוכנים ללמוד?

להתרוקן כדי להתמלא

מספרים על פרופסור נודע בעל תארים אקדמיים רבים שהגיע למורה רוחני גדול במטרה שילמד אותו את משנתו.

הוא פנה אל המורה ואמר: תראה, יש לי תארים בשמונה שפות, תואר ראשון בביוכימיה, ודוקטורט בפיזיקה גרעינית. שמעתי אודותיך רבות והגעתי כדי שתלמד אותי גם את תורתך.

אין בעיה, אמר המורה. אבל קודם בוא נשתה תה. הוא מתחיל למזוג תה לכוסו הריקה של הפרופסור, הכוס מתמלאת עד שפתה, והתה נשפך ממנה אל המגש, והמורה ממשיך למזוג, ומן המגש נשפך התה על הרצפה ומתחיל להציף אותה, עד שהפרופסור קורא בתדהמה, די עצור! אתה לא רואה שהכוס מלאה???

המורה מפסיק את המזיגה ואומר בחיוך: בדיוק! הכוס שלך מלאה לגמרי. בשביל להתמלא בידע חדש צריך לבוא עם כוס ריקה. לך תרוקן את הכוס ואחר כך בוא ללמוד.

האם אנחנו רוצים לדעת או ללמוד?

בעולם שלנו, ידע נחשב לכוח, ומכיוון שאנחנו מעדיפים להיות בעמדת כוח מול הסובב אותנו, אנחנו אוהבים אינפורמציה ואוהבים שיש לנו ידע.

לרוב, אנחנו רוחשים כבוד רב לאנשים שיודעים דברים רבים בתחומם, ורוחשים כבוד מועט מאוד (או אפילו זלזול) כלפי מי שלא מחזיק בידע.

תופעת הלוואי של התכונה הטבעית הזאת היא המרדף התכוף שלנו אחרי ידע בגלל הכח שהוא מעניק לנו בעולם ופחות לשם חוויית הלמידה של דבר חדש.

חוויה שבמהותה מחייבת התרוקנות מסוימת ופינוי מקום למשהו חדש.

לוותר על הידע שלנו

מכיוון שכולנו למדנו מינקות עד כמה חשוב לנו לרכוש ידע, אנחנו רוב הזמן יודעים המון דברים ומסתובבים עם הידע הזה בעולם.

כשמגיע הרגע בו אנחנו רוצים ללמוד משהו חדש, קשה לנו מאוד לשחרר את הידע שכבר צברנו לפניו ואנחנו שומרים אותו צמוד אלינו, נכנסים איתו לכל חדר חדש ובעזרתו שופטים או מעריכים כל דבר או אדם חדש שאנחנו פוגשים.

מכיוון שאנחנו כל כך מזוהים עם הידע שיש לנו וכל כך מפחדים לוותר עליו (ממש כמו לוותר על הזהות שלנו), לפעמים הופך הידע הזה מעוצמה לגיבנת שאנחנו נושאים על הגב שמפריעה לנו באמת לשמוע משהו שטרם נחשפנו אליו.

למעשה הרבה פעמים אנחנו רוצים ללמוד משהו חדש כדי לאשש ולקבל אישור על מה שאנחנו כבר יודעים וברגע שזה לא קורה ואנחנו נתקלים בידע או תובנות שונות משלנו (או רחמנא לצלן אפילו מנוגדות) נחסמת חווית הקליטה והלמידה ואנחנו נותרים שוב בגבולות האופקים שלנו.

להתרוקן מידע לא מנוכחות

אני יודעת, אני יודעת, חלק מכם וודאי חושבים על כל סיפורי השרלטנות והניצול על מורים רוחניים שמנצלים את מעמדם ואת ההתמסרות הטוטאלית של תלמידיהם כדי לצבור עוד כוח ושליטה באופן שמזיק לתלמידים הקשובים שרוקנו את הכוס שלהם לגמרי כדי לפנות מקום לנוכחות המורה, עד שויתרו על כל חשיבה עצמאית.

אז רגע לפני שניגש לפינת הסקילה, הרשו לי לסייג את דבריי. זה נכון, בעולם המודרני שלנו, מורים גדולים הולכים ומתמעטים וגם אלה שהתחילו ממקום כן וצנוע, לפעמים עם צבירת קהל התלמידים ועמדת הכוח נופלים במלכודת האגו והשליטה (המלכודת המסוכנת ביותר לכל מורה).

כתלמידה שנים רבות וכמורה אני חושבת שיש בינינו מורים טובים, מוכשרים ובעלי כוונות טהורות ובכל זאת כולנו בני אדם עם חוזקות וחולשות, העדפות וכן… גם אגו. אגו שאנחנו מנסים כמה שיותר למתן ולנטרל כמורים, אבל עדיין אגו.

כשאני מדברת על ויתור והתרוקנות מהידע שלנו, אני בשום אופן לא מתכוונת לויתור על הנוכחות המודעת שלנו, על הקשב שלנו לגוף ולרגשות שלנו, על תחושת הבטן שמסמנת לנו שמשהו לא טוב קורה.

הבחנה מבדלת

ביוגה מדברים רבות על היכולת הנרכשת להבחין בנפרדות בינינו (הזהות הפנימית הקבועה שלנו) ובין החלקים השונים של הקיום שלנו.

כשאנחנו מצליחים לעשות את זה אנחנו רואים שהמחשבות המשתנות והחולפות שלנו הן לא אנחנו והרגשות ההפכפכים שלנו הם לא אנחנו וגם הגוף שלנו שמשתנה כל הזמן ובסוף חולף מהעולם – גם הוא לא אנחנו.

בבואנו לרכוש ידע חדש לנו, טוב לראות גם את הידע הרב שצברנו במהלך החיים (וזה כולל תארים, תפיסות, דפוסים, חינוך ומבנים מחשבתיים) כנפרד מאיתנו. גם הוא לא אנחנו (אם כי גם אליו אנחנו מאוד קשורים).

מתוך ההבחנה המבדלת הזאת להצליח להניח אותו רק לרגע בצד (לא לזרוק או להשמיד אותו כליל) כדי לתת לעצמנו סיכוי אמיתי להקשיב ולקלוט משהו חדש ממקום פתוח ונקי.

מתוך המקום הזה, נוכל לבחור ולאמץ אלינו את מה שנכון ומתאים לנו בשלב זה בחיינו ולהשאיר בחוץ את מה שלא.

מוזמנים למצוא אותנו גם בפייסבוק ולקרוא עוד על יוגה, להשתתף בדיונים ולהביע את דעתכם.

ליאת, יוגה ברעננה

נושאים: חומרים למחשבה | 4 תגובות »

4 תגובות

 1. מאת בשמת_א :

  איזה יופי.

  ציטוט

 2. מאת אינשם :

  כן,כן :thumbsup:

  ציטוט

 3. מאת טליה אורבך :

  עוד פוסט נהדר וחכם. ממש שמחה שמצאתי את הבלוג שלך ליאת!

  אני מרשה לעצמי לשלוח אותך לקרוא על חוויה אישית של "התנגשות" בין שני גופי ידע שחוויתי, שקודם כל בלבלה אותי ואז (כמובן) קידמה אותי.

  מקווה שזה בסדר לצרף לינק?
  אם לא, אסיר בסליחה.

  http://yogblog.co.il/%D7%9B%D7%A9%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%90%D7%98%D7%99%D7%A1-%D7%A4%D7%95%D7%92%D7%A9-%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%92%D7%90%D7%A8/

  ציטוט

 4. מאת ליאת :

  תודה רבה טליה. איזה כיף לקרוא!
  ותודה רבה על הלינק ועל המאמר שעומד מאחוריו.
  הסכנה בשיטות שונות היא שיש להן נטיה להפוך לדוגמות (או יותר נכון לאנשים יש נטיה להפוך אותן לדוגמות) וכך קורה ששיטה אחת דוגלת תמיד בעשיית X ושיטה אחרת מעודדת תמיד לעשות Y, בעוד שהאמת כפי שכתבת יפה במאמר שלך, כל הזמן משתנה ותלויה בגורמים שונים.

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

נזיר אחד שאל את מורו: "מהי הדרך?"
המורה ענה: "אדם הנופל אל הבאר בעיניים פקוחות."
— קואן של זן