חופשה אקזוטית

8 באפריל, 2010 מאת ליאת

חופש, הוא המצב הפנימי והבסיסי ביותר שלנו. אנחנו נולדים איתו והוא קיים בתוכנו, אבל די מהר אנחנו מזדהים עם הפעילות המחשבתית והרגשית שלנו ושוכחים שאנחנו בעצם כאלה – חופשיים. להלן כמוסת תזכורת קטנה שרקחתי לי כדי להיזכר.

138654723_kNDEYXc7_c

בתקופה האחרונה יצא לי לחשוב הרבה על חופש. כן, זה קשור ישירות לעובדה שמזמן מזמן לא הייתי באחד כזה – ואני מתכוונת באופן המלא והמילולי ביותר לחופשה אמיתית שכזאת.
כיוון שכך, עלו וצפו לא מעט תחושות של כמיהה לחופשה אקזוטית, לנסיעות ארוכות/ מרחבים פתוחים/ שירות חדרים/ נופים/ שפה זרה כלשהי ו/או נוף של סירות מפרש הנשקף מרביירה כזאת או אחרת :cocktail:
אממה, כמו בד"כ, החיים האלה נמצאים כאן כדי להראות לי בדיוק מתי אני מאכילה את עצמי בשטויות ולא מאפשרים לחוסר הדיוק לחמוק מתחת לפני השטח.

מנוחת הלוחמת

מרגע שהתחלתי להביע בקול את ההשתוקקות הזו, צפו ועלו בזו אחר זו הצעות יציאה לחופשה. וכאילו שזה עצמו לא מספיק גרוע, כל אחת מהן היתה מפתה יותר מהשניה, וערמומית באופן שבו כל צרופי המקרים הסתנכרנו כך שאוכל לצאת אליהן בדיצה וברינה – ואני, נוכחתי לדעת שאת כל אחת מהן, מצאתי דרך לטרפד באומץ ובמומחיות של לוחמת ג'דיי.

אחרי ההצעה השלישית שטורפדה במקצועיות, קלטתי שבכל פעם שעולה אפשרות כזאת של חופשה, באופן פרדוקסלי, התחושה שעולה בי היא לא של התרגשות אלא של עול/ מטלה, ובכל פעם שחרב האור שלי הכניעה וקרעה לגזרים עוד הזדמנות חלומית לחופש, הרגשתי את אותה תשישות שמרגישים לוחמים אחרי שהכניעו את אחרון אויבם, ויכולים עכשיו לנוח את מנוחת הלוחם שלהם.

בשלב הזה כבר הבחנתי בחוסר המקריות כאן, הבנתי שאם אני לא מפסיקה לחלום ולזמן לי חופש, ובכל פעם שזה האחרון מגיח, אני דואגת לחסל אותו בעודו באיבו – כנראה שיש כאן משהו שאני מפספסת. שוב.

להיות בחופשה או להיות חופשיה – זאת השאלה

אז אחרי שתמה לה תקופת החגים, בה מרבית האנושות יצאה לחופש, ומרבית תשומת הלב שלי הפליגה על גלי בטא 2 במחשבות על החופש וטרפודו/ החלום ושברו – היום סוף סוף הבנתי משהו. ככל הנראה, אני, וכמוני אנחנו, הומו ספיאנס שכמותינו, נוטים לבלבל לא אחת, בין הרצון להיות בחופש, ובין הכמיהה להרגיש חופשיים.

בעוד הראשון הוא מצב חיצוני, שמוגדר כמה שבא אחרי עבודה ומורגש אחרי תקופה של ריכוז ומאמץ, השני הוא תחושה פנימית עמוקה שנמצאת בבסיס הקיום שלנו.
הראשון תמיד יהיה תלוי בשני, ולא כך ההיפך: המחשבה על כך שהתלות הזאת היא הדדית או אפילו הפוכה – היא האשליה שרובינו נוטים להזדהות איתה, וההזדהות הזו, כמו תמיד מביאה איתה לא מעט סבל.

ואם ביוגה עסקינן (והרי עסקינן כמובן…), הרי שהעיסוק בחופש חרוט על דגלה.
השחרור – או בשמותיו השונים: מוקשה, קייבאליה, סמאדהי, הוא גולת הכותרת של היוגה, והוא מהווה את המטרה הראשונית והשורה התחתונה שלשמם עובר היוגי את המסע הארוך והמפרך הזה.
בסופו של דבר, או כאמור, כבר מתחילתו, כולנו רוצים להשתחרר מהסבל בחיינו ולהיות חופשיים ("אבל ממה אלוהים, ממה" – אמר ברי סחרוב וצדק…)

חופש – גרסת היוגה

היוגה סוטרות לפטנג'לי, הוא אחד הטקסטים המרכזיים ביוגה. זהו טקסט מצומצם ומינימליסטי הכולל 196 פסוקים קצרים וסתומים המכילים בתוכם את תמצית הידע המוביל את היוגי לשחרור.

בגלל הצמצום הזה שלו והיכולת להבינו בדרכים שונות, הוא תורגם ופורש באינספור שפות ופרשנויות, שונות ולעתים סותרות זו את זו.
ובכל זאת, אם נעשה סקירה כללית על כלל הסוטרות של פטנג'לי, שכל מילה בהן נשקלת בחומרה ונכתבת רק אם היא ממש אקוטית – נוכל לראות שאחד מהשמות המייצגים את אותו שחרור טוטאלי, מופיע לאורך כל הטקסט מתחילתו ועד סופו, אחת לכמה סוטרות, ומצביע על המשקל הרב שניתן לו ביוגה בכלל, ואצל פטנג'לי בפרט.
וכמו בכל תסריט קולנוע טוב, גם אצל פטנג'לי, הסיפור כולו מקופל כבר בסצינה הראשונה, והתמצית של כל הטקסט המופלא הזה מגולמת ממש בסוטרות הראשונות:

:byellow: עכשיו היוגה מועברת
:byellow:  יוגה היא עצירה של התפקוד המחשבתי
:byellow: אזי שוהה המתבונן בטבעו האמיתי
:byellow: בזמנים אחרים מזדהה העצמי עם פעילות מחשבתו

(יוגה סוטרות לפטנג'לי 1.1-4)

חופש, הוא המצב הפנימי והבסיסי ביותר שלנו.
אנחנו נולדים איתו והוא קיים בתוכנו, אבל די מהר אנחנו מזדהים עם הפעילות המחשבתית והרגשית שלנו ושוכחים שאנחנו בעצם כאלה – חופשיים.

תחושת החופש הבסיסית

בהעדר תחושת החירות הפנימית הזאת, אנחנו מסתובבים בעולם, משועבדים למחשבות, רגשות ומבנים הכרתיים, בתחושת "אין" ומבקשים לרכוש לנו (או לשדוד כמו גנבים, כמו שנאמר בבהגווד גיטא) חוויות חיצוניות, שימלאו אותנו בתחושת "יש" שיגרמו לנו להרגיש חופשיים מהחוץ אל הפנים. וככל שאנחנו מבקשים את היש הזה יותר מבחוץ, כך הוא חסר לנו יותר, ומספיק לנו פחות, ותחושת ה"אין" הפנימית מתבססת ומתחזקת.

אנחנו יכולים לנסוע לחופשות בעולם כולו, אך ללא ביסוס תחושת החופש הפנימי בתוכנו, לא נוכל באמת לחוש חופשיים. (להלן, כמה פעמים יצא לכם להיות בחופשה חלומית ולקחת איתכם את כל המחשבות הטורדניות מהבית?) מכיוון שהרצון לחופש כל כך חזק וכן אצל רבים מאיתנו, ברבים מהמקרים הצורך הזה מבטא את הכמיהה שלנו לתחושת החופש הבסיסית, לידיעה שאנחנו חופשיים במהותנו.

המסר שנמסר בכל כך הרבה כתבים של היוגה הוא שלא זו בלבד שאנחנו נולדים עם החופש הזה, אלא גם עם הכלים ועם הדרך למצוא אותו בתוכנו ולבוא איתו במגע.
אנחנו חופשיים, ובעקבות תרגול קשוב ומתמיד לאורך זמן, אפשר גם להיזכר בזה.
מתוך תחושת החופש הזו, אפשר לנסוע לחופשה אקזוטית בהודו, באיטליה, בסיני, או להיות בבית ולהרגיש חופשיים. בני חורין.

נושאים: יומן יוגה | 71 תגובות »

71 תגובות

 1. מאת מיכל :

  אמן :trbn:

 2. מאת יפה :

  יפה. ניראה שליוגים יש תשובה לכל דבר ? :silly:

 3. מאת אינשם :

  אין ספק שיש להם כתבים מאוד מאוד נאורים.
  כל כך קל להתחבר אליהם..
  חבל שאצלנו זה לא כך (אצלנו – היהודים. את יודעת, אולי הייתה שורה פה אנרגיה יותר טובה :heart:

 4. מאת ליאת :

  תודה יקרות,

  ליוגים האלה, אכן יש תשובות. תשובה אחת למען האמת שכ"כ לא פשוט ליישם :unsure:

  אני גם חושבת שהכתבים שלהם מופלאים, לא בטוחה בכלל עד כמה קל להתחבר אליהם כיוון שרובם מאוד סתומים וממש כתובים בכתב סתרים, מן שפת אלכימיה שכזאת שלמי שלא בוחר באמת לחקור ולהתנסות, אין הרבה סיכוי להבין באנטלקט
  חוצמזה, אני דווקא חושבת שבכל התורות הרוחניות הטקסטים במקורם נאורים, וכך גם אצלנו היהודים, הנוצרים המוסלמים… – הטקסטים נאורים מאוד, וטמון בהם ידע רב וחוכמה גדולה, רק האנשים לא כ"כ, והפרשנות שהם זוכים לה הרבה פעמים, לצערי לא ממש נאורה

 5. מאת רועי :

  אני אוהב את העובדה שהטקסט מתחיל עם המילה "עכשיו". מה היה עד עכשיו? עד עכשיו היינו שרויים באפלת הכלא הפנימי שלנו ועכשיו אנחנו מוכנים לצאת למסע השחרור האמיתי. אני חושב שעצם העובדה שנתקלנו בכתובים הגאוניים הללו היא כבר צעד גדול בדרך לחופש. או שאולי רק עכשיו אנחנו מבינים שעלינו לחפש את הדרך?

 6. מאת טליה :

  פוסט נהדר על חופש! מזכיר לי מה שאני כבר יודעת- זה תמיד טוב. תודה

 7. מאת supreme clothing :

  I not to mention my buddies ended up studying the best guides on your web blog and so all of the sudden developed a terrible suspicion I never expressed respect to the web blog owner for those techniques. These guys ended up so warmed to read all of them and have in effect quite simply been tapping into those things. We appreciate you being quite thoughtful as well as for obtaining variety of quality guides most people are really desirous to be informed on. My sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 8. מאת jordan :

  I'm commenting to let you be aware of of the superb experience my friend's daughter encountered checking the blog. She even learned so many issues, not to mention what it is like to possess a very effective coaching mood to make folks smoothly completely grasp specific complex things. You really did more than visitors' expected results. Many thanks for offering these great, dependable, educational and in addition fun tips about the topic to Tanya.

 9. מאת kd 13 :

  I simply wanted to jot down a quick comment to be able to express gratitude to you for all the great steps you are placing at this site. My extended internet investigation has at the end of the day been compensated with extremely good points to share with my visitors. I 'd mention that many of us visitors are definitely blessed to be in a superb community with so many wonderful individuals with valuable hints. I feel truly privileged to have seen your weblog and look forward to some more fun times reading here. Thanks again for a lot of things.

 10. מאת goyard store :

  I enjoy you because of all your valuable work on this website. My mom really loves participating in investigation and it is easy to understand why. We all hear all concerning the powerful mode you deliver functional secrets on the blog and as well as foster contribution from some other people on this subject plus my girl is certainly studying a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You're the one carrying out a dazzling job.

 11. מאת stephen curry shoes :

  My wife and i ended up being thankful Edward could carry out his researching because of the ideas he came across in your web page. It's not at all simplistic just to possibly be releasing techniques which often the rest have been trying to sell. Therefore we fully grasp we now have the blog owner to give thanks to for this. All of the illustrations you've made, the straightforward site navigation, the friendships you can help to create – it is mostly astonishing, and it's assisting our son in addition to us understand the issue is interesting, and that is seriously mandatory. Thanks for everything!

 12. מאת golden goose :

  A lot of thanks for your entire hard work on this blog. My mom loves going through investigations and it's easy to understand why. All of us notice all of the powerful medium you provide very important things through this web blog and even cause response from other individuals on the situation and our own simple princess is without a doubt becoming educated so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always carrying out a tremendous job.

 13. מאת a bathing ape :

  I simply wanted to type a brief comment so as to appreciate you for all the fantastic suggestions you are giving at this site. My extended internet search has at the end of the day been compensated with sensible information to talk about with my great friends. I 'd state that that we readers actually are very lucky to dwell in a fine network with many marvellous professionals with very helpful plans. I feel truly blessed to have used your entire webpage and look forward to many more cool minutes reading here. Thank you again for everything.

 14. מאת yeezy 700 :

  Thanks so much for providing individuals with remarkably remarkable possiblity to check tips from here. It can be so cool and full of a great time for me and my office co-workers to visit your blog no less than 3 times weekly to study the fresh secrets you will have. And of course, we're at all times amazed with the splendid techniques you serve. Selected 4 facts in this posting are absolutely the most efficient we have all had.

 15. מאת bape shoes :

  I precisely had to thank you very much once more. I'm not certain the things I would've sorted out without these secrets contributed by you directly on such subject matter. It became a daunting condition for me, however , finding out a new skilled manner you processed it took me to weep with contentment. I'm just grateful for this help and pray you know what an amazing job your are carrying out training men and women with the aid of your web site. More than likely you've never encountered any of us.

 16. מאת curry 8 :

  I just wanted to compose a note so as to express gratitude to you for these fabulous strategies you are placing on this website. My time-consuming internet look up has at the end been paid with reasonable points to write about with my good friends. I 'd express that most of us site visitors are unquestionably blessed to dwell in a fantastic place with so many wonderful people with great advice. I feel quite privileged to have discovered the weblog and look forward to so many more amazing moments reading here. Thank you once more for all the details.

 17. מאת off white :

  I'm also writing to make you understand of the fantastic encounter our princess enjoyed viewing your web site. She realized numerous pieces, which included what it's like to possess a great giving mindset to get others very easily know just exactly selected complex things. You actually surpassed our own expectations. I appreciate you for offering the informative, healthy, informative as well as cool tips on the topic to Emily.

 18. מאת golden goose :

  I have to get across my affection for your generosity giving support to individuals who actually need help on in this concern. Your personal commitment to passing the message across was incredibly valuable and has all the time enabled some individuals much like me to attain their dreams. Your amazing warm and friendly guideline entails much to me and a whole lot more to my peers. Best wishes; from each one of us.

 19. מאת giannis shoes :

  Thank you so much for providing individuals with remarkably superb chance to read critical reviews from this web site. It really is so enjoyable and also full of a great time for me and my office acquaintances to search the blog no less than thrice weekly to learn the newest guides you have. Of course, we are certainly astounded with all the mind-boggling creative concepts you serve. Some 3 ideas on this page are surely the best we have all had.

 20. מאת nike sb :

  Thanks a lot for giving everyone an exceptionally spectacular chance to read critical reviews from this site. It is often so amazing and packed with a good time for me and my office mates to search your site minimum thrice in 7 days to read through the newest things you have. And definitely, I am just certainly fulfilled with all the dazzling information you serve. Certain 2 points in this post are definitely the most efficient I've ever had.

 21. מאת air jordan :

  I just wanted to jot down a quick note in order to thank you for those precious tips and hints you are placing on this site. My considerable internet research has finally been compensated with incredibly good points to write about with my contacts. I would point out that we website visitors are unequivocally fortunate to be in a wonderful place with many lovely professionals with helpful hints. I feel very much grateful to have discovered the site and look forward to tons of more exciting minutes reading here. Thanks again for all the details.

 22. מאת fear of god outlet :

  A lot of thanks for your whole work on this web site. My niece really loves managing investigation and it's really obvious why. All of us know all about the dynamic tactic you provide reliable guides on this website and as well cause contribution from some others on the subject so our favorite daughter is being taught so much. Take advantage of the rest of the year. You have been doing a dazzling job.

 23. מאת kyrie shoes :

  Needed to write you that little note to help thank you very much as before on the spectacular thoughts you've contributed on this website. It's so remarkably open-handed with you in giving freely all a lot of people might have offered as an e book to make some bucks for their own end, principally considering that you might well have tried it if you desired. These secrets also worked to become easy way to be sure that other people online have a similar dreams just like my own to know the truth much more with regards to this matter. I know there are numerous more fun instances ahead for those who check out your website.

 24. מאת curry shoes :

  I wish to express my admiration for your kind-heartedness supporting men who require assistance with this one field. Your real dedication to getting the message along was rather powerful and has in every case permitted workers just like me to realize their goals. Your own interesting report means so much a person like me and even further to my office colleagues. Thank you; from all of us.

 25. מאת golden goose outlet :

  I precisely had to thank you so much once again. I do not know the things I might have achieved without those recommendations revealed by you regarding such area of interest. It has been the distressing situation for me, however , seeing this expert approach you solved it took me to cry with joy. Extremely grateful for the advice as well as wish you really know what a powerful job you're undertaking instructing some other people via your web blog. Probably you've never come across any of us.

 26. מאת supreme :

  I am also commenting to make you be aware of what a cool encounter my wife's girl went through browsing the blog. She discovered many pieces, which include how it is like to possess a wonderful coaching mindset to let certain people clearly completely grasp chosen hard to do subject matter. You undoubtedly surpassed our expected results. Many thanks for providing the effective, trustworthy, educational and in addition easy thoughts on that topic to Evelyn.

 27. מאת supreme new york :

  I simply needed to say thanks again. I do not know what I might have worked on in the absence of the actual opinions contributed by you directly on such a area. Previously it was the terrifying dilemma for me, nevertheless understanding the very specialised manner you resolved the issue took me to cry over joy. I am just happy for your advice and then trust you find out what an amazing job you have been carrying out teaching some other people using your web page. Probably you haven't got to know any of us.

 28. מאת kevin durant :

  My husband and i ended up being so peaceful when Albert could do his investigation using the ideas he made from your very own blog. It's not at all simplistic just to be giving away ideas that people today have been making money from. And now we know we've got you to give thanks to for that. All of the illustrations you've made, the simple web site menu, the relationships you can help to instill – it's everything remarkable, and it's helping our son in addition to the family recognize that that content is cool, which is truly vital. Thanks for the whole thing!

 29. מאת supreme clothing :

  I in addition to my buddies have been checking out the excellent helpful hints found on the blog and so all of the sudden came up with a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. All the guys had been for that reason excited to study all of them and already have extremely been enjoying those things. Many thanks for simply being very thoughtful and also for going for some tremendous subjects most people are really wanting to understand about. My very own honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 30. מאת jordan 11 :

  I'm also writing to make you know what a awesome discovery my friend's girl found browsing yuor web blog. She came to understand a lot of pieces, with the inclusion of what it's like to possess an incredible helping nature to make the others without hassle comprehend a variety of impossible subject areas. You truly surpassed people's desires. I appreciate you for providing such useful, trustworthy, explanatory and cool tips on that topic to Kate.

 31. מאת curry 7 shoes :

  I enjoy you because of each of your effort on this website. My mum enjoys getting into investigations and it's simple to grasp why. We all notice all concerning the lively method you render both useful and interesting strategies on this web blog and as well as strongly encourage response from people on the situation and our own girl is starting to learn a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been performing a fabulous job.

 32. מאת supreme clothing :

  I precisely wished to thank you so much yet again. I'm not certain what I could possibly have created in the absence of the type of ways revealed by you concerning that field. It had become the alarming crisis in my view, however , noticing a expert technique you processed it took me to jump over delight. I'm just thankful for the help and thus sincerely hope you find out what an amazing job that you're getting into teaching others using your web page. Most likely you have never met all of us.

 33. מאת jordan 4 :

  I must express appreciation to the writer just for bailing me out of this type of crisis. After surfing around throughout the world-wide-web and coming across tips which were not productive, I was thinking my entire life was over. Existing without the presence of approaches to the problems you have fixed through your entire post is a crucial case, as well as the kind which may have in a wrong way affected my entire career if I hadn't encountered your web site. Your actual capability and kindness in dealing with every item was very useful. I'm not sure what I would have done if I hadn't come upon such a solution like this. I'm able to at this time look ahead to my future. Thanks for your time very much for your high quality and result oriented help. I will not hesitate to suggest your web sites to any person who needs guide about this area.

 34. מאת jordan shoes :

  I and also my guys were digesting the best thoughts on your website and then at once I had an awful feeling I had not thanked the site owner for those secrets. All the women happened to be as a consequence warmed to study all of them and have in effect surely been having fun with these things. Appreciation for truly being quite thoughtful and also for utilizing certain impressive useful guides millions of individuals are really eager to discover. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 35. מאת irving shoes :

  I enjoy you because of each of your work on this blog. My aunt delights in conducting investigation and it is easy to understand why. I notice all concerning the compelling mode you present sensible tricks through this web blog and therefore strongly encourage response from other people on this area of interest plus my girl is actually being taught a great deal. Have fun with the rest of the new year. You're conducting a good job.

 36. מאת golden goose outlet :

  I needed to draft you that tiny word to help say thank you the moment again for all the amazing thoughts you've featured at this time. It's so shockingly open-handed of people like you to grant unhampered just what numerous people might have offered for sale for an e book to make some dough for themselves, and in particular considering that you could have done it in the event you desired. The tips likewise acted as the fantastic way to be sure that most people have a similar keenness similar to my personal own to know great deal more regarding this matter. I am sure there are several more pleasant periods in the future for those who discover your website.

 37. מאת supreme hoodie :

  My wife and i felt quite fortunate when Louis could complete his survey through the entire ideas he got when using the web pages. It is now and again perplexing just to always be giving freely tips and hints other people could have been making money from. And we all recognize we have the blog owner to appreciate because of that. The illustrations you have made, the simple site menu, the relationships your site make it possible to create – it's got all fantastic, and it's assisting our son and us feel that that topic is awesome, and that is extremely mandatory. Thanks for the whole lot!

 38. מאת supreme clothing :

  A lot of thanks for all of your hard work on this blog. Kim enjoys conducting internet research and it's really easy to understand why. We all learn all concerning the lively ways you make helpful tips through this web site and in addition boost participation from other ones on the area of interest so our favorite child is starting to learn so much. Take pleasure in the rest of the new year. Your carrying out a really good job.

 39. מאת yeezy 380 :

  Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily pleasant possiblity to check tips from here. It is often very fantastic and also full of a great time for me personally and my office co-workers to search your blog at minimum thrice in 7 days to see the latest secrets you have. Not to mention, I am just actually amazed concerning the mind-blowing things you serve. Some 3 tips in this article are particularly the most efficient we have had.

 40. מאת jordan shoes :

  I wish to express my appreciation to the writer for bailing me out of this challenge. As a result of researching through the internet and coming across solutions which were not pleasant, I thought my entire life was over. Living without the answers to the problems you've fixed as a result of this guide is a serious case, and those that could have adversely affected my career if I had not discovered your website. The mastery and kindness in handling the whole lot was vital. I don't know what I would have done if I had not encountered such a stuff like this. I'm able to now relish my future. Thanks so much for your high quality and effective help. I won't be reluctant to endorse the sites to any individual who needs support about this situation.

 41. מאת golden goose :

  I wish to show some appreciation to you just for bailing me out of this challenge. Because of exploring through the the net and obtaining ideas which were not powerful, I figured my entire life was over. Living without the strategies to the issues you have fixed all through the report is a serious case, as well as ones which might have in a negative way affected my career if I had not come across your web blog. The ability and kindness in taking care of every item was vital. I am not sure what I would have done if I had not come upon such a step like this. It's possible to at this moment look ahead to my future. Thanks very much for your professional and result oriented help. I will not think twice to refer your blog to anyone who wants and needs guidance on this matter.

 42. מאת a bathing ape :

  I enjoy you because of all your valuable hard work on this site. Kim loves carrying out investigation and it's really easy to see why. All of us learn all about the dynamic way you offer insightful information via your web blog and as well recommend response from the others on that content so our own child is in fact starting to learn a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You're conducting a splendid job.

 43. מאת off white clothing :

  I actually wanted to send a simple remark in order to thank you for all of the lovely suggestions you are posting on this website. My rather long internet look up has at the end of the day been compensated with awesome strategies to go over with my family and friends. I would assume that most of us visitors are unequivocally fortunate to live in a very good community with many wonderful people with interesting methods. I feel pretty blessed to have come across the weblog and look forward to tons of more excellent moments reading here. Thanks again for everything.

 44. מאת supreme t shirt :

  My husband and i ended up being so excited that Edward could deal with his inquiry from the ideas he obtained using your web page. It's not at all simplistic to simply choose to be giving for free strategies which usually others might have been trying to sell. We take into account we need the writer to be grateful to for this. The entire explanations you have made, the straightforward web site menu, the relationships your site help foster – it is everything exceptional, and it's really letting our son in addition to the family recognize that that theme is excellent, which is certainly truly serious. Many thanks for all the pieces!

 45. מאת alexander mcqueen outlet :

  I enjoy you because of every one of your hard work on this web page. My mom take interest in participating in investigation and it's simple to grasp why. We all know all regarding the lively medium you produce powerful strategies via this web site and strongly encourage participation from other people on that issue then our princess is really learning so much. Enjoy the rest of the new year. You have been carrying out a fantastic job.

 46. מאת off white outlet :

  A lot of thanks for each of your work on this site. My mum take interest in managing investigation and it's obvious why. My spouse and i learn all concerning the powerful method you provide very helpful strategies through the blog and as well inspire participation from website visitors on the issue while our own girl is without question becoming educated a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You're carrying out a good job.

 47. מאת off white outlet :

  I have to show some appreciation to you just for bailing me out of this particular issue. As a result of looking throughout the the net and seeing techniques which were not beneficial, I figured my life was well over. Being alive minus the answers to the problems you have resolved by way of your main blog post is a crucial case, as well as the kind that might have badly damaged my career if I hadn't discovered your web site. Your good capability and kindness in controlling the whole thing was very useful. I'm not sure what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. I'm able to at this time look forward to my future. Thank you so much for the specialized and results-oriented guide. I won't think twice to endorse your blog to any person who needs and wants support about this problem.

 48. מאת off white clothing outlet :

  Thanks so much for giving everyone remarkably breathtaking opportunity to read critical reviews from this blog. It is often so useful plus packed with a lot of fun for me personally and my office friends to search your website at the least three times a week to read through the new guides you have got. And lastly, we are usually pleased with your unique guidelines you give. Some two tips on this page are undoubtedly the very best we have all ever had.

 49. מאת kyrie 7 shoes :

  I must get across my love for your kind-heartedness in support of all those that should have assistance with this study. Your personal commitment to passing the message all over was quite practical and has specifically encouraged regular people like me to realize their desired goals. Your personal helpful suggestions implies this much to me and much more to my colleagues. With thanks; from everyone of us.

 50. מאת air jordan travis scott :

  I would like to show some thanks to this writer for bailing me out of this problem. As a result of exploring throughout the world wide web and obtaining strategies which are not beneficial, I was thinking my entire life was well over. Living without the answers to the issues you've sorted out as a result of your good report is a critical case, and the kind which might have in a wrong way affected my entire career if I hadn't discovered the website. Your actual understanding and kindness in touching all the stuff was precious. I'm not sure what I would've done if I had not discovered such a thing like this. I am able to now look ahead to my future. Thanks for your time very much for your reliable and effective help. I won't be reluctant to recommend your web sites to anybody who would like recommendations on this topic.

 51. מאת kobe sneakers :

  I wanted to compose you that very little note to finally give thanks once again for the pleasing principles you have featured here. This is tremendously generous of you to grant unreservedly exactly what numerous people might have offered as an e book to generate some dough for themselves, most notably given that you could possibly have done it if you desired. Those basics as well worked like the fantastic way to be certain that some people have the identical fervor just like mine to figure out much more in regard to this matter. I think there are millions of more fun sessions ahead for those who browse through your blog.

 52. מאת off white shoes :

  I truly wanted to jot down a simple remark so as to say thanks to you for all the awesome advice you are giving out at this site. My long internet lookup has at the end been rewarded with useful knowledge to share with my relatives. I 'd claim that most of us visitors are rather endowed to exist in a decent community with very many special people with interesting tips. I feel somewhat lucky to have seen your site and look forward to plenty of more pleasurable moments reading here. Thank you once again for everything.

 53. מאת off-white :

  I am only writing to make you be aware of what a wonderful discovery my friend's daughter undergone browsing your webblog. She figured out a wide variety of pieces, which included what it's like to possess a great teaching character to let many people without hassle fully understand various specialized topics. You truly surpassed my expectations. Many thanks for rendering those invaluable, trusted, explanatory and cool tips about this topic to Sandra.

 54. מאת jordan 6 :

  Thank you so much for providing individuals with an extraordinarily superb chance to read in detail from this web site. It can be very great and also jam-packed with a good time for me and my office fellow workers to visit your site nearly thrice per week to study the latest secrets you will have. Of course, I'm just certainly pleased for the awesome concepts served by you. Some 2 tips in this article are undoubtedly the finest we've ever had.

 55. מאת goyard outlet :

  I and also my pals came analyzing the excellent thoughts from the website and then then I got an awful suspicion I never expressed respect to the blog owner for those strategies. Most of the women came consequently joyful to learn all of them and now have certainly been loving those things. Appreciate your indeed being considerably accommodating as well as for going for such important resources millions of individuals are really wanting to understand about. My very own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 56. מאת bape :

  Thanks so much for giving everyone such a wonderful opportunity to read in detail from this website. It's usually very superb plus packed with amusement for me and my office co-workers to search your website at minimum thrice in one week to read the new stuff you have. And definitely, we're usually motivated with the outstanding guidelines you give. Selected two facts in this post are definitely the most suitable we have had.

 57. מאת paul george shoes :

  I definitely wanted to type a brief message to appreciate you for these great secrets you are giving at this site. My extended internet lookup has at the end been rewarded with pleasant facts to exchange with my two friends. I would express that we visitors actually are truly lucky to exist in a magnificent website with many awesome professionals with insightful basics. I feel really lucky to have come across your entire webpages and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thanks a lot again for everything.

 58. מאת off white :

  Thank you so much for providing individuals with a very marvellous possiblity to read articles and blog posts from this blog. It is often so brilliant and full of a great time for me personally and my office friends to search your site a minimum of 3 times a week to find out the latest things you will have. Of course, we're at all times satisfied with your amazing things you give. Certain 2 tips in this article are particularly the most suitable we have all ever had.

 59. מאת yeezy 700 :

  I want to convey my passion for your kind-heartedness giving support to persons who actually need assistance with in this niche. Your personal commitment to passing the solution all around appears to be certainly useful and has encouraged those like me to arrive at their ambitions. Your personal informative guideline can mean much to me and far more to my office workers. Many thanks; from each one of us.

 60. מאת curry shoes :

  I must point out my passion for your kind-heartedness giving support to men and women who really need guidance on this concern. Your real commitment to passing the solution across appeared to be extremely informative and has frequently allowed others just like me to get to their dreams. The insightful report implies so much a person like me and somewhat more to my office workers. Warm regards; from each one of us.

 61. מאת yeezy boost 350 :

  I enjoy you because of all your hard work on this web page. Ellie delights in engaging in investigations and it is easy to see why. We hear all about the compelling way you convey important guidelines via the blog and as well increase response from people on this theme then my daughter is really becoming educated a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. You're doing a stunning job.

 62. מאת golden goose outlet :

  I truly wanted to type a quick remark to thank you for these superb pointers you are writing on this site. My long internet investigation has now been recognized with high-quality content to exchange with my best friends. I would point out that many of us website visitors actually are unquestionably endowed to dwell in a perfect community with very many perfect professionals with great secrets. I feel pretty lucky to have encountered the website page and look forward to many more pleasurable moments reading here. Thanks once again for everything.

 63. מאת kyrie irving shoes :

  I simply had to say thanks all over again. I'm not certain the things that I could possibly have gone through without the actual tricks discussed by you about such subject matter. Previously it was an absolute alarming crisis in my position, but noticing a new skilled fashion you dealt with the issue made me to cry over gladness. Extremely happy for your advice and as well , sincerely hope you find out what an amazing job you are always undertaking teaching men and women using your blog. Most probably you've never come across all of us.

 64. מאת retro jordans :

  I want to express my gratitude for your generosity in support of individuals that absolutely need help on the subject matter. Your very own commitment to passing the solution along has been unbelievably important and has continually encouraged associates like me to attain their targets. Your informative suggestions implies a great deal to me and a whole lot more to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

 65. מאת air jordan :

  Thanks so much for providing individuals with an exceptionally spectacular chance to read articles and blog posts from this blog. It is always very superb and full of a lot of fun for me and my office peers to search your site at the least three times in 7 days to find out the fresh things you will have. Of course, we are at all times fascinated for the sensational inspiring ideas you serve. Some two ideas in this post are in reality the most beneficial we have ever had.

 66. מאת goyard bag :

  Thank you a lot for providing individuals with an exceptionally memorable opportunity to read from this blog. It is always very fantastic and also jam-packed with a lot of fun for me and my office friends to search the blog at least thrice in one week to read through the newest secrets you have. Of course, I am just always fulfilled with your mind-boggling opinions you give. Some 3 ideas in this post are in reality the most efficient I've had.

 67. מאת yeezy :

  I have to get across my appreciation for your kind-heartedness in support of those individuals that should have help on that concern. Your special commitment to passing the message along ended up being especially good and has in every case encouraged people just like me to realize their aims. Your own useful useful information can mean so much to me and further more to my peers. Many thanks; from everyone of us.

 68. מאת jordan shoes :

  I am glad for writing to let you understand of the outstanding discovery my wife's daughter gained viewing your site. She came to find numerous things, not to mention what it is like to possess a marvelous teaching spirit to have other folks quite simply know a number of specialized issues. You truly surpassed people's expected results. Many thanks for supplying such practical, safe, revealing and cool tips about your topic to Sandra.

 69. מאת kyrie 5 :

  Thank you for every one of your effort on this website. Ellie takes pleasure in participating in internet research and it's really easy to see why. We all know all about the compelling form you render invaluable ideas by means of this website and improve participation from some others about this topic so our own princess is in fact studying so much. Take advantage of the remaining portion of the new year. You're the one doing a terrific job.

 70. מאת hermes outlet :

  I wanted to write down a small note to be able to express gratitude to you for some of the great tips you are giving at this site. My incredibly long internet research has at the end of the day been paid with beneficial strategies to talk about with my family members. I would admit that most of us visitors actually are rather endowed to live in a decent site with very many perfect people with beneficial secrets. I feel really lucky to have come across your website page and look forward to plenty of more entertaining times reading here. Thanks once more for a lot of things.

 71. מאת bape outlet :

  I together with my friends happened to be reading through the best tips and tricks from the website then at once came up with a horrible feeling I never thanked the website owner for those tips. The men are already as a result warmed to read them and already have seriously been taking advantage of these things. I appreciate you for turning out to be so considerate and also for making a choice on this form of tremendous themes millions of individuals are really desirous to understand about. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you sooner.

תגובה:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

נושאים