סדנת יסודות המדיטציה – פברואר 2015

7 במרץ, 2015 מאת ליאת

למה דווקא סדנת מדיטציה?

בשנים האחרונות גבר מאוד העניין שלי במדיטציה וכך קרה, שמצאתי את עצמי שקועה עד צוואר בחקר ותרגול המדיטציה ובאיסוף עוד ועוד טכניקות מתרבויות, מסורות ושיטות שונות שמטרתן להשקיט את התודעה ולקחת אותה אל עבר מצב מדיטטיבי.

זה הפך להיות החלק העיקרי שלו חיכיתי בתוך התרגול הכולל שלי, אבל בעוד אני עצמי הפכתי סקרנית ומוקסמת יותר ויותר משלל הדרכים השונות שמובילות את התודעה שלנו למדיטציה, נוכחתי לדעת שזהו החלק הקשה ביותר עבור רוב תלמידיי שמעורר בהם קושי גדול והתנגדות פנימית לתרגל אותו.

לאור הפער הזה בין גודל הקושי הבסיסי של אנשים לתרגל מדיטציה ובין גודל התועלת שמדיטציה יכולה להביא לאנשים (בהשפעתה הגדולה על שחרור מתח, הרגעת מערכת העצבים וחיזוק מערכת החיסון, שיפור הריכוז והזיכרון ותחושת שלווה פנימית) -

התעורר בי דחף לנסות לגשר בין השניים ולבחון איך אפשר להביא את התרגולים הכל כך עוצמתיים האלה אל אנשים באופן הפשוט ביותר שיכול להשתלב בחיי השגרה ולהשפיע עליהם לטובה. כך נולד הרעיון לסדנת המדיטציה.

יוגה – מדרגות למדיטציה

ללא ספק, מבין כל תחלואי החיים המודרניים נראה שאחד הקשיים המרכזיים שמלווים את האדם המודרני הוא הקושי לחוות שקט. קצב החיים שלנו מהיר ומלחיץ, אנחנו עובדים יותר מידי, ישנים פחות מידי, התזונה שלנו גם היא מהירה ולקויה לרוב ובין לבין יש לנו קושי להירגע, להרפות ממחשבות ורגשות שליליים ולחוות תחושה של שלווה.

אנשים בכל רחבי העולם נוהרים לתרגולי יוגה בשיטות השונות. ולמה כל כך? כי היוגה נותנת מענה ישיר לצרכים ולבעיות הפיזיים של אנשים.

היא משחררת עומסים מהגוף, מנקה אותו מפסולת, בונה ומחזקת את מערכות השרירים, הנשימה והשלד ומפתחת מרחבים חדשים של גמישות בגוף, בנפש ובתודעה.

ומה עם מדיטציה? בעוד שיעורי יוגה זוכים לפופולריות גדולה, דווקא לב ליבה של היוגה, גולת הכותרת שלה, והשורה התחתונה אליה היא חותרת – מדיטציה – נותרת על פי רוב מיותמת.

בסופו של דבר יוגה ומדיטציה הן אותו הדבר בדיוק. היוגה הפיזית היא היכולת לעבודה עם הגוף באופן שיצור שינוי מנטלי ויאפשר לתודעה להשתתק ולהתמקד והמדיטציה היא אותה התבוננות ממוקדת ושקטה.

רוב האנשים שבאים לתרגל יוגה, לא מודעים לעובדה שהיוגה נחשבת כמדרגות למדיטציה והמדיטציה היא היא המצב שאליו מנסה לכוון אותנו היוגה ורובם מתקשים לשבת בגב ארוך ולמקד את תשומת הלב שלהם ליותר מכמה רגעים.


מדיטציה – עבודה קשה

ככל שחשבתי על זה יותר הבנתי שמדיטציה, על אף ניחוחות הרוגע והשלווה שהיא נושאת איתה היא בעצם עבודה קשה.

היא דורשת ממי שניגש לתרגל אותה איזו נכונות לצאת למלחמה: מלחמה בתודעה הקופצנית, בנטיה לזוז ולחפש אטרקציות חדשות להתעסק בהן, מאבק על השליטה בחושים ובמחשבות שלנו.

נכונות להתעמת עם התזזיתיות ואי השקט שלנו. והרבה אנשים, על פי רוב, לא מוכנים להתגייס לזה, לעמוד מול זה ולנסות להכניע אותן, למרות שאלה בדיוק התרגולים שיוצרים אצלנו שקט בראש ומשחררים אותנו מהשעבוד הקיומי למחשבות, לרגשות ולדפוסים שלנו.

מה עשינו בסדנה?

אז הסדנה שבניתי היתה הפעם סדנה בהמשכים: חמישה מפגשים שעוסקים ביסודות המדיטציה, כל מפגש מתמקד בדרך תרגול או סובב סביב נושא אחר כדי לאפשר טעימה והתנסות בתרגול מדיטציה ובהשפעות שלו.

המפגש הראשון – היה מבוא והיכרות עם עולם המדיטציה, כלל שיחה על מה היא מדיטציה ומה היא לא, תרגולי נשימה (פראנימה) שנועדו לכנס את החושים ולהשקיט את התודעה, עבודה עם הגוף שנועדה לרכך ולפתוח אותו ולשחרר ממנו מתחים כדי להכין אותו לקראת ישיבת מדיטציה נינוחה וכמובן מדיטציה מונחית והרפיה.

המפגש השני – עסק כולו בנשימה ובפראנה (אנרגיית החיים) שהיא נושאת. הגדרנו מהי פראנה ואת הקשר המיוחד וההדוק בין המצב שלה למצב התודעה, ואז הערנו את הפראנה, הזרמנו אותה, הובלנו אותה, עצרנו אותה, הרגשנו אותה בנשימה ובגוף והרגשנו את ההשפעות המובהקות שיש לה על איכות המדיטציה.

המפגש השלישי – עסק בקשב ובצליל. דיברנו על כוחם של צלילים ומילים בעולם וראינו התייחסויות לעניין בתרבות ההודית, ביהדות ובנצרות, תרגלנו כל פן אפשרי של הפקת צלילים כחלק מתרגול המדיטציה וגיוס חוש השמיעה כדי להשקיט את התודעה ולמקד אותה.

המפגש הרביעי – התמקד בעבודה עם אור כחלק מתרגול המדיטציה. מיקדנו את המבט בלהבה, הזרמנו את האור אל תוך הגוף, שלחנו אותו עד לקצות הגוף ונתנו לו להאיר את הגוף מבפנים, להאיר את התאים.

שאפנו ונשפנו אור, הכנסנו אותו דרך האף, דרך הקודקוד, שלחנו אותו אל הראש ואל הלב, העלינו את התדר בעזרתו והרגשנו את הכוח שיש לעבודה עם אור לשנות את את ההרגשה הפנימית ולנקות תחושות עכורות ומצבים דחוסים.

המפגש החמישי – והאחרון התמקד במדיטציית הטונגלן הבודהיסטית. זוהי טכניקה ששוברת את הנטיות האנושיות שלנו להיצמד אל מה שעושה לנו נעים ולדחות מעלינו את מה שמסב לנו כאב – שתיהן בסופו של דבר גורמות לנו סבל מכיוון שאף אחת מהן לא באמת אפשרית לאורך זמן.

התרגול התבסס הפעם על היכולת לשאוף פנימה את מה שכואב ולנשוף החוצה את הטוב: התחלנו לתרגל את זה על עצמנו, אחר כך בחרנו אדם או בע"ח אהוב ושאפנו אלינו את הכאב שלו ונשפנו אליו הקלה וריפוי ולבסוף ניסינו לעשות את זה עם כל שאר היצורים בעולם.

ובדרך הזאת, שמטשטשת את ההפרדות שאנחנו יוצרים בין טוב לרע ובינינו לבין אחרים הסתימה לה הסדנה עם ההבנה והתחושה שבבסיס הקיום שלנו, בתמצית העמוקה ביותר כולנו עשויים בדיוק מאותו החומר.

תודה רבה לכל מי שבא בלב פתוח והתמסרות ללמידה. :heart:

ליאת, יוגה ברעננה


נושאים: סדנאות ופעילויות | 2 תגובות »

2 תגובות

 1. מאת נעמה :

  משונה בעיני לתאר את המדיטציה כ"נכונות לצאת למלחמה: מלחמה בתודעה הקופצנית, בנטיה לזוז ולחפש אטרקציות חדשות להתעסק בהן, מאבק על השליטה בחושים ובמחשבות שלנו."
  אחד הדברים העיקריים במדיטציה הוא ללמוד *לא* להילחם. *לא* להיאבק. אלא לקבל את מה שיש ולהתמסר.גם אם מה שיש כרגע זה תזזיתיות של התודעה. אדרבה, המאבק הוא מה שיוצר את הסבל או מגביר אותו. גם את התודעה הקופצנית מחזירים ב*עדינות* להתרכזות בנשימה (נניח, או במשהו אחר). כדי ליצור יותר בהירות ושקט. לא במאבק. או בניסיון "להכניע". וגם לא "לשלוט".

  ציטוט

 2. מאת ליאת :

  היי נעמה,
  תודה על התגובה.
  כן, אכן המילה מאבק או מלחמה מעוררים לא אחת רגשות קשים באנשים ובמיוחד במה שנוגע למדיטציה וליוגה ועם זאת מיטב הטקסטים הקלאסיים מתארים את התהליך הרוחני כמאבק ולפעמים, ממש מלחמה בחלקים מסוימים בתוכנו ולראיה כמובן הבהגווד גיטא, שהוא אחד הטקסטים המרכזיים בתרבות היוגית שמתרחש איפה? – בעיצומו של שדה קרב (שמשול לגופנו ולכל הכוחות השונים שפועלים עליו).

  זה נכון, שבמהלך תרגול המדיטציה אנחנו מנסים לפעול כמה שיותר מתוך קבלה וחמלה עצמית ולנטרל כמה שאפשר את המאבקים הפנימיים מתוך איזושהי קבלה של הכוחות הסותרים בתוכנו וניסיון לפתח איזו יכולת להתבונן בהם, ומתוך אותה התבוננות ואותה אבחנה מבדלת בין כל צמדי הניגודים והכוחות הסותרים הפועלים בתוכנו לבוא במגע עם איזשהו מרחב או איכות חדשה שלא מזוהה עם אף אחד מהניגודים אלא מכילה בתוכה את שניהם.

  ובכל זאת, היכולת להושיב את עצמנו כל יום מחדש, כנגד הרצונות והחשקים של התודעה שלנו וכנגד התשוקות הגועשות של האגו שלנו, להושיב את עצמנו ולהתבונן – היכולת הזאת כרוכה במאמץ ובמשמעת עצמית, בהתמדה, בעקביות וביכולת לא לוותר ולהימנע בעקבות כל מחשבה, רגש או חשק שעוברים להם במערכת. לתת להם מקום של כבוד, כן. להבין שהם חלק מהטבע שלנו, כן. אבל לא לתת להם לשלוט בנו.
  בסופו של דבר השחרור הטוטאלי שאליו אנחנו שואפים הוא תולדה של שליטה גדולה בחושים ובמחשבות שלנו.

  ואל המאמץ הזה כיוונתי את דבריי. מקווה שעכשיו ברור יותר.
  :flrw:

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

ביסודו, מכוון הקלע לעצמו — זן באמנות הקשת