למזוג את הגוף לתוך התנוחה

4 באוגוסט, 2010 מאת ליאת

לפני שבוע נסעתי זו השנה השניה ברציפות לסדנא בת שלושה ימים עם prasad rangnekar
כמו תמיד כשמגיעים למקום או סיטואציה שקשורים לזכרון מהעבר שיש אצלנו בראש, אנחנו מגיעים עם שק מלא ציפיות.
גם כשאנחנו מנסים לבוא נקיים ופתוחים, עצם הזיכרון שקיים אצלנו, מהווה גורם להשוואה שנמצא שם כל הזמן בגב הראש שלנו, ופרטנר נאמן למשחק מסירות בין המציאות העכשווית לזו שחווינו בעבר.
אז אחרי חוויה עוצמתית מאוד ששבתי איתה מהסדנא הקודמת, ציפיות מהסדנא הזו היו בלתי נמנעות כמובן.

מכיוון שהציפיות היו בלתי נמנעות, גם אחיותיהן האכזבות לא איחרו לבוא – ודווקא בגלל זה הסדנא היתה בשבילי מצויינת! :w00t: (אל דאגה, אני אסביר את המשפט הסתום הזה, בתקווה שלא נטשתם את הפוסט בעקבותיו)
אני מתכוונת לזה, שכשאנחנו מתרגלים באמת יוגה, כחלק מדרך החיים שלנו, אנחנו עסוקים בה ובעקרונות שלה הרבה מעבר לגבולות המזרון. ובאופן הזה, כל סיטואציה בחיים שלנו יכולה להיות, אובייקט מצויין להתבוננות ושעור מאלף ביוגה, במיוחד כשאנחנו מוצאים את עצמינו לא מרוצים במיוחד.
וכשאנחנו נמצאים בסיטואציה שכזאת, עם אנשים נפלאים (נורית וירון – הכוונה היא אליכם כאן… :smile: ), עם מורה נעים וקשוב עם לב רחב ובמקום שמאפשר לך לעבור תהליך – זאת מתנה גדולה.

עוד לפני הסדנא, בדרך צפונה, הרגשתי לראשונה משהו פנימי מאוד ועם זאת עוצמתי קורה.
אולי בעקבות הפוסט הקודם שכתבתי והמחשבות על המרחק בין הראש ללב – קרה לי משהו בפעם הראשונה.
הבנתי דבר שאני עוסקת בו שנים, חוקרת אותו, לומדת אותו, קוראת עליו, מתרגלת אותו, מלמדת אותו – ובפעם הראשונה הבנתי אותו בלב, בסוג אחר לגמרי של הבנה – הבנה שלא מסתמכת על שום ידע חיצוני לי אלא על ידיעה פנימית.
וידעתי שהרגע הזה הולך לחלוף ומן הסתם אמצא את עצמי שוב נוברת במחשבות ושבה לשוטט בערבות הראש שלי, אבל הרגשתי שאיזשהו שסתום בתוכי נפתח ודרך "חור הארנב" הזה, אני הולכת להיכנס ולצאת לאיזושהי דרך חדשה לי.

בערב הראשון, אחרי תהליך מונחה של חקירת עצמית, ערכנו טקס יאג'נה – זה כמובן היה טקס יאג'נה לייט שלא באמת התיימר להתקרב לפירוט ולכובד הראש של זה שהיה נהוג בתקופת הוודות, ובכל זאת מטרתו היתה להתאסף סביב האש ולקיים ריטואל של פולחן וקורבן.
נתבקשנו לכתוב על דף שני דברים שנשמח לשחרר מחיינו, וכל אחד בתורו צעד מתוך המעגל אל האש, ומתוך התכוונות מלאה שחרר באופן פיסי את הפתק אל האש ובאופן סימבולי שרף ושחרר את אותם דברים שמהם רצה להיפטר.
אחד משני הדברים שבחרתי אני לשחרר ממני היה ביקורתיות יתר (באופן כללי ובפרט ביקורת עצמית), וגם אני בתורי ניגשתי אל האש ושחררתי לתוכה את הפתק שלי, וכמו כל דבר שנעשה מתוך כוונה מלאה ונקיה, גם לדבר הזה היה את הכוח שלו.

איך אני יודעת את זה?
כי מרגע ששחררתי אל תוך האש את הביקורתיות שלי, היא נצמדה אלי כמו עלוקה לוריד לאורך כל הסדנא ולא הרפתה, כשליחה נאמנה של האגו שמתעורר ונעמד על רגליו האחוריות, בכל פעם שמישהו מאיים לחסל חלק ממנו.
כך התקדמה לה הסדנא, ואני שמעתי את האגו שלי מדבר אלי מכל פינה ורוטן: היה לו מה לומר על הכל, על התרגול, על אופי הדיון, על הקור, על החום, על מצב הרוח שלי, על הקושי להיפתח לחוויות חדשות, על הקושי לחוות שלום אהבה ואחווה למרות העובדה שאני מוקפת בחבורה של אנשים מקסימים ומאירי עיניים מכל עבר.

ובכל זאת, מרכיב אחד נוסף וחשוב היה שם – היתה מודעות לכל זה.
ראיתי את עצמי בתוך המקום הלא מחובר, את הביקורתיות שלי עולה בכל פעם שהאגו שלי פוגש דברים שהוא לא מכיר, או סיטואציות שדורשות ממנו עבודה מנטלית או רגשית – והתבוננתי.
בכל פעם שהתבוננתי, שמתי לב לתהליך שאני עוברת בתוכי:

1. תחילתו בסיטואציה החיצונית שמשפיעה עלי ו"מנערת" אותי ומייצרת אצלי תגובה פנימית מסויימת ורצון לשנות אותה (את הסיטואציה שבחוץ)

2. אחריה בא מאבק פנימי (קצר או ארוך…) בעקבות הנסיונות שלי לשנות את המצב החיצוני לי ולפעמים תסכול בעקבות חוסר ההצלחה לעשות כן,

3. אח"כ מגיע הרגע שבו אני מבינה שהפתרון לא נמצא שם בחוץ ומתחילה להעביר בראשי את סך כל אפשרויות התגובה העומדות לפני במצב בקיים,

4. ובסופו של דבר התמקדות באופציה אחת שנראית לי נכונה באותו הרגע וביצוע שלה

5. בדרך כלל בשלב הזה שבו אני קיבלתי החלטה לידי ויצרתי שינוי אצלי, משהו מיידית השתנה בסיטואציה החיצונית.

אחד הדברים היפים אצל פרסד, הוא היכולת שלו לפשט דברים בצורה נפלאה ולדבר על סוגיות מאוד מופשטות ומורכבות במילים ודימויים נהירים ויפים, כך שהסדנאות שלו מתובלות בדימויים מקסימים שמחזיקים בתוכם אמיתות לעתים מורכבות להבנה, שנחקקות באופן ברור בזיכרון שלי.
באחת הפעמים, בעת האימון הפיסי היומי שלנו, הוא ביקש מאיתנו לחשוב שאנחנו מוזגים את הגוף לתוך התנוחה ולתת לגוף שלנו לקבל את הצורה של התנוחה כמו שמיים נשפכים לתוך כוס ומקבלים את צורתה.

זה היה משפט מאוד יפה שמבהיר בצורה מוחשית מאוד עיקרון של רוך וזרימה שלא תמיד קל להבינו בתרגול. לפעמים לוקח שנים באמת ללמוד אותו ולפעמים הראש מבין אותו, אבל לגוף לוקח זמן להפנים אותו ולהפוך אותו לטבע שלו.

אחרי האימון, אמר לי ירון שהמשפט הזה עשה עליו רושם רב, ודיברנו על היופי שבאימוץ מהות המזיגה בתוך תרגול היוגה. כשבעצם לא משנה איפה אדם נמצא בתנוחה שלו ובאיזו רמה הוא מתרגל, כשהוא חושב על למזוג את הגוף שלו אל תוך התנוחה, הגוף והתודעה שלו מתמלאים באיכות של זרימה וגמישות ומאפשרים לתרגול שלו להתקיים מתוך רכות והרפיה גדולים יותר.

ואני, שכבר בסדנא הייתי עסוקה במחשבות על הפוסט הזה ובשמות אפשריים עבורו, הבטחתי לו על המקום, שלכבודו, זה הולך להיות שם הפוסט – למזוג את הגוף לתוך התנוחה – לחייך ירון :cocktail:

ולמה אני מספרת את זה?
כי בעקבות המשפט הזה, וכמו שקורה לי תמיד עם היוגה, התחלתי לראות איך הוא מצמיח כנפיים ומתקיים הרבה מעבר לגבולות המזרן.
הרי בסופו של דבר, כל דבר שאנחנו עושים בחיים צריך להיחוות כאסאנה (תנוחה יוגית) שכן מה מגדיר את תנוחת היוגה והופך אותה לכזו? – לפחות על פי פטנג'לי, היכולת לשהות בה, ביציבות ובנינוחות לאורך זמן, כאשר תנודות המחשבה שוככות.

אם כך, כל דבר שאנחנו עושים, כל תנוחה שבה אנחנו נמצאים יכולה להפוך להיות מלאת מודעות, ואם אני יכולה למזוג את הגוף אל תוך התנוחה על המזרן ולאפשר איכויות של רכות והרפיה בתוך האימון שלי, אני יכולה למזוג את הגוף שלי בכל רגע ואל כל סיטואציה ולתת לו למלא את המצב שבו אני נמצאת
ויותר מזה, אני יכולה למזוג את התודעה שלי אל תוך כל סיטואציה ולאפשר באופן דומה איכויות של רכות, זרימה והרפיה לחיי – גם לאלה שמחוץ למזרן היוגה.

כמעט שבועיים עברו מאז הסדנא, ולמרות שחזרתי ממנה בתחושות עמומות, דווקא ככל שהימים עוברים והסדנא מתרחקת, אני מגלה שאני חיה את התובנות שסימנתי בה, יום יום בחיי.
אני רואה את התהליך הזה בן חמשת השלבים שחוויתי בה, קורה בכל מיני סיטואציות שהחיים מזמנים לי (והרי החיים תמיד מזמנים ותמיד יזמנו מצבים שנרצה לשנות :unsure: ), ואת היכולת למזוג את עצמי אל תוך תנוחות ומצבים שונים בחיי ולתת לי לקבל את הצורה של אותה סיטואציה, לעבוד איתה, בתוכה, יותר מתוך הרמוניה ופחות מתוך התנגדות.

בכל פעם שמגיעה סיטואציה חדשה שמטלטלת את חיי, נדמה כאילו היא טורפת את כל הקלפים ואני צריכה לעמוד מולה ולהתחיל שוב מאפס, אבל אז במבט שני אני רואה את אותו תהליך קורה.
אותה דרך מהחוץ אל הפנים, מהגס אל המעודן – וכשהשינוי קורה בפנים נשלח חזרה תדר אל החוץ, וזה האחרון, משתנה בתורו בעקבות התדר הפנימי.

נושאים: יומן יוגה | 79 תגובות »

79 תגובות

 1. מאת עודד :

  מה שעולה לי לראש זה שכל שינוי, בעיה, כל מצב חדש, צריך לראות אותם כפתח להזדמנות חדשה ולחשוב איך הם יכולים להיות לטובתנו במקום לראות אותם כאיום..
  זה לא אומר שצריך לקבל הכל בהשלמה, אבל גישה כזו יכולה לעזור בהפחתת ההתנגדות הפנימית שלנו כמו שאת מתארת, ושנמצאת, אני מניח אצל כל אחד, כי מי אוהב שינויים ומהפכות?

 2. מאת ליאת :

  נכון עודד.
  אין דבר שאנחנו שונאים יותר משינויים. גם כשרע לנו ואנחנו יודעים את זה, לפעמים אנחנו מעדיפים את הרע והמוכר על פני שינוי לטובה.
  למעשה, גם כשאנחנו כבר עושים צעד אל עבר שינוי אנחנו עושים כל שביכולתינו כדי שהוא לא יקרה :silly:

  היוגה מדברת על כך, שרוב הסבל בחיינו נגרם לא בגלל החיים עצמם או הדברים הרעים שקורים לנו, אלא בגלל הניסיון שלנו להיצמד אליהם או לדחות אותם מעלינו, מה שמייצר בכל מקרה היאחזות (attachment).
  למעשה ביוגה סוטרות של פטנג'לי יש סוטרה מאוד יפה שאומרת שהצער והעונג, הם שניהם גורמי סבל (קלישות) כיוון ששניהם מובילים אותנו להיקשר אליהם.
  היכולת לראות כל סיטואציה בחיינו כפתח לגדילה מאפשרת לנו להפנות את תשומת הלב שלנו מהמצב החיצוני פנימה אל עבר הפעולה שנכון לנו לבצע (אביאסה) ולשחרר את הניסיון שלנו לשלוט בתוצאה שכן היא ממילא לא בשליטתנו (ואירגיה)

  ושוב, תודה על התגובה :flrr:

 3. מאת רועי :

  לפעמים אני מרגיש שאת כותבת את מה שאני חושב.
  פוסט מדהים ומלא השראה! :trbn:

 4. מאת ליאת :

  תודה רבה רועי!
  אני חושבת שבסופו של דבר כולנו מאוד מאוד דומים במבנה הפנימי והתחושות שלנו, וכולנו עוברים דרך אותם חששות ותסכולים בחיים, למרות שנדמה לנו שאנחנו נורא שונים -אני רק מבטאת את זה כאן במילים :unsure:
  ויש רגעים רבים שהקלישאה הניו אייג'ית החבוטה "הכל אחד" – ברורה לי באופן מוחלט וחד משמעי על אף ולמרות הזילות הקשה שהיא סובלת ממנה (ושאלוהים יסלח לי) :angel:

 5. מאת birkin bag :

  I simply wished to thank you so much all over again. I do not know the things I would've taken care of without the type of points shared by you directly on such field. It has been a real horrifying case in my circumstances, nevertheless encountering the well-written way you dealt with it forced me to cry for happiness. Extremely happier for this advice and as well , hope you find out what a powerful job you are providing teaching men and women using your webpage. Most likely you've never got to know any of us.

 6. מאת a bathing ape :

  Thanks a lot for giving everyone remarkably memorable opportunity to read from this web site. It is always very good and stuffed with fun for me and my office acquaintances to visit the blog minimum thrice weekly to see the latest things you have got. Of course, I am also always fascinated considering the gorgeous suggestions you give. Some 1 areas in this article are definitely the finest I've had.

 7. מאת kd shoes :

  I intended to post you this tiny word in order to thank you so much once again for your pleasing information you have documented on this website. It's simply shockingly open-handed with people like you to provide easily precisely what a number of people might have made available as an ebook to earn some money on their own, even more so considering the fact that you might have tried it in the event you desired. Those advice in addition served to become a easy way to know that other people have the identical fervor much like my very own to learn somewhat more in regard to this problem. I know there are millions of more pleasant instances in the future for people who check out your site.

 8. מאת golden goose :

  I'm also writing to let you know of the nice encounter my wife's child undergone going through your web site. She picked up lots of issues, not to mention what it is like to have a wonderful giving mindset to have the others without hassle understand several multifaceted things. You undoubtedly did more than my desires. Thanks for displaying the warm and friendly, dependable, edifying and also cool guidance on this topic to Lizeth.

 9. מאת curry 8 :

  Thank you a lot for providing individuals with an extraordinarily memorable chance to check tips from this website. It is often very pleasant and also stuffed with amusement for me and my office peers to visit your website at a minimum thrice every week to study the new guidance you will have. Of course, I'm also at all times astounded considering the wonderful secrets you give. Selected 1 facts in this article are without a doubt the best I've ever had.

 10. מאת goyard outlet :

  I definitely wanted to post a remark so as to say thanks to you for all the splendid ways you are giving on this website. My extensive internet search has finally been compensated with extremely good suggestions to share with my best friends. I would express that we website visitors actually are very lucky to be in a really good site with so many marvellous people with good suggestions. I feel rather lucky to have encountered your site and look forward to many more enjoyable moments reading here. Thanks once more for everything.

 11. מאת goyard bag :

  I simply wished to appreciate you all over again. I do not know the things I would have undertaken in the absence of the aspects revealed by you regarding that theme. Completely was a challenging situation in my view, nevertheless witnessing this professional way you solved that took me to jump for contentment. I am just happier for the guidance and hope you really know what a powerful job your are accomplishing educating people with the aid of your web blog. Most probably you've never encountered any of us.

 12. מאת yeezy 700 :

  I enjoy you because of every one of your work on this site. Debby really likes getting into investigations and it's simple to grasp why. My spouse and i learn all relating to the powerful tactic you produce sensible solutions by means of the web site and as well boost contribution from other people on this subject matter so our daughter is truly understanding a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You have been performing a glorious job.

 13. מאת off white clothing :

  I needed to post you a bit of word so as to say thank you yet again on the striking advice you've provided in this case. It's pretty generous of you in giving without restraint all that a lot of people could have supplied for an ebook to end up making some dough for their own end, particularly now that you could have done it in case you wanted. These points as well served like the fantastic way to be aware that many people have similar desire just like my own to learn great deal more with regards to this condition. I'm sure there are several more fun occasions in the future for individuals who look into your blog post.

 14. מאת off white outlet :

  I simply wished to appreciate you once again. I am not sure the things I would've used in the absence of those solutions shared by you over my subject matter. It was a very hard problem in my opinion, but seeing the very expert style you solved that made me to leap over delight. I am just happy for the support and as well , wish you really know what a powerful job you are getting into educating people today by way of a web site. Most probably you've never come across all of us.

 15. מאת michael jordan shoes :

  My wife and i got absolutely more than happy when Albert could deal with his studies through your ideas he acquired in your web site. It's not at all simplistic to simply always be giving out secrets and techniques men and women could have been selling. We know we've got you to appreciate for that. These illustrations you have made, the simple website menu, the relationships your site help promote – it's got many extraordinary, and it's really helping our son in addition to us imagine that that issue is satisfying, which is tremendously vital. Thank you for the whole thing!

 16. מאת supreme outlet :

  I not to mention my buddies were going through the good helpful hints on your site then at once got a horrible suspicion I never thanked the web site owner for those tips. These young boys became totally happy to learn them and have now in fact been using them. I appreciate you for being considerably accommodating and for picking out this kind of good issues most people are really needing to discover. My sincere apologies for not expressing appreciation to you sooner.

 17. מאת bape :

  I wish to show some appreciation to this writer just for rescuing me from this type of instance. Just after surfing through the search engines and getting tips which are not pleasant, I believed my life was gone. Existing without the presence of strategies to the problems you've fixed as a result of this blog post is a critical case, as well as the ones that could have badly damaged my entire career if I had not discovered your blog post. Your good knowledge and kindness in dealing with all the details was tremendous. I'm not sure what I would have done if I hadn't come upon such a step like this. It's possible to at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for the high quality and sensible help. I will not hesitate to propose your web site to any person who needs and wants guide on this situation.

 18. מאת hermes bag outlet :

  My wife and i were very fulfilled Michael managed to finish off his inquiry using the precious recommendations he discovered in your web site. It's not at all simplistic to simply happen to be freely giving helpful hints which often many others may have been selling. Therefore we take into account we have got the blog owner to be grateful to because of that. The entire explanations you have made, the straightforward website menu, the friendships you aid to create – it's got mostly sensational, and it's making our son in addition to our family feel that that idea is cool, which is certainly very fundamental. Many thanks for all the pieces!

 19. מאת off white shoes :

  Thanks a lot for providing individuals with an extremely wonderful chance to read articles and blog posts from this site. It is always very fantastic and jam-packed with a good time for me personally and my office peers to visit your site really three times per week to find out the fresh guides you have. Of course, I'm so usually fascinated with the unique ideas you give. Certain 3 areas in this article are indeed the best we've ever had.

 20. מאת jordan shoes :

  I have to show some thanks to you for bailing me out of this type of condition. Just after researching through the the web and finding tips that were not beneficial, I assumed my entire life was over. Living without the solutions to the issues you have fixed through your entire post is a critical case, and those that would have badly damaged my career if I hadn't noticed your web site. Your expertise and kindness in controlling every item was invaluable. I don't know what I would have done if I hadn't come upon such a subject like this. I am able to at this time relish my future. Thanks a lot very much for this expert and amazing guide. I will not think twice to endorse your web page to anybody who wants and needs support about this area.

 21. מאת golden goose on sale :

  I precisely needed to say thanks once again. I'm not certain the things that I would've tried in the absence of these tactics revealed by you regarding that problem. It previously was a very intimidating condition for me, but spending time with this well-written way you solved it took me to jump over contentment. Extremely happy for this support and in addition hope you realize what a powerful job your are accomplishing training people today by way of your web site. More than likely you have never met any of us.

 22. מאת air jordan travis scott :

  I'm also writing to let you understand of the cool encounter my cousin's child experienced browsing your webblog. She came to find such a lot of details, most notably how it is like to have an excellent coaching mindset to let folks effortlessly completely grasp some specialized things. You undoubtedly did more than my desires. Many thanks for offering these productive, safe, educational and also cool guidance on the topic to Evelyn.

 23. מאת curry 9 :

  I am also writing to let you understand of the amazing encounter our daughter obtained visiting the blog. She realized so many issues, most notably what it's like to possess an ideal teaching mood to let the rest smoothly have an understanding of selected complicated topics. You really surpassed people's expected results. I appreciate you for giving such precious, safe, explanatory and in addition easy guidance on that topic to Evelyn.

 24. מאת bapesta :

  I wanted to write you one very small word to give many thanks again for your pleasing ideas you've shown at this time. It's really surprisingly open-handed with people like you to supply unreservedly all that most people could possibly have marketed for an e-book to make some bucks for their own end, chiefly now that you could possibly have tried it in the event you decided. Those points also served like a easy way to recognize that many people have the identical interest like mine to understand many more in respect of this issue. I'm sure there are millions of more pleasant moments in the future for people who discover your website.

 25. מאת kevin durant shoes :

  My wife and i were quite joyous when Edward managed to complete his basic research by way of the precious recommendations he grabbed from your own blog. It is now and again perplexing just to choose to be offering guidelines which often many people could have been making money from. Therefore we do understand we have got the website owner to give thanks to because of that. All the explanations you have made, the simple site navigation, the relationships you can give support to engender – it is many overwhelming, and it is facilitating our son in addition to us understand the concept is entertaining, and that's extremely fundamental. Thank you for all the pieces!

 26. מאת cheap jordans :

  I simply needed to thank you so much all over again. I do not know what I would've sorted out without the type of information provided by you concerning this industry. It was actually the terrifying difficulty in my opinion, nevertheless spending time with the very professional avenue you dealt with the issue forced me to jump over contentment. I'm grateful for your guidance and hope that you realize what a great job you happen to be providing teaching the rest via a site. I know that you have never met all of us.

 27. מאת kobe shoes :

  I needed to create you this little observation to finally give thanks the moment again for your nice techniques you've shared on this website. This is so extremely generous of people like you to make unhampered all a lot of folks would have supplied for an electronic book in making some bucks on their own, even more so now that you might have done it in the event you wanted. Those tactics in addition served like the easy way to understand that some people have the same zeal much like my very own to grasp very much more with regard to this matter. I'm sure there are a lot more enjoyable moments up front for individuals that discover your blog post.

 28. מאת cheap jordans :

  I would like to show my appreciation to you just for bailing me out of this type of condition. After exploring through the world wide web and coming across suggestions that were not powerful, I assumed my life was gone. Existing without the presence of answers to the issues you have resolved by way of your main site is a serious case, as well as the kind that would have badly damaged my career if I had not come across your website. Your personal understanding and kindness in handling all the stuff was valuable. I don't know what I would have done if I had not discovered such a thing like this. I can also at this moment relish my future. Thanks very much for the professional and effective help. I will not be reluctant to endorse your blog post to anybody who would like guide about this issue.

 29. מאת curry 9 :

  Thanks so much for giving everyone such a superb chance to discover important secrets from this site. It's always very ideal and full of amusement for me and my office peers to search your website at a minimum thrice every week to read the new guidance you have. And definitely, I'm so certainly fulfilled with all the outstanding hints you serve. Certain 2 ideas in this article are completely the best I have had.

 30. מאת OFF-White :

  Thanks for each of your work on this blog. Ellie really loves getting into investigation and it's really simple to grasp why. My partner and i hear all about the lively method you present reliable tips on this website and recommend response from the others on the concept so my girl is really understanding a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your performing a superb job.

 31. מאת kd 14 :

  I wanted to create you one bit of note to say thank you over again considering the exceptional thoughts you've featured in this article. It has been particularly open-handed of you to present openly exactly what a few people could have sold for an e book in order to make some dough on their own, and in particular considering the fact that you might well have tried it if you desired. These things in addition acted to provide a fantastic way to be certain that someone else have a similar fervor like my own to see way more concerning this issue. I am sure there are thousands of more pleasant opportunities in the future for individuals that looked over your blog.

 32. מאת yeezy 350 :

  I together with my pals came reviewing the best pointers from your web blog and so quickly I got a horrible feeling I never thanked the blog owner for those secrets. My men are actually as a consequence joyful to learn all of them and already have clearly been enjoying those things. Thank you for simply being considerably considerate and also for selecting varieties of notable useful guides millions of individuals are really eager to be informed on. My very own honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 33. מאת off white :

  I wish to point out my respect for your generosity giving support to folks that need help with your area of interest. Your real commitment to getting the solution all through had been unbelievably valuable and have constantly made workers much like me to realize their objectives. Your own invaluable tips and hints means a whole lot a person like me and somewhat more to my office workers. With thanks; from each one of us.

 34. מאת kobe 11 :

  I enjoy you because of all of your efforts on this web site. My niece really loves making time for internet research and it's really easy to understand why. All of us hear all relating to the dynamic ways you offer worthwhile steps through the web site and as well as invigorate participation from other ones about this matter so our favorite daughter is truly starting to learn a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You are always carrying out a tremendous job.

 35. מאת birkin bag :

  Thanks so much for giving everyone an exceptionally spectacular chance to read from this site. It's usually very fantastic and stuffed with a good time for me personally and my office peers to search your blog no less than 3 times weekly to study the latest guides you will have. And lastly, I'm just certainly amazed for the great advice you serve. Some 1 tips on this page are definitely the most efficient we have ever had.

 36. מאת kyrie irving shoes :

  I in addition to my buddies ended up looking at the nice ideas found on the website while suddenly I had a terrible feeling I had not expressed respect to you for those secrets. Most of the women were definitely for that reason passionate to read through all of them and now have definitely been having fun with those things. I appreciate you for actually being indeed accommodating and then for considering this form of decent topics most people are really desirous to know about. My very own sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 37. מאת jordan shoes :

  I wanted to create you a bit of observation to be able to thank you so much the moment again for the spectacular pointers you've documented in this article. It's seriously generous of you to deliver publicly all that some people might have marketed for an electronic book to help make some dough on their own, precisely given that you might well have done it in case you wanted. The basics as well acted like the great way to fully grasp the rest have the identical fervor like my very own to learn a great deal more in terms of this condition. I believe there are lots of more enjoyable periods up front for many who looked over your site.

 38. מאת supreme :

  My spouse and i felt very cheerful when Jordan could deal with his basic research from the precious recommendations he gained from your web page. It is now and again perplexing to just continually be giving for free hints which usually men and women have been making money from. We really fully grasp we have got the writer to appreciate for that. The illustrations you have made, the simple site menu, the friendships you can give support to instill – it's got everything impressive, and it's helping our son and us know that this concept is excellent, and that is extremely mandatory. Thanks for the whole lot!

 39. מאת curry shoes :

  I precisely had to thank you very much yet again. I do not know the things that I would've followed without the recommendations contributed by you over my situation. This has been the horrifying problem in my position, nevertheless finding out this well-written tactic you dealt with it took me to leap with contentment. I am just happier for the help and then have high hopes you comprehend what an amazing job you are always doing teaching people thru a blog. I am certain you have never encountered any of us.

 40. מאת supreme outlet :

  Thanks so much for providing individuals with an extremely breathtaking possiblity to discover important secrets from this web site. It's always very terrific plus jam-packed with amusement for me and my office acquaintances to search your website more than 3 times every week to read the fresh secrets you will have. Not to mention, I'm so at all times pleased considering the awesome techniques you serve. Selected two points in this post are ultimately the most effective I've had.

 41. מאת yeezy :

  I truly wanted to send a remark so as to appreciate you for all of the superb suggestions you are writing here. My time intensive internet investigation has at the end been honored with incredibly good suggestions to exchange with my family. I 'd state that that we site visitors actually are quite endowed to dwell in a remarkable network with so many brilliant professionals with good principles. I feel somewhat grateful to have encountered the website page and look forward to tons of more fabulous moments reading here. Thank you once more for a lot of things.

 42. מאת supreme hoodie :

  I simply wished to say thanks again. I am not sure the things I would have gone through in the absence of the actual ideas shown by you relating to such a topic. It absolutely was a frightful problem in my position, nevertheless witnessing a expert technique you processed the issue forced me to weep with contentment. I am thankful for this support and believe you recognize what a great job you have been accomplishing teaching many others by way of your web page. Most likely you have never met all of us.

 43. מאת kevin durant shoes :

  My husband and i have been cheerful Emmanuel managed to complete his reports while using the precious recommendations he obtained through the web pages. It's not at all simplistic to simply choose to be giving out procedures which often the rest might have been making money from. We really fully grasp we have the website owner to appreciate for this. Those illustrations you have made, the simple web site navigation, the friendships you help to engender – it's most fabulous, and it's really facilitating our son in addition to us consider that this article is thrilling, and that is extraordinarily vital. Many thanks for all!

 44. מאת yeezy boost 350 :

  Thanks so much for providing individuals with remarkably superb opportunity to discover important secrets from this site. It really is so superb and as well , full of amusement for me personally and my office peers to visit the blog on the least three times in 7 days to learn the latest tips you have. And indeed, I'm so at all times fulfilled with your fabulous pointers you serve. Some 2 points in this article are really the most efficient we have all had.

 45. מאת bape hoodie :

  I not to mention my guys happened to be taking note of the best guidelines on your website while unexpectedly I had a terrible feeling I never thanked you for those tips. Most of the guys were absolutely passionate to study them and already have clearly been taking advantage of them. Appreciate your being indeed thoughtful and for using these kinds of high-quality guides millions of individuals are really eager to know about. My honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 46. מאת supreme clothing :

  I am also writing to let you be aware of what a magnificent encounter our princess undergone viewing your site. She came to understand a lot of things, most notably what it's like to possess an ideal helping character to have other individuals just know just exactly several problematic issues. You really did more than readers' desires. Many thanks for imparting such valuable, healthy, revealing and as well as unique tips on the topic to Julie.

 47. מאת chrome hearts :

  I simply wanted to construct a word to be able to thank you for those magnificent items you are posting at this website. My rather long internet search has at the end been recognized with good quality strategies to exchange with my company. I would state that that many of us website visitors are unquestionably fortunate to live in a good place with many marvellous individuals with good advice. I feel somewhat lucky to have encountered your entire website page and look forward to many more fabulous times reading here. Thanks once more for everything.

 48. מאת bape clothing :

  I wanted to draft you this very small note to thank you once again with your awesome ideas you have documented in this case. It's remarkably open-handed of people like you to provide publicly precisely what a lot of folks might have made available for an e-book in making some money on their own, most notably since you could possibly have done it if you desired. The good ideas likewise acted like the easy way to understand that some people have the same keenness the same as my personal own to understand a great deal more concerning this condition. I know there are some more pleasurable moments up front for folks who see your blog post.

 49. מאת bape clothing :

  I enjoy you because of all of the efforts on this web page. My aunt really likes making time for research and it's easy to see why. My spouse and i hear all concerning the powerful method you deliver useful tips and tricks through this web site and as well as improve response from some others on this area so our favorite child is in fact starting to learn so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You're conducting a first class job.

 50. מאת off white t shirt :

  Thank you a lot for giving everyone remarkably pleasant chance to read in detail from this blog. It's usually so amazing and as well , packed with a good time for me and my office friends to visit your blog the equivalent of thrice per week to read through the fresh issues you will have. And indeed, we are always astounded concerning the superb hints you give. Some 1 facts in this post are really the most impressive we have ever had.

 51. מאת kyrie shoes :

  I intended to post you the little bit of observation just to thank you so much as before with your unique suggestions you have discussed on this website. It is simply seriously open-handed with people like you to deliver openly all that most people would've offered for sale for an ebook to end up making some money on their own, precisely considering that you could have tried it in case you wanted. Those strategies also acted as the easy way to comprehend most people have a similar dream much like my own to know the truth very much more when considering this matter. I think there are lots of more pleasant periods up front for many who looked at your site.

 52. מאת hermes online :

  My spouse and i felt more than happy Emmanuel could finish off his survey out of the precious recommendations he obtained through the site. It is now and again perplexing to just choose to be giving away secrets and techniques which usually many people have been making money from. We really keep in mind we have got the website owner to give thanks to for that. All the illustrations you have made, the easy blog menu, the friendships you will aid to promote – it is many powerful, and it is leading our son and us believe that the situation is enjoyable, which is certainly very essential. Thanks for the whole thing!

 53. מאת off white clothing :

  I have to voice my affection for your kindness for men and women who require help with this particular niche. Your very own dedication to getting the solution all through was especially helpful and have frequently encouraged most people much like me to get to their ambitions. Your new important advice implies a whole lot to me and extremely more to my mates. Many thanks; from each one of us.

 54. מאת golden goose :

  Thank you for all your valuable work on this website. Betty take interest in managing investigations and it's really easy to see why. Many of us hear all of the compelling tactic you make important solutions via your web site and as well increase participation from some others on that content and our own simple princess is truly starting to learn a lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are always conducting a stunning job.

 55. מאת supreme clothing :

  Thank you so much for providing individuals with remarkably special possiblity to read in detail from here. It is usually so kind and stuffed with fun for me personally and my office colleagues to search the blog the equivalent of thrice per week to see the latest guidance you have. And lastly, I'm just actually happy concerning the tremendous tricks you give. Some 4 areas in this post are unequivocally the most efficient we have all ever had.

 56. מאת bapesta :

  I wanted to send you this bit of note to be able to say thank you over again for those pleasant basics you've featured in this case. It has been incredibly open-handed of you to present easily what many individuals could possibly have advertised as an e-book to help make some money for their own end, most notably seeing that you might well have tried it if you desired. These principles likewise served as the good way to recognize that someone else have the identical desire just like my own to know the truth great deal more in respect of this issue. Certainly there are some more pleasurable opportunities up front for individuals who examine your site.

 57. מאת jordan shoes :

  I must show my appreciation to this writer for bailing me out of this type of crisis. Right after looking out through the online world and seeing tricks that were not powerful, I assumed my life was well over. Existing minus the answers to the problems you've fixed by means of your good guide is a crucial case, and the ones which could have badly damaged my career if I had not come across your website. Your own personal expertise and kindness in touching all areas was excellent. I am not sure what I would have done if I hadn't come upon such a stuff like this. I can also now look forward to my future. Thanks a lot very much for the expert and amazing guide. I will not think twice to suggest your web blog to any individual who needs to have tips about this problem.

 58. מאת off white nike :

  Thanks so much for providing individuals with a very marvellous opportunity to check tips from this site. It's always very pleasing plus stuffed with a good time for me personally and my office co-workers to search your blog the equivalent of thrice in a week to find out the new stuff you have got. And definitely, I'm also certainly motivated for the outstanding methods you give. Selected 1 tips in this post are truly the most beneficial I've ever had.

 59. מאת curry 6 :

  I just wanted to make a word so as to say thanks to you for some of the fantastic strategies you are giving at this site. My considerable internet lookup has now been compensated with really good know-how to go over with my great friends. I would believe that we site visitors actually are unquestionably fortunate to exist in a fabulous website with very many lovely people with helpful solutions. I feel very privileged to have used your webpage and look forward to some more brilliant times reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 60. מאת kyrie shoes :

  I am only writing to let you know of the terrific experience my girl developed visiting your web page. She noticed such a lot of pieces, which include what it's like to possess an awesome giving style to have most people just understand selected grueling subject areas. You undoubtedly did more than her expected results. Many thanks for showing these powerful, safe, edifying and in addition easy tips on that topic to Janet.

 61. מאת steph curry shoes :

  I would like to show my affection for your kindness in support of those who really want assistance with that situation. Your personal dedication to passing the message across has been surprisingly functional and have truly empowered employees much like me to realize their aims. Your warm and helpful guide can mean so much a person like me and still more to my colleagues. Thanks a ton; from everyone of us.

 62. מאת kd 15 :

  I am writing to make you understand what a exceptional encounter my child experienced using yuor web blog. She realized many issues, not to mention what it's like to have an amazing coaching style to get other people with ease grasp a number of tortuous issues. You actually did more than my expectations. Thank you for showing these precious, dependable, explanatory and in addition easy thoughts on that topic to Mary.

 63. מאת fear of god :

  Thank you a lot for providing individuals with remarkably memorable possiblity to read critical reviews from this website. It is usually so ideal plus stuffed with a great time for me personally and my office fellow workers to visit your web site a minimum of thrice per week to read the latest secrets you have. And lastly, I'm at all times satisfied considering the excellent suggestions you give. Certain 1 facts on this page are really the most efficient we have ever had.

 64. מאת jordan outlet :

  My wife and i were thankful that John could do his preliminary research via the precious recommendations he received while using the weblog. It's not at all simplistic to just happen to be handing out tricks that the others might have been selling. We realize we have the website owner to be grateful to for this. Most of the explanations you've made, the easy blog navigation, the friendships you help foster – it is everything powerful, and it's making our son and our family reason why this subject matter is exciting, and that's wonderfully serious. Thank you for all the pieces!

 65. מאת golden goose outlet :

  I definitely wanted to develop a brief word to be able to thank you for some of the marvelous guides you are writing here. My prolonged internet search has now been compensated with useful knowledge to talk about with my guests. I 'd assert that many of us website visitors are definitely fortunate to dwell in a notable site with many perfect individuals with useful methods. I feel somewhat grateful to have encountered your web pages and look forward to some more awesome moments reading here. Thank you once again for everything.

 66. מאת retro jordans :

  I simply had to say thanks once more. I do not know the things I would've tried in the absence of the advice revealed by you on that area. It was before the difficult problem in my position, nevertheless coming across the very specialized way you dealt with that forced me to weep with contentment. Extremely happy for the advice and even trust you realize what an amazing job your are putting in educating the rest all through your websites. More than likely you haven't met any of us.

 67. מאת bape :

  I wish to voice my respect for your generosity supporting individuals that need help on this important subject matter. Your special dedication to getting the message across had become certainly insightful and have really encouraged people like me to get to their dreams. Your amazing useful key points means a great deal a person like me and extremely more to my fellow workers. Best wishes; from all of us.

 68. מאת yeezy :

  My husband and i ended up being absolutely comfortable that Louis managed to finish off his inquiry from your precious recommendations he made from your own web site. It's not at all simplistic just to choose to be handing out tactics which people may have been making money from. And we all do understand we have the website owner to appreciate for this. Those explanations you have made, the simple web site menu, the friendships you will aid to instill – it is most astonishing, and it's leading our son in addition to our family feel that that article is satisfying, and that's seriously pressing. Thank you for the whole lot!

 69. מאת supreme hoodie :

  I have to express thanks to the writer for rescuing me from this trouble. As a result of surfing around throughout the world-wide-web and coming across tips that were not helpful, I thought my entire life was well over. Being alive devoid of the approaches to the issues you've sorted out as a result of this blog post is a critical case, and ones that might have adversely damaged my entire career if I had not encountered your website. Your own competence and kindness in dealing with every aspect was excellent. I'm not sure what I would have done if I had not come across such a subject like this. I am able to at this point relish my future. Thanks for your time so much for this expert and result oriented guide. I won't be reluctant to endorse your site to any individual who would need counselling on this subject.

 70. מאת yeezy boost 380 :

  I simply desired to say thanks once again. I am not sure the things I would have tried in the absence of the solutions shown by you relating to that concern. It previously was an absolute troublesome condition in my position, but observing a new skilled way you managed that took me to leap over gladness. Extremely thankful for your advice and hope that you know what a powerful job that you're putting in instructing the rest using your web site. Probably you've never met any of us.

 71. מאת palm angels :

  I definitely wanted to jot down a small note in order to thank you for some of the fantastic advice you are showing on this website. My extended internet look up has finally been compensated with reliable details to write about with my family members. I would tell you that many of us website visitors actually are extremely lucky to dwell in a useful site with many lovely individuals with helpful advice. I feel very much blessed to have encountered the weblog and look forward to many more exciting minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 72. מאת curry 6 shoes :

  Thanks so much for giving everyone an extraordinarily superb possiblity to read articles and blog posts from this website. It is usually so pleasurable and jam-packed with a good time for me personally and my office colleagues to search your website a minimum of 3 times per week to study the newest guidance you have got. Of course, I am just certainly fulfilled with all the outstanding opinions you serve. Selected 2 points in this article are easily the simplest we've had.

 73. מאת jordan shoes :

  Thanks a lot for providing individuals with an extremely nice chance to discover important secrets from this website. It can be so superb and stuffed with fun for me personally and my office friends to visit the blog at the very least 3 times in 7 days to learn the latest issues you have got. And indeed, I am at all times fulfilled with your beautiful tips you serve. Certain 3 tips in this article are undeniably the most beneficial I've ever had.

 74. מאת kyrie 7 shoes :

  Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily breathtaking chance to read articles and blog posts from here. It's usually very brilliant and stuffed with amusement for me personally and my office acquaintances to visit your site on the least 3 times in a week to learn the latest issues you have got. And lastly, I'm just at all times motivated concerning the fantastic guidelines served by you. Selected 3 ideas in this posting are easily the best we have all had.

 75. מאת jordan shoes :

  I intended to compose you that very little remark in order to say thank you over again about the superb principles you've shared in this case. It's really strangely open-handed of people like you to convey openly precisely what a lot of folks would've made available as an e-book in order to make some cash for themselves, even more so now that you might have tried it if you desired. The inspiring ideas in addition worked to be a easy way to be certain that some people have similar eagerness just like my personal own to figure out lots more with respect to this matter. I am sure there are several more enjoyable opportunities in the future for people who read your blog.

 76. מאת off white nike :

  I simply wished to thank you very much once again. I do not know the things that I might have worked on in the absence of the type of opinions documented by you concerning such area of interest. It seemed to be a real troublesome crisis in my view, however , discovering the skilled form you managed that made me to leap for delight. Now i'm happy for the information and thus hope you really know what a powerful job that you are putting in instructing the others through the use of your webblog. More than likely you haven't got to know all of us.

 77. מאת kd 12 :

  I and also my pals have been going through the nice tips and hints found on your site and so all of a sudden developed a terrible suspicion I never thanked the website owner for those techniques. All the people are actually certainly thrilled to see them and now have sincerely been enjoying these things. Many thanks for truly being so kind and then for using varieties of wonderful things millions of individuals are really wanting to discover. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 78. מאת kobe byrant shoes :

  Thank you so much for giving everyone an extremely nice possiblity to read articles and blog posts from this site. It's usually very good and full of amusement for me and my office fellow workers to visit your site really three times in a week to find out the new secrets you have. Not to mention, I am actually amazed with the remarkable creative concepts served by you. Selected 4 points in this posting are indeed the most impressive we have ever had.

 79. מאת hermes handbags :

  Thanks a lot for giving everyone an exceptionally splendid opportunity to check tips from this site. It is usually very awesome and jam-packed with a lot of fun for me personally and my office peers to search the blog at the least three times per week to learn the new tips you have got. And lastly, I'm also at all times fascinated with your remarkable ideas served by you. Some 4 tips in this article are in reality the very best we've had.

תגובה:

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.סדנת יסודות המדיטציה ברעננה

חיפוש באתר


פוסטים אחרונים

נושאים