מכתב פתיחה

11 במאי, 2009 מאת ליאת

מכתב פתיחה הוא תמיד הפוסט הקשה מכולם. קשה במיוחד עבורי.
יש אנשים שטובים בהתחלות, אח"כ אין להם מושג איך להמשיך. הם מתחילים בקול תרועה רמה ומכריזים על פתיחת ה- X, ואז לא יודעים לאן לפתח את זה כי הם ממחלקת הפתיחות, ופיתוח זה כבר לא ההתמחות שלהם.
לעומתם, יש את אנשי הסופים. כשצריך לשים נקודה בסוף משפט סיום, הם יודעים לקחת כל התחלה ואמצע, לקלוט מהם את התמצית, (גם אם אין להם מושג ירוק בנושא המדובר) ולכתוב מכתב סיכום מרגש עם סימני קריאה, ושורות מחץ הצופות אל העתיד. בברכת חג חירות שמח ופסח כשר.

ואני- אני בכלל בנאדם של אמצע. אני צריכה שמישהו יסדר לי את התבנית הכללית, את סיפור המסגרת ואני אמשיך משם לייצר את האמצע. למצוא קצוות של חוטים נרטיביים ולרקום מהם סיפורים ואנקדוטות, למלא את כל הפרטים הקטנים, לתת נפח ואופי למשהו, בלי התחלה ובלי סוף. רק שלא יתנו לי ליצור מאפס משהו, אני לא יזמית אני. ושלא יבקשו ממני לסכם. סיכומים וסגירות כאמור, זה לא אני. אני איומה בפרידות.
אני אדם של אמצע הדרך.

ובכל זאת, רצה הגורל ונולד הבלוג הזה. ואני אמא שלו, מההתחלה, אני אהיה אמא שלו לאורך הדרך שלו, אני זו שאחמם אותו כדי שלא יהיה לא קר, אני זו שאשב לידו כשיהיה חולה, אתן נשיקה כשיקבל מכה ואשמח כשהוא יביא הביתה פסל בלתי מזוהה מהגן.
אין מה לומר, אני אמא שלו. ואין לי מנוס מלכתוב לו מכתב פתיחה.

הסיבה לכתיבת הבלוג הזה נעוצה במשימה שקיבלתי אי שם לפני כמה שנים.
הייתי תלמידה בקורס מורים ליוגה ואסיסטנטית של מורתי ודי בתחילת הקורס, כבר בתחילת השנה הראשונה, התבשרנו שבסוף הקורס נצטרך להגיש עבודת גמר.
נאמר לנו שהעבודה יכולה להיות בכל נושא שקשור ליוגה, ושהיא יכולה להיות מבוצעת בכל טכניקה שנרצה או נבחר. המורה שלי הכריזה שמצידה אנחנו יכולים לצייר, לשיר, לפסל, לרקוד אותה. כל דבר שיגרום לנו לנבור ולחקור בעולם היוגה, לשאול שאלות, לחפש תשובות, ליפול לתוך בורות ולטפס מהם למעלה ולו בלבד שבסוף נגיש אותו.
ומכיוון שאני באה מעולם הצילום, מייד הכרזתי שהעבודה שלי הולכת להיות פרויקט צילום.
וככה התחיל לו תהליך של צילום שנמשך שנים. שנים של תיעוד והקפאת רגעים. רובם מבוימים או משוחזרים וחלקם תיעודיים. כולם מנסים לתפוס את החיבור הזה, את הרגעים בהם היוגה מחוללת שינוי בשגרה, את הרגעים בהם השגרה מחוללת שינוי ביוגה, את הקשר הזה בין היוגה לבין החיים.

חברים וקולגות, הורים, משפחה, תלמידים, כלבים וחתולים, כולם גויסו לפרויקט היוגה שלי, לפרויקט הצילום, לפרויקט החיים הזה.
במקביל, התחילו להצטבר מחשבות כתובות. מחשבות שישבו וחיכו למשהו שיקרה, חיכו להתלכד לכדי עבודה. לפעמים בעקבות צילומים, בעקבות אירועים, בעקבות חוויות שעברתי, שיחות עם אנשים, רגעים של שפל שבהם לא ראיתי אור בקצה, ודקות של תקווה.
בינתיים עברו השנים, הספקתי לסיים את קורס המורים, אני מלמדת בבית הספר ליוגה שבו התחלתי ללמוד, בקבוצות משלי ובאופן פרטי. את העבודה עוד לא הגשתי, אבל בשעה טובה, הבלוג הזה, נולד.

אז איך מתחילים בלוג?
אולי בלומר תודה קודם כל.
תודה שניתנה לי הזכות לשנות את חיי.
תודה למה שהציל אותי מבירא עמיקתא לפני שנים
תודה לאותו אחד שמביא אותי לפעמים לאיגרא רמה
תודה על הכוח שניתן לי יום יום לבחור להיות אדם מתבונן (גם אם לא כל יום אני מנצלת את הזכות הזו)
תודה למורה האגדית שלי שמלווה אותי בעיקשות וברוך שנים, ולכל שאר המורים והשעורים שאני פוגשת בדרך
תודה ל- נ', שבסבלנות, חכמה ואהבה זממה, תכננה, הקימה וליוותה את האתר הזה.
תודה להורי המופלאים שהביאוני עד לאן שהביאוני
ותודה לאלוהיי שהביאני עד הלום

נושאים: יומן יוגה | 6 תגובות »

6 תגובות

 1. מאת דה_דה :

  והנה בכל זאת צלחת את הפוסט הראשון (ובהצלחה יתרה !) :smile:
  מאחלת לך המון הנאה מתפקיד האמא-לבלוג החדש והמקסים שלך,
  עכשיו אם תסלחי לי, אני צריכה להמשיך לפוסט הבא… :wink:

  ציטוט

 2. מאת ליאת :

  ובכן…
  אהלן דה_דה
  איזה כיף. תגובה ראשונה.
  בדיעבד, זה היה ברור שהיא תבוא מהמשפחה שלכם (את מבינה, הייתי חייבת לברר :smile: )
  ותודה… האמת אני עוד תשושה מהלידה.. טחורים ותפרים.. סתאאאם
  תודה רבה על התגובה וכיף לראות אותך פה
  תבואי כל יום :heart:

  ציטוט

 3. מאת מאיה :

  הי ליאת
  כרגיל את כותבת מאוד יפה ואמיתי..הבלוג יפיפה ומושקע ומאוד נעים להסתובב פה. אני כרגע בהריון חודש כמעט רביעי והתחלתי יוגה ויג'ננה(זוכרת?) להריון ואני מאוד נהנת.
  שיהיה המון בהצלחה, את מעוררת בי השראה ואני מקווה שיוגה תהיה מהיום חלק משמעותי בחיי ושיום אחד שאוכל להבין את דברייך לעומקם.
  שיהיה רק טוב :tongue: מאיה(פרח_הלימון מ את יודעת מאיפה..)

  ציטוט

 4. מאת ליאת :

  תודה מאיה!
  איזה כיף לפגוש כאן "פרצופים" מוכרים ואהובים.
  ואיזה יופי, על ההריון והיוגה וזה שאת נהנית. ממש מרגש!
  יכולה רק לומר שלדברי התלמידות ההריוניות שלי ואלה לשעבר, שעברו הריונות ללא יוגה והריונות עם יוגה, שמעידות שהיוגה שינתה ושיפרה לבלי היכר את תקופת ההריון ותרמה להם כ"כ הרבה בהריון עצמו ואח"כ בלידה.
  לגבי הבנת דבריי לעומקם, מוזמנת לברר אם בא לך, נראה לי שפתחתי את הבלוג הזה, כדי לשוחח בדיוק על הנושאים האלה :smile:
  בינתיים, שיהיה המון טוב וכיף גדול שבאת :heart:

  ציטוט

 5. מאת סגולה :

  ובהמשך לסיום הפוסט,
  ותודה לך שאת כמו שאת,מביאה אלינו את כל התובנות והמחשבות בכתיבה נעימה כל כך לקריאה.
  :smile:

  ציטוט

 6. מאת מיצי(לא החתולה...) :

  הי דובשי,התיישבתי הבוקר כדי להרחיב על היוגה כפי שניתבקשתי מהסטודיו ומצאתי את עצמי בין הספרים והמחברות גם מחטטת להנאתי בבלוג.נהדרת :trbn:

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

כמה דאגות מסיר אדם מליבו כשהוא מחליט לא להיות משהו, אלא להיות משיהו — קוקו שאנל