גלים של שקט

7 בינואר, 2010 מאת ליאת

אחרי תקופה ארוכה של העדרות, שוב בסלון, שעה חשוכה, רגליים משוכלות.
מולי החלון הגדול שלי, המוכר: עץ תות ענק בשלכת, ואחריו דקל נמוך והברוש סוגר את הפינה השמאלית ומשאיר בדיוק את אותו המרחב הקבוע ביניהם לשמים להתפרס.
בתוך הראש שלי, המחשבות שלי המוכרות: מסלול חיי, דרכי עד כה, דרכי מפה והלאה, יחסיי עם עצמי לאן, עבודתי, השעור האחרון שהעברתי, השעור הבא שאעביר, התלמיד הבעייתי, סדר יומי, הרגע הזה.

טרנספורמציה של עצירה

"טרנספורמציה של עצירה מתרחשת כאשר ההכרה נקשרת למצב העצירה, העולה ומתפשט בהכרה, ברגע העצירה שבין הרושם שנעלם ובין זה שמופיע"
(יוגה סוטרות לפטנג'לי
3.9)

למרות שאני יודעת את זה, המחשבות האלה נראות כמו חוט רציף בלתי נגמר, בלי התחלה ובלי סוף, זרם איתן בלתי פוסק.
כל ניסיון לייצר הפסקה מתודית בזרם הזה, נסגר מייד במחשבת מילוי ותופר מחשבה למחשבה עם עוד מחשבה, ואני מוותרת (לא בלי תסכול והצלפה עצמית כמובן) על הרצון להיות שם בטווח העצירה.

ויודעת שאני מוותרת באמת על משהו גדול יותר, שהאגו שלי משלם עליו מחיר לא קטן: אני מוותרת על הדימוי היודע שלי, הדימוי שאני כל כך אוהבת של מי שכבר נמצאת שם, של בעלת הבית.

וככה, יושבת שם "מובסת", כמו דייג שיודע שהיום כבר לא יתפוס שום דג, ישבתי להסתכל על הזרם הזה כמו מה שנמצא מחוץ להישג ידי, מכירה בעובדה שאין לי שום שליטה בו, לפחות לא היום, לפחות לא כרגע.

אפתיה הדדית

אילו מן מחשבות ממלאות אותי, כמה זמן נשארת מחשבה, לאן היא מתפתחת, מאיפה היא נכנסת ואיך היא יוצאת, באיזו מחשבה אחרת היא מתחלפת, מה קורה כשמתחלף נושא המחשבות…

כמו מי שאין לה שום עניין, בהיתי בהן, והן כשלעצמן התרגלו לעדשה שלי וחזרו לנהוג כעצמן, ממהרות פחות לקשור את עצמן זו לזו בבהלה כדי שחלילה לא תישאר דריסת רגל קטנה לשקט.

ושם, באפתיה ההדדית הזאת, יכולתי לרגע אחד לראות התחלה של מחשבה ואמצע ואז סוף – קטן כזה, לא משהו דרמטי, ובכל זאת סוף, קצה שבריר פיצפון של כלום בינו ובין המחשבה הבאה.
ושמה היא עמדה – העצירה.

אני הלא חושבת

ומרגע ששמתי עיני עליה, כבר הרגשתי את המשך הזה שלה הממשמש ובא, ואת העיכוב הזה של המחשבה החדשה וההתמהמהות הנעימה הזאת לעוד חלקיק של זמן בתוך השקט הזה.
שקט, ואחריו מחשבה, ואחריה עוד גל של שקט, גדול יותר, עוצמתי, כזה שאפשר לצלול בתוכו, אחד כזה שלא ממהר ללכת.

ובתוך ההצפה הזו של השקט, אני, "הלא חושבת", היודעת שהיא לא חושבת עכשיו, יודעת שארוך ככל שיהיה, גם הגל הזה יצטרך ללכת.
"הנה אני לא חושבת", שמעתי איזה קול פנימי ממלמל, ומתוך המלמול הפנימי הזה ידעתי, שאת זה, אני כבר חושבת ביג טיים.

לא ברור לי בדיוק כמה זמן ישבתי שם על החוף הטרופי של אוקיינוס השקט שלי, נותנת לגלים שלו להתנפץ עלי בעוצמה ולכסות אותי, מנסה להישאר בתוכם כמה שאפשר ובו ברגע יודעת שהניסיון הזה להיות בתוכו אקטיבית, רק מזרז את הגל הזה לסגת חזרה ולהשאיר אותי על החוף עם המחשבה הבאה.

בסופו של דבר פקחתי את העיניים וראיתי את הצבעים והצורות שבתוך התודעה שלי מחוברים יחד לכדי שם קוד: החלון שלי.
וידעתי שהיום, מזה עשר שנים ראיתי את החלון הזה שוב בפעם הראשונה.

נושאים: מדיטציה | 9 תגובות »

9 תגובות

 1. מאת יפה בת-שלמה :

  וככה, יושבת שם "מובסת", כמו דייג שיודע שהיום כבר לא יתפוס שום דג, ישבתי להסתכל על הזרם הזה כמו מה שנמצא מחוץ להישג ידי, מכירה בעובדה שאין לי שום שליטה בו, לפחות לא היום, לפחות לא כרגע. :flrr:
  אין לי מילים. אין צורך. זה תיאור מרגש עד דמעות. והפוסט הזה כל כך מדוייק. תיארת כל כך טוב את התעתוע ,החלקלקות של המחשבות שלנו שלא ניתנות כמעט לריסון..אוהבת , יפה

  ציטוט

 2. מאת טל (קן_ל) :

  יפה עד שלמות. מדוייק להפליא.
  הזכיר לי לרגע, אבל רק לחלקיקון של רגע, איזה תאור משיק ב"לאכול, להתפלל, לאהוב".
  תודה

  ציטוט

 3. מאת ללי :

  פוסט יפהפה ומרגש. שבת שלום אהובה.

  ציטוט

 4. מאת רונית :

  עושה חשק למדוט, בחיי :smile:

  ציטוט

 5. מאת אינשם :

  החלון, החלון הזה מוכר מכל כך הרבה סיטואציות אם של מציאות ואם של יצירה שלך.
  את יודעת שלי יש רגישות לחלונות ודלתות, מן חולשה כזו…
  מעניין מה מסתתר מאחורי הפוסט הזה

  ציטוט

 6. מאת הנזיר שגר בבוטקה :

  נפלא לקרוא, מהמילה הראשונה ועד לסיום המפואר:

  "בסופו של דבר פקחתי את העיניים וראיתי את הצבעים והצורות שבתוך התודעה שלי מחוברים יחד לכדי שם קוד: החלון שלי.
  וידעתי שהיום, מזה עשר שנים ראיתי את החלון הזה שוב בפעם הראשונה."

  יפהפה. פשוט יפהפה.

  ציטוט

 7. מאת אלמוג :

  פסססט הי…
  יופי של פוסט. כמה קשה לא להתאמץ!

  ציטוט

 8. מאת ליאת :

  חברות, חברים, נזירות ונזירים
  אתם כ"כ טובים אלי :wub:
  תודה ונשיקות!

  ציטוט

 9. מאת אושרית גור :

  איזה פיוט
  פוסט קסום שומעים בו את ציוץ הציפורים

  ציטוט

תגובה:

:alien: :angel: :angry: :blink: :blush: :cheerful: :cool: :cwy: :devil: :dizzy: :ermm: :smartass: :getlost: :biggrin: :happy: :heart: :kissing: :lol: :ninja: :pinch: :pouty: :sad: :shocked: :sick: :sideways: :silly: :sleeping: :smile: :tongue: :unsure: :w00t: :wassat: :whistle: :wink: :wub: :batman: :trbn: :chinese: :eek: :thumbup: :thumbsup: :flry: :flrr: :flrb: :flrw: :cocktail: :icecream: :hug: :bred: :bgrey: :byellow: :starred: :stargrey: :staryellow: :yoga1: :yoga2: :yoga3: :yoga4: :yoga5: :yoga6:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

סרטונים

צילומים

קישורים

נושאים

ארכיון

תגים

4 עיוורים ופיל, U2, אגו, אהבה, אהימסה, אומללות, אושר קיומי, אטמן, אי היצמדות, אי השתוקקות, איזון, אלה רק החיים, אלוהים, אלכימיה, אמונה, אמנות, אננדה יוגה, אננדה יוגה ברעננה, אנשים לחוצים, ארג'ונה, ארתור, אשליה, בדיוק מה שאני רוצה, בומביי, בייתי, ביקורתיות, בלונים, בקאסנות, בת הטוחן, גאווה, גאולה, גבולות, גורו, גורמי הסבל, גלות, גם וגם, גשר, דיוק פנימי, דיכאון, דליפה אנרגטית, האופנישדות, האוקינוס האטלנטי, הארה, הבהגווד גיטא, הבחנה מבדלת, הגיבן מנורטדם, הודו, הוודות, היוגה סוטרות לפטנג'לי, הכרת תודה, המהבהארטה, המיתולוגיה ההודית, המעשה הנכון, הנסיכה ממונקו, הנשמות הטובות, הסוטרות של שיבא, הסתפקות במועט, הפחתת מתחים, הקרב הפנימי, הרפיה, השראה, התודעה הקוסמית, התחדשות, התחלות, התמודדות עם לחץ, התמודדות עם מוות, התמודדות עם פחד, התקף חרדה, חום, חופש, חורף, חיבור פנימי, חיזוק מערכת החיסון, חיזוק קרקעית האגן, חיים אינטנסיביים, חיי נצח, חיפוש רוחני, חירות, טמפל גרנדין, טנטרה, טפס, טרנספורמציה, יבשה באופק, ידיעה, יוגה, יוגה באיזור השרון, יוגה ברעננה, יוגה ומדיטציה באיזור השרון, יוגה ומדיטציה בשרון, יוגה לאחר לידה, יוגה למתחילים ולמתקדמים, יוגה לנשים בהריון, ימים קשים, יציבות, יציבות פנימית, יצירת מציאות, כאב, כאבי גב, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון, כבדות, כניעה, להוציא את הכלב, להיות מאושרת, להרגיש בבית, להתחיל ולהמשיך, ליאת מנדל יוגה ברעננה, לפתוח את הדלת, לצאת אל היער, מדיטציה, מהות, מודעות, מולה בנדהה, מוסיקה, מורה מחליפה, מחבואים, מחסום יצירתי, מכתב פתיחה, מסירות, מסרים בבקבוק, מרחב פנימי, מרלין, מתח, מתיחות רגליים, נוכחות, נינוחות, ניקוי רעלים, ניקיון פנימי, נסים, נפילה, נשימה, נשימות מקררות, נשמה, סדנאות יוגה, סופים, סטודיו ליוגה ברעננה, סיבולת לב ריאה, סמאדהי, סערות, סרטוני וידאו, סרט מצוייר, עלובי החיים, עמוד שדרה, עמידת ראש, פחד, פירות העשיה, פיתולים, פליטת פה, פסח, פראניאמה, צ'אקרות, ציפיות, צלילות, צמדי ניגודים, צמחים נדירים, צעד אחד, קארמה, קבלה, קומפוזיציה, קוצב לב, קיץ, קסמים, קרישנה, קרקעית האגן, רגעי צלילות, שביעות רצון, שדים, שוויון נפש, שחרור גב תחתון, שחרור חגורת השכמות, שיווה, שיווי משקל, שיטות היוגה, שינה, שינוי, שלווה, שעורי יוגה, שעורי מדיטציה, שעור לחיים, שרי אריסון, שרירי בטן, שרירי הליבה, תאווה, תודעה, תירגול מתמיד, תכנית-על, תנודות מחשבה, תנוחת העץ, תרגול, תרגול בייתי, תרגול מדיטציה, תרגילים לגב התחתון, תרגילים לחימום הגוף

ציטוט נבחר

האשליה הבסיסית של המין האנושי היא שאני כאן ואתה שם — יסוטאני רושי