רק הפעולה

7 בנובמבר, 2009 מאת ליאת

אחד הדברים שאני מתכננת לכתוב עליהם זה זמן, הוא עובדה מעניינת ששמתי לב אליה.לפעמים, אנשים נוהגים באופן מאוד חומרני עם ענייני הרוח. כלומר, אפשר להיות מאוד חומרניים, אפילו לגבי החיפוש הרוחני.

את כולנו מניע הרצון להשיג משהו בחיים. אנחנו רוצים להשיג עושר, רכוש, עבודה טובה, כסף, מעמד, הנאה, חברים, כוח, שליטה.

אבל האמת היא, שגם החיפוש הרוחני עשוי לעתים להפוך מאוד הישגי. אנחנו רוצים להשיג בו שחרור, שלווה, שקט, בריאות, אמת ולפעמים אנחנו הופכים מאוד חמדנים אפילו ביחס לאלה.

רוחניות חומרנית

כדי להשיג את כל אלה, אנחנו פועלים, ומאמינים שאם נפעל לאורך זמן, נקבל את התוצאה הרצויה לנו. בדרך כלל, כחלק מתהליך העשיה, נולדת ציפיה. ציפיה לתוצאה ה"נכונה", זו שאנו חותרים לקראתה. וכשזו האחרונה לא מתקבלת, באה האכזבה, שבר, תסכול.

חלק מאיתנו מחזיקים באמונה שאם נתנזר מהרצונות והתשוקות שלנו נוכל להשתחרר מחיי הסבל, וכאמור חלקינו הופכים מאוד שאפתניים לגבי השגת השחרור, ממש כמו היה סכום כסף רב, או משרה נחשקת.

המבקשים בכל מאודם להתגבר על כל התשוקות הארציות, מתמסרים לעיתים למאמץ עצום, עד כי אפשר לומר עליהם, שההתמסרות למאמץ הפכה אצלם לתשוקה.

הם מתמסרים לתשוקה לאלוהים, לתשוקה להכיר אותו, אבל תשוקה היא תשוקה, והמרת תשוקה אחת באחרת, אינה מבטלת את התשוקה (והרי חידה: כמה פעמים אפשר להכניס במשפט אחד את המילה תשוקה? :silly: )

להתנזר מהיצמדות

המתנזר אינו מתנזר מהרצון שלו, למעשה, נחוץ לו כוח רצון רב. הוא פשוט רוצה דברים אחרים מרובנו. מעשה ההתנזרות אינו כרוך בויתור על משהו. המתנזר פשוט זונח אותו, כפי שהיה עושה בכל דבר שאינו נחוץ לו עוד.

התשוקה היא המניע הראשוני שלנו לפעולה, היא מקור המוטיבציה שלנו לעשות צעד ראשון לקראת משהו, היא האהבה כלפי עשיה, ועשיה היא הוויה בהתנסות.

היא ההופכת תפיסות להתנסות – לפיכך התכחשות אליה היא התכחשות למי שאנחנו, ולמי שאנחנו רוצים להיות באמת. לכן המתנזר לעולם אינו מתכחש לתשוקה – הוא מכחיש רק היצמדות לתוצאות מסויימות. (מתוך: דרכו של הקוסם/ דיפאק צ'ופרה)

הפעולה הנכונה

על אחת כמה וכמה נכונים הדברים לגבינו, שחיים כאן בעולם המאוד לא נזירי שלנו, אחוזים במשפחה שלנו, בילדים, באהובים, ברצונות, ברכוש ובעבודה שלנו, ובתוך כל אלה מנסים למצוא חירות.

ובתוך כך, יש לנו זכות גדולה לבחור לפעול כאן בעולם הזה – לבחור בפעולה הנכונה, ולשחרר את הצורך לשלוט בתוצאה. כשאנחנו משתמשים בזכות הפעולה, אין לנו באמת יכולת להיכשל (גם אם לא הישגנו את מה שחשבנו שרצינו) ואין באמת רגרסיה.

יש רק את ניצחון הבחירה לפעול והשחרור מהצורך לדעת לאן העשיה הזו תוביל אותנו. ומעצם כך, אנחנו במקום היחיד הנכון לנו תמיד. בהווה.

לחיות את החיים ללא ציפיה, ללא הצורך בתוצאות מוגדרות – היא החירות הגבוהה ביותר עבורי. וכשאני מצליחה להיות שם, אני מרגישה את רוח אלוהים קרובה במיוחד.

ואין כמו הבהגווד גיטא אהובתי ביכולת להעמיד דברים על דיוקם:

רק הפעולה היא זכותך, לעולם לא פירותיה (2.47)

נושאים: הקרב הפנימי, מקורות היוגה, תרגול | 5 תגובות »

5 תגובות

 1. מאת נ. :

  פורה וידה :flrw:

  ציטוט

 2. מאת טל (קן_ל) :

  משובח.
  ואם לצטט את אחד מהמורים שלי:
  Be careful of being spiritually materialistic

  מצד שני, אם לא היתה תשוקתינו, ממה היינו משתחררים? :ermm:

  ציטוט

 3. מאת נורית :

  עם כל הכבוד לציטוטים השווים, זה הכי כייף כשאת כותבת.
  חיבוק מוחץ ונשיקות

  ציטוט

 4. מאת אושרית גור :

  אני קוראת שקטה של הפוסטים שלך
  וזה לא רק הפוסט הזה במיוחד שחילץ אותי משתיקתי כי אם האפקט המצטבר של מה שאת כותבת והמקום הכן הזה שבו את מחטטת כדי לשגר לעולם – אותך.
  את כותבת כמו שאת מלמדת מתוך התבוננות עמוקה וכנות סוחפת בכל רגע מבלי לארוז יפה או להתנחמד. ביום שתדביקי את הפער בין היכולות הנדירות שלך להגשמה שלהן , אני אהיה בקהל להריע לך.
  תלמידתך הנאמנה, אוש

  ציטוט

 5. מאת ליאת :

  אוש יקירה
  העלית דמעות בעיני (טוב, זאת מעולם לא היתה בעיה גדולה) :cwy:
  תודה על הדרך הארוכה שאת עושה איתי, על האמונה בי וההתמסרות הטוטאלית ועל הבחירה לשתף אותי בזה.
  תודה בעיקר על האהבה! :wub:
  ותודה רבה לכל הקוראים הפעילים והשקטים שמבקרים אותי פה.
  אוהבת אתכם באמת :heart:

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

אין דרך לגלות למה הנוחר לא שומע את נחירותיו — מארק טוויין